Organizacja i zakres działania państwowych zakładów leczniczych dla zwierząt.

Monitor Polski

M.P.1953.A-29.362

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 1953 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 18 marca 1953 r.
w sprawie organizacji i zakresu działania państwowych zakładów leczniczych dla zwierząt.

Na podstawie art. 3 ust. 2, art. 19 ust. 2 i art. 27 ustawy z dnia 1 lipca 1949 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt (Dz. U. Nr 41, poz. 297) oraz w związku z uchwałą nr 589 Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1952 r. w sprawie organizacji terenowej służby weterynaryjnej (Monitor Polski Nr A-65, poz. 996) zarządza się, co następuje:
Wszystkie państwowe zakłady lecznicze dla Zwierząt (P.Z.L.Z.) podporządkowane są właściwym powiatowym (miejskim) zarządom weterynarii (P.Z.W.).
1.
Obszarem działania każdego P.Z.L.Z. jest ten z rejonów ustalonych zarządzeniem Ministra Rolnictwa z dnia 21 lutego 1952 r. (Monitor Polski Nr A-36, poz. 536), na którego obszarze zakład ma swą siedzibę.
2.
Wojewódzki zarząd weterynarii (W.Z.W.) może zlecić poszczególnym P.Z.L.Z. ponadto obsługę sąsiednich rejonów lub części tych rejonów.
3.
Obszar działania P.Z.L.Z. nie może jednak wykraczać poza właściwość terytorialną powiatowego (miejskiego) zarządu weterynarii, któremu dany zakład jest podporządkowany.
1.
Do zakresu działania państwowych zakładów leczniczych dla zwierząt należy stałe czuwanie nad zdrowotnością zwierząt gospodarskich, a w szczególności:
1)
przeprowadzanie profilaktycznych akcji weterynaryjnych;
2)
leczenie zwierząt chorych;
3)
wykonywanie zabiegów z zakresu weterynarii na zwierzętach;
4)
zwalczanie chorób hodowlanych i pasożytniczych;
5)
przyjmowanie zgłoszeń chorób zaraźliwych, ustalanie, na jaką chorobę zwierzę choruje, zawiadamianie o tym właściwego P.Z.W. oraz zwalczanie choroby w ramach otrzymanego od niego zlecenia;
6)
wykonywanie stałej opieki weterynaryjnej nad inwentarzem żywym rolniczych spółdzielni produkcyjnych, położonych na terenie ich obszaru działania (rejonu);
7)
wykonywanie czynności z zakresu sztucznej inseminacji, zleconych przez P.Z.W.;
8)
upowszechnianie wiedzy weterynaryjnej;
9)
nadzorowanie działalności gromadzkich przodowników weterynaryjnych;
10)
wykonywanie innych czynności z zakresu weterynarii zleconych przez P.Z.W.;
11)
administrowanie posiadanymi nieruchomościami i ruchomościami;
12)
pobieranie należności za płatne usługi weterynaryjne i przekazywanie ich do P.Z.W.;
13)
prowadzenie odpowiedniej sprawozdawczości ze swej działalności.
2.
P.Z.L.Z. współpracują z terenową służbą zootechniczną i gminnymi instruktorami rolnymi w zakresie organizacji opieki nad zdrowotnością zwierząt gospodarskich i są w bliskim stałym kontakcie ze spółdzielniami produkcyjnymi i rejonowymi agronomami państwowych ośrodków maszynowych.
1.
Na czele P.Z.L.Z. stoi kierownik zakładu, lekarz weterynarii, który kieruje jego działalnością i jest za nią odpowiedzialny.
2.
Kierownika P.Z.L.Z. powołuje i odwołuje W.Z.W.
3.
Do zakresu działania kierownika P.Z.L.Z. należy w szczególności:
1)
kierowanie pracą całego zakładu;
2)
nadzorowanie wykonywania czynności objętych zakresem działania zakładu (§ 3) przez podległych sobie pracowników oraz pracowników współpracujących z zakładem w ramach otrzymywanego przez nich zlecenia od kierownika zakładu i posiadanych uprawnień;
3)
bezpośrednie wykonywanie określonych w punkcie 2 czynności w przypadku niewydania zlecenia innym pracownikom.
4.
Innych pracowników P.Z.L.Z. powołuje i odwołuje W.Z.W.
1.
P.Z.L.Z. dzielą się na następujące typy:
1)
lecznice dla zwierząt, będące zakładami przystosowanymi do leczenia stacjonarnego i ambulatoryjnego;
2)
przychodnie dla zwierząt, będące zakładami przystosowanymi do krótkotrwałego przetrzymywania zwierząt wymagających leczenia stacjonarnego oraz do leczenia ambulatoryjnego;
3)
punkty weterynaryjne, będące zakładami przystosowanymi wyłącznie do leczenia ambulatoryjnego.
2.
O zaszeregowaniu zakładu do jednego z typów określonych w ust. 1 decyduje W.Z.W.
3.
Zasady zaszeregowania do typów określonych w ust. 1 określa odrębne zarządzenie.
1.
P.Z.L.Z. są uruchamiane, likwidowane i przenoszone na obszarze województwa, zgodnie z siecią rejonów weterynaryjnych określonych w § 2, na wniosek W.Z.W., na podstawie decyzji prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Wnioski W.Z.W. w sprawie likwidowania i przenoszenia P.Z.L.Z. wymagają akceptacji Ministerstwa Rolnictwa (Centralnego Zarządu Weterynarii).
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej na wniosek W.Z.W. może utworzyć na terenie rejonu pomocniczy punkt weterynaryjny, będący częścią składową właściwego P.Z.L.Z.
P.Z.L.Z. oznacza się napisem orientacyjnym zawierającym nazwę właściwego P.Z.W. oraz typ zakładu (§ 5) i nazwę miejscowości, w której on się znajduje, np.: Powiatowy Zarząd Weterynarii w Płocku - Punkt Weterynaryjny Drobin.
Budżetami P.Z.W. obejmuje się również podległe im P.Z.L.Z.
Postanowienia niniejszego zarządzenia dotyczące prezydiów wojewódzkich rad narodowych, W.Z.W. i P.Z.W. stosuje się odpowiednio do Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi oraz do Zarządów Weterynarii m. st. Warszawy i m. Łodzi, a dotyczące P.Z.W. - także do miejskich zarządów weterynarii.
Traci moc zarządzenie Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 1 marca 1950 r. w sprawie organizacji i zakresu działania państwowych zakładów leczniczych dla zwierząt oraz nadzoru nad tymi zakładami (Monitor Polski z 1950 r. Nr A-33, poz. 376 i z 1952 r. Nr A-28, poz. 415).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.