§ 14. - Oznaczanie wyrobów państwowymi znakami jakości i znakami bezpieczeństwa oraz konsekwencje ekonomiczne za nieodpowiednią jakość.

Monitor Polski

M.P.1984.6.45

Akt utracił moc
Wersja od: 15 marca 1984 r.
§  14.
1.
Wyroby importowane, które zgodnie z § 4 ust. 7 podlegałyby obowiązkowi oznaczania znakiem bezpieczeństwa, gdyby były wyrobami krajowymi - podlegają badaniom według wymagań ustalonych dla wyrobów oznaczonych tym znakiem.
2.
Dokumentem dopuszczającym wyrób importowany do obrotu jest świadectwo potwierdzające spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 1, wydane przez jednostkę kwalifikującą.
3.
Producenci wyrobów, o których mowa w ust. 1, mogą ubiegać się o przyznanie prawa do oznaczania tych wyrobów znakiem bezpieczeństwa. W razie przyznania takiego prawa nie stosuje się przepisu ust. 2.
4.
Jednostka kwalifikująca może z własnej inicjatywy podjąć badania wyrobów, o których mowa w ust. 1, znajdujących się w obrocie, a nie mających dokumentu dopuszczającego do obrotu. Koszty próbki i badań ponosi importer.
5.
Prezes Komitetu ustala:
1)
w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego - tryb postępowania w sprawach, o których mowa w ust. 1-3,
2)
w porozumieniu z Ministrem Finansów - wysokość opłat i innych należności z tytułu wykonywania przepisów ust. 1-3, a także należności za badania wyrobów wykonywane na podstawie międzynarodowych porozumień atestacyjnych.
6.
Ministrowie Handlu Zagranicznego oraz Finansów ustalają, w porozumieniu z Prezesem Komitetu, zasady rozliczania opłat i należności, o których mowa w ust. 5 pkt 2.