Rozdział 3 - Przepisy końcowe i przejściowe. - Organizacja skupu zwierząt rzeźnych i produktów zwierzęcych oraz ceny stosowane w tym skupie.

Monitor Polski

M.P.1971.24.155

Akt utracił moc
Wersja od: 4 kwietnia 1972 r.

Rozdział  3.

Przepisy końcowe i przejściowe.

§  26.
1.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i centralnymi związkami spółdzielni ustala tryb i zasady rozliczeń za dostarczone zwierzęta rzeźne i produkty zwierzęce.
2.
Minister Finansów na wniosek Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu ustala zasady i tryb finansowania skupu oraz kredytowania kontraktacji zwierząt rzeźnych i produktów zwierzęcych.
§  27.
Zarząd Główny Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Spożywczego i Skupu określa wymagania w zakresie urządzenia i wyposażenia technicznego punktów skupu zwierząt rzeźnych i produktów zwierzęcych gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
§  28.
Prezydia powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty) na wniosek zainteresowanych jednostek organizacyjnych prowadzących skup określą sieć i lokalizację punktów skupu oraz koordynować będą działalność jednostek gospodarczych w zakresie skupu i kontraktacji zwierząt rzeźnych i produktów zwierzęcych.
§  29.
Upoważnia się Centralny Związek Kółek Rolniczych do organizowania w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Spożywczego i Skupu oraz Ministrem Rolnictwa, jak również z odpowiednimi komisjami rad narodowych, zainteresowanymi instytucjami i związkami spółdzielni, kontroli społecznej w punktach skupu zwierząt rzeźnych i produktów zwierzęcych.
§  30.
1.
Utrzymuje się fundusz instruktażowo-zootechniczny w planach finansowo-gospodarczych Centrali Przemysłu Mięsnego oraz Zjednoczenia Przemysłu Jajczarsko-Drobiarskiego, ustanowiony dla poprawy jakości skupowanych zwierząt rzeźnych i produktów zwierzęcych.
2.
Wielkość oraz zasady tworzenia funduszu, o którym mowa w ust. 1, ustala Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.
3.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu, w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa, Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac oraz Prezesem Centralnego Związku Kółek Rolniczych, określi szczegółowy tryb i zasady gospodarowania funduszem, o którym mowa w ust. 1.
§  31.
Odrębne przepisy regulują:
1)
ceny skupu kontraktowanych i nie kontraktowanych zwierząt hodowlanych,
2)
ceny skupu ryb oraz ceny skupu niejadalnych produktów zwierzęcych (wełna, skóry surowe, padlina itp.).
§  32.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do uwzględnienia w wykonywaniu budżetu Państwa na 1971 r. skutków finansowych, wynikających z przepisów niniejszej uchwały.
§  33.
1.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 295 Rady Ministrowi dnia 23 listopada 1965 r. w sprawie organizacji skupu zwierząt rzeźnych i produktów zwierzęcych oraz cen stosowanych w tym skupie, zmieniona uchwałami Rady Ministrów nr 117 z dnia 13 maja 1966 r., nr 211 z dnia 18 sierpnia 1967 r., nr 308 z dnia 19 grudnia 1967 r. nr 62 z dnia 1 marca 1968 r., nr 193 z dnia 24 czerwca 1968 r., nr 211 z dnia 2 grudnia 1969 r., nr 1 z dnia 2 stycznia 1970 r., nr 88 z dnia 18 czerwca 1970 r., nr 155 z dnia 28 września 1970 r., nr 200 z dnia 10 grudnia 1970 r. oraz nr 54 z dnia 12 marca 1971 r.;
2)
§ 7 uchwały nr 202 Rady Ministrów z dnia 30 lipca 1965 r. w sprawie kontraktacji zbóż oraz cen zbóż i pasz treściwych.
2.
Zarządzenia i przepisy, wydane przez poszczególnych ministrów i Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen na podstawie uchylonych uchwał Rady Ministrów, obowiązują do czasu wejścia w życie zarządzeń wydanych na podstawie niniejszej uchwały.
§  34.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu, Ministrowi Rolnictwa, Ministrowi Finansów, Ministrowi Handlu Wewnętrznego, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Cen, Zarządowi Głównemu Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", Prezesowi Centralnego Związku Kółek Rolniczych, Zarządowi Centralnego Związku Spółdzielni Mleczarskich oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i prezydiom powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty).
§  35.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.