§ 7. - Oszczędna gospodarka drewnem w latach 1962-1965.

Monitor Polski

M.P.1962.22.96

Akt utracił moc
Wersja od: 22 listopada 1962 r.
§  7.
1.
Zobowiązuje się wszystkich ministrów resortów zaliczonych do kategorii głównych odbiorców drewna, wymienionych w załączniku do uchwały nr 339 Rady Ministrów powołanej w § 2, do opracowania w terminie do dnia 1 lipca 1962 r. programu działania w zakresie ochrony drewna przed owadami i grzybami oraz wydania odpowiednich zarządzeń wykonawczych.
2.
Zobowiązuje się Ministra Gospodarki Komunalnej oraz Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości do określenia w porozumieniu z Ministrami: Komunikacji, Górnictwa i Energetyki, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego wielkości zapotrzebowania na chemiczne środki ochronne do drewna przeciw działaniu grzybów, owadów i ognia oraz Ministra Przemysłu Chemicznego i Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości do opracowania programu uruchomienia produkcji tych środków oraz przedstawienia w terminie do dnia 1 lipca 1962 r. Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów tych opracowań do akceptacji.
3.
Zobowiązuje się Ministrów: Komunikacji, Górnictwa i Energetyki oraz Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych do opracowania w porozumieniu z Ministrem Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego oraz Ministrem Gospodarki Komunalnej w terminie do dnia 1 lipca 1962 r. i przedstawienia do wiadomości Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów wykazu elementów i sortymentów drewna podlegających impregnacji; należy przy tym dążyć do rozszerzenia wachlarza sortymentów drzewnych dotychczas impregnowanych.
4.
Zobowiązuje się Ministrów: Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Górnictwa i Energetyki, Komunikacji, Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Przemysłu Chemicznego oraz Szkolnictwa Wyższego, by w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej określili te spośród podległych sobie placówek naukowo-badawczych, które będą prowadzić prace naukowo-badawcze nad środkami impregnacyjno-odgrzybieniowymi, oraz przeprowadzać badania kontrolne tych środków.
5.
Zobowiązuje się Ministra Gospodarki Komunalnej do zapewnienia:
1)
koordynacji badań w zakresie przydatności środków impregnacyjno-odgrzybieniowych prowadzonych przez placówki określone w ust. 4,
2)
opracowania norm ustalających sposób prowadzenia badań w zakresie przydatności środków impregnacyjno-odgrzybieniowych oraz cechy, jakim te środki powinny odpowiadać,
3)
dokonywania oceny środków impregnacyjno-odgrzybieniowych przeznaczonych do obrotu, rejestrowania ich i okresowego publikowania wykazu tych środków nadających się do stosowania w budownictwie,
4)
organizacji bieżącej kontroli jakości środków impregnacyjno-odgrzybieniowych i bieżącej kontroli skuteczności robót impregnacyjno-odgrzybieniowych.
6.
Zobowiązuje się Ministrów:
1)
Górnictwa i Energetyki do:

- stopniowego zwiększenia kontyngentu drewna poddawanego impregnacji w latach 1962–1965, tak aby w 1963 r. poddać impregnacji co najmniej 350 tys. m3 drewna,

- stosowania drewna impregnowanego w wyrobiskach wówczas, gdy się przewiduje, że drewno będzie spełniać swoje zadania przez okres dłuższy niż 1 rok,

- zaniechania od roku 1963 nasycania drewna metodą kąpielową i przejścia na metodę nasycania pod ciśnieniem;

2)
Komunikacji do:

- rozszerzenia zakresu impregnacji drewna na bale podłogowe wagonów towarowych,

- rozszerzenia regeneracji w balach używanych pokładów kolejowych oraz uzupełniającego impregnowania podkładów w torach.

7.
Zobowiązuje się zainteresowanych ministrów oraz zaleca się Prezesowi Zarządu Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy zorganizowanie i zaktywizowanie działalności placówek wyspecjalizowanych w odgrzybianiu budynków, w walce z owadami szkodnikami drewna w budynkach i zabezpieczaniu drewna przed biologicznymi szkodnikami.
8.
Zobowiązuje się Ministra Przemysłu Chemicznego, aby w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej oraz Przewodniczącym Komitetu Drobnej Wytwórczości ustalił asortyment chemicznych środków konserwacji drewna w odpowiednich opakowaniach dla powszechnego użytku, a Ministra Handlu Wewnętrznego do zapewnienia dystrybucji tych środków przez sieć uspołecznionego handlu detalicznego.