Rozdział 1 - O organizacji i zadaniach państwowej służby rolnej w miastach stanowiących powiaty. - Organizacja państwowej służby rolnej w miastach stanowiących powiaty.

Monitor Polski

M.P.1955.5.63

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1955 r.

I.

O organizacji i zadaniach państwowej służby rolnej w miastach stanowiących powiaty.

1.
W celu utworzenia w prezydiach miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty operatywnych organów do bezpośredniego kierowania, organizowania, pomocy i oddziaływania na produkcję rolną, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju produkcji ogrodniczo-warzywniczej i hodowli drobnego inwentarza, przekształca się wydziały (oddziały, referaty) rolnictwa i leśnictwa prezydiów miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty w miejskie zarządy rolnictwa bądź w jedno- lub kilkuosobowe stanowiska pracy głównych agronomów miejskich.
2.
Miejskie zarządy rolnictwa lub stanowiska pracy głównych agronomów miejskich tworzy Minister Rolnictwa w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów na wniosek przewodniczących prezydiów właściwych terenowo wojewódzkich rad narodowych.
1)
Prezydia miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty jako terenowe organy administracji państwowej ponoszą pełną odpowiedzialność za całokształt rozwoju produkcji rolniczej na swoim terenie.
2)
Miejski zarząd rolnictwa lub główny agronom miejski jest jednostką wykonawczą prezydium miejskiej rady narodowej i przed nią odpowiada za realizację ustalonych uchwałami prezydium zadań w zakresie podnoszenia produkcji rolnictwa.
4.
Miejskie zarządy rolnictwa lub główni agronomi miejscy wykonują bezpośrednio wytyczne właściwych terenowo wojewódzkich zarządów rolnictwa, przed którymi ponoszą odpowiedzialność za ich realizacją.
5.
Ramową organizację i strukturę miejskiego zarządu rolnictwa określa załącznik nr 1.
6.
Do miejskich zarządów rolnictwa w Gdańsku, Stalinogrodzie i Zabrzu włącza się jako zarządy weterynarii istniejące tam miejskie zarządy weterynarii.
7.
Do zadań miejskich zarządów rolnictwa i głównych agronomów miejskich należy zabezpieczenie rozwoju rolnictwa w indywidualnych gospodarstwach chłopskich i spółdzielniach produkcyjnych ze specjalnym uwzględnieniem potrzeb miast w dziedzinie warzywnictwa, sadownictwa i produktów konsumpcyjnych pochodzenia zwierzęcego, a przede wszystkim:
1)
opracowywanie wytycznych do planu w rozwoju warzywnictwa i sadownictwa z uwzględnieniem rozmieszczenia produkcji w zależności od warunków i potrzeb lokalnych,
2)
wprowadzanie przez instruktaż najnowszych zdobyczy agrotechniki w zakresie produkcji rolniczej ze szczególnym uwzględnieniem warzywnictwa,
3)
kwalifikowanie terenów pod ogródki działkowe z uwzględnieniem ich właściwego rozmieszczenia oraz udzielanie pomocy organizacyjnej i fachowej w ich zagospodarowywaniu.
8.
Szczegółowe zadania dla miejskich zarządów rolnictwa i stanowisk pracy głównych agronomów miejskich ustali Minister Rolnictwa.