§ 16. - Oznaczanie wyrobów państwowymi znakami jakości i znakami bezpieczeństwa oraz konsekwencje ekonomiczne za nieodpowiednią jakość.

Monitor Polski

M.P.1984.6.45

Akt utracił moc
Wersja od: 15 marca 1984 r.
§  16.
1.
W razie stwierdzenia wprowadzenia do obrotu wyrobu, na który wydano świadectwo kwalifikacji jakości, nie odpowiadającego wymaganiom stanowiącym podstawę wydania świadectwa - w zależności od charakteru i wielkości stwierdzonych wad - Minister Handlu Wewnętrznego i Usług może wydać decyzję o zakazie zakupu, sprzedaży i wycofaniu wyrobu z obrotu.
2.
W razie niewydania decyzji, o której mowa w ust. 1, sprzedawca niezależnie od obniżenia ceny wyrobu w trybie odrębnych przepisów odprowadza do budżetu Państwa kwotę stanowiącą 20% wartości sprzedaży tych wyrobów.
3.
W razie stwierdzenia wprowadzenia do obrotu wyrobów, na które producent będący jednostką gospodarki uspołecznionej miał obowiązek uzyskania świadectwa kwalifikacji jakości, lecz obowiązku tego nie dopełnił, odprowadza on do budżetu Państwa kwotę stanowiącą 50% wartości sprzedaży tych wyrobów.
4.
Sprzedawca będący jednostką gospodarki uspołecznionej, który przyjął do sprzedaży wyroby, o których mowa w ust. 3 oraz w § 15 ust. 1 pkt 1, odprowadza do budżetu Państwa kwotę w wysokości dwukrotnej marży, którą uzyskał z tytułu sprzedaży tego wyrobu.
5.
Przepis ust. 4 stosuje się również do sprzedawcy, który przyjął do sprzedaży wyroby, o których mowa w § 14 ust. 1, jeżeli zostały wprowadzone do obrotu bez uzyskania dokumentu wymienionego w § 14 ust. 2.
6.
Przepisy ust. 4 i 5 stosuje się również do producenta, który sprzedaje wyroby bezpośrednio odbiorcom detalicznym.
7.
Obniżenie ceny, o której mowa w ust. 2, oraz odprowadzenie marży, o której mowa w ust. 4, dotyczy całej zakwestionowanej partii wyrobów.
8.
Wpłat do budżetu, o których mowa w ust. 3-6 oraz w § 15 ust. 4, jednostki zobowiązane dokonują we właściwym terenowo urzędzie skarbowym, w terminach określonych dla wpłat podatku dochodowego.