Rozdział 4 - Nadzór inwestorski. - Organizacja i uprawnienia służby inwestycyjnej w państwowych jednostkach organizacyjnych.

Monitor Polski

M.P.1958.57.327

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1960 r.

IV.

Nadzór inwestorski.

§  29.
Inwestorzy są zobowiązani zapewnić prawidłowy nadzór nad robotami budowlano-montażowymi, w szczególności w zakresie:
1)
zgodności wykonywania inwestycji z dokumentacją projektowo-kosztorysową,
2)
prawidłowej jakości wykonywanych robót budowlano-montażowych,
3)
zgodności wykonywania robót z harmonogramami ustalonymi z wykonawcą,
4)
prawidłowości fakturowania wykonanych robót zgodnie z aktualnymi normami i cennikami (z uwzględnieniem miejscowych warunków budowy), z ilością wykonanych faktycznie robót, z umową oraz z obowiązującymi przepisami o rozliczeniach,
5)
prawidłowości przygotowania inwestycji do eksploatacji.
§  30.
1.
Inwestor może wykonywać nadzór inwestorski przez pracowników własnych bądź w drodze zlecenia określonych czynności nadzoru:
1)
organizacjom projektowym w połączeniu ze sprawowaniem nadzoru autorskiego lub
2) 13
służbom inwestycyjnym objętym rozdziałem III część b) zarządzenia lub
3)
służbom architektoniczno-budowlanym prezydiów rad narodowych.
2.
W wyjątkowych przypadkach inwestor może - za zgodą jednostki nadrzędnej - wykonywanie określonych czynności nadzoru w zakresie robót specjalistycznych zlecać osobom fizycznym posiadającym odpowiednie uprawnienia.
3.
Autorowi projektu (biuru projektów, pracowni) należy powierzać w miarę możności nadzór inwestorski.
§  31.
1.
Nadzór inwestorski w zakresie robót budowlanych mogą spełniać tylko osoby, które posiadają wykształcenie techniczne, wyższe lub średnie, właściwej specjalności oraz przewidziane w prawie budowlanym uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi.
2.
Przepis ust. 1 w części dotyczącej uprawnień nie stosuje się do osób pełniących nadzór inwestorski nad robotami instalacyjnymi (sanitarnymi i elektrycznymi) oraz montażowymi (montaż maszyn i urządzeń). Osoby te poza wykształceniem przewidzianym w ust. 1 muszą wykazać się co najmniej 3-letnią praktyką na budowie.
3.
Ramowe wytyczne dotyczące działalności inspektorów nadzoru inwestorskiego ustala się w załączniku do niniejszego zarządzenia.
4.
Zakres prac i obowiązków oraz granice pełnomocnictwa inspektora nadzoru inwestorskiego ustala inwestor w ramach obowiązujących przepisów.
5.
Właściwi ministrowie mogą opierając się na ramowych wytycznych, stanowiących załącznik do niniejszego zarządzenia, wydać w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych instrukcje określające w poszczególnych resortach zakres obowiązków i uprawnień inspektorów nadzoru inwestorskiego w zakresie robót budowlanych oraz instrukcje dotyczące zasad pracy nadzoru inwestorskiego w zakresie zakupów realizowanych przez inwestora na podstawie założeń i warunków technicznych ustalonych w umowie o zakup.
§  32.
1.
Jeżeli autor projektu (biuro projektów, pracownia) nie pełni nadzoru inwestorskiego, zobowiązany on jest do pełnienia na zlecenie inwestora nadzoru autorskiego.
2.
Wynagrodzenie za nadzór autorski powinno być przewidziane w cenie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. W wyjątkowych przypadkach, gdy cenniki dotyczące dokumentacji projektowo-kosztorysowej nie przewidują takiego wynagrodzenia, wynagrodzenie za nadzór autorski ustala się w drodze umowy między stronami.
3.
Wynagrodzenie za nadzór autorski nie przysługuje w razie pełnienia przez autora projektu nadzoru inwestorskiego.
§  33.
1.
Wykonywanie nadzoru autorskiego polega na:

- pilnowaniu prawidłowej realizacji budowy pod względem zgodności rozwiązań technicznych, materiałowych i użytkowych z projektem,

- wyjaśnianiu wątpliwości wykonawcy powstałych w toku realizacji,

- uzupełnianiu brakujących detali i rozwiązań szczegółów konstrukcyjnych,

- uzgadnianiu z wykonawcą możliwości wprowadzenia materiałów zamiennych wynikających z braków materiałowych na rynku,

- kontroli jakości wykonywanych robót, w porozumieniu z inspektorem nadzoru,

- braniu udziału w komisjach i naradach technicznych dotyczących sposobu wykonywania inwestycji,

- braniu udziału w komisji odbioru końcowego robót.

2.
Przekazywanie wniosków nadzoru autorskiego pod adresem wykonawcy budowy odbywa się za pośrednictwem inspektora nadzoru.
§  34.
1.
Przy drobnych lub nie skomplikowanych robotach inwestycyjnych powinien być w zasadzie stosowany ograniczony nadzór inwestorski polegający na wprowadzeniu wykonawcy na teren budowy, a następnie na dokonaniu odbioru ostatecznego i rozliczeniu wykonanych i odebranych robót. Ograniczony nadzór inwestorski w zakresie ustalonym przez inwestora może być również stosowany, jeżeli realizowana jest inwestycja nie skomplikowana pod względem technicznym, za którą strony umówiły cenę ryczałtową.
2.
Dla robót wykonywanych własnymi siłami inwestora (systemem gospodarczym) nie należy powoływać odrębnego nadzoru inwestorskiego. Kontrolę wykonywanych robót sprawują właściwe komórki organizacyjne inwestora.
3.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, oraz przy realizacji nie skomplikowanych projektów typowych nie podlegających poważniejszej adaptacji, stały nadzór autorski nie powinien być stosowany. Decyzje w tych sprawach podejmuje inwestor przy zawieraniu umowy o prace projektowe.
13 § 30 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 102 z dnia 1 lipca 1960 r. (M.P.60.55.264) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1960 r.