Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Organizacja opieki zakładu pracy nad realizacją indywidualnego budownictwa mieszkaniowego przyzakładowego.

Monitor Polski

M.P.1955.9.94

Akt utracił moc
Wersja od: 10 lutego 1955 r.

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Pracownicy zakładu pracy zamierzający przystąpić do realizacji indywidualnego budownictwa mieszkaniowego przyzakładowego, zwanego dalej "budownictwem przyzakładowym", zwracają się za pośrednictwem rady zakładowej bądź rady miejscowej związku zawodowego do kierownika zakładu pracy o zorganizowanie opieki nad projektowanym budownictwem.
2.
Kierownik zakładu pracy występuje z wnioskiem do właściwego ministra o udzielenie zezwolenia na zorganizowanie opieki zakładu pracy nad realizowanym budownictwem przyzakładowym. Do wniosku powinien być dołączony projekt ogólnego programu budownictwa oraz stwierdzenie właściwej rady narodowej, że budowa może być zrealizowana na działkach stanowiących własność budujących bądź odstąpionych przez Państwo.
§  2.
Projekt ogólnego programu budownictwa przyzakładowego powinien zawierać:
a)
opis terenów przewidzianych na realizację budownictwa,
b)
określenie ilości i rodzaju domów przewidzianych do budowy, rozmiar działek, orientacyjny koszt budowy i orientacyjne zapotrzebowanie kredytów,
c)
określenie etapów realizacji budownictwa z uwzględnieniem podziału rocznego,
d)
charakterystykę możliwości realizacji budownictwa z uwzględnieniem wkładu pracy własnej budujących oraz zaopatrzenia materiałowego w prefabrykaty, materiały zastępcze i odpadowe, w miarę możliwości lokalnych wytwarzane na miejscu.
§  3.
1.
Do projektu ogólnego programu budownictwa przyzakładowego powinno być dołączone uzasadnienie.
2.
Uzasadnienie powinno w szczególności zawierać:
a)
charakterystykę sytuacji mieszkaniowej załogi, z podaniem liczby mieszkań (służbowych, b. pracowniczych i zakładowych), znajdujących się w dyspozycji zakładu pracy, stopnia ich wykorzystania, liczby pracowników posiadających złe warunki mieszkaniowe, dojeżdżających do pracy z innych miejscowości itp.,
b)
liczbę i kategorie pracowników, którzy zgłosili zamiar podjęcia budownictwa indywidualnego,
c)
ocenę możliwości zorganizowania opieki nad projektowanym budownictwem przez zakład pracy i określenie zakresu tej opieki,
§  4.
1.
Właściwy minister udziela zezwolenia na zorganizowanie opieki nad budownictwem przyzakładowym w granicach kwot przyznanych na akcję kredytową dla indywidualnego budownictwa mieszkaniowego przyzakładowego zgodnie z przepisami § 5 uchwały nr 270 Prezydium Rządu z dnia 8 maja 1954 r. w sprawie pomocy Państwa dla indywidualnego budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr A-59, poz. 793).
2.
W zezwoleniu powinny być określone;
a)
ogólny program budowy,
b)
wytyczne co do prac organizacyjnych i wykonawstwa w zakresie budownictwa przyzakładowego objętego zezwoleniem,
c)
wytyczne co do zasad przyznawania pierwszeństwa przy kwalifikowaniu kandydatów przez komisję kwalifikacyjną do spraw indywidualnego budownictwa mieszkaniowego przyzakładowego przy danym zakładzie pracy,
d)
termin powołania komisji kwalifikacyjnej przy zakładzie pracy.
§  5.
1.
Dla zakładów pracy, które uzyskały zezwolenie określone w § 4, właściwy minister określa corocznie w granicach kwot przyznanych zgodnie z § 5 Uchwały nr 270 Prezydium Rządu z dnia 8 maja 1954 r. środki finansowe przeznaczone na pożyczki dla pracowników realizujących budownictwo przyzakładowe.
2.
O udzielonych zezwoleniach i wysokości środków finansowych przyznanych poszczególnym zakładom na pożyczki dla pracowników realizujących budownictwo przyzakładowe - ministerstwa zawiadamiają prezydia właściwych wojewódzkich rad narodowych oraz Bank Inwestycyjny.
§  6.
W przypadkach gdy właściwy minister wyrazi zgodę na realizację budownictwa przyzakładowego na terenach znajdujących się w zarządzie i użytkowaniu zakładu pracy, zbędnych dla wykonywania zadań planowych zakładu pracy, tereny te powinny być przekazane bez zwłoki prezydium właściwej rady narodowej na cele indywidualnego budownictwa mieszkaniowego przyzakładowego w trybie określonym dekretem z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. z 1952 r. Nr 4, poz. 31) i rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 1949 r. w sprawie przekazywania nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. Nr 47, poz. 354).