Rozdział 5 - Technicy budownictwa wiejskiego. - Organizacja i poprawa warunków rozwoju budownictwa indywidualnego na wsi.

Monitor Polski

M.P.1969.3.21

Akt utracił moc
Wersja od: 29 czerwca 1973 r.

Rozdział  5

Technicy budownictwa wiejskiego.

§  6.
1.
Upoważnia się prezydia powiatowych rad narodowych do tworzenia w terenowych zespołach usług projektowych stanowisk rejonowych techników budownictwa wiejskiego.
2.
Do podstawowych zadań rejonowych techników budownictwa wiejskiego należy przede wszystkim:
1)
udzielanie porad i pomocy technicznej inwestorom indywidualnym na wsi w zakresie programowania, planowania i realizacji zamierzeń inwestycyjnych,
2)
organizowanie planowego budownictwa,
3)
opieka nad uspołecznionym budownictwem drobnokubaturowym i czynami społecznymi na terenie gromad,
4)
organizowanie lokalnej produkcji materiałów budowlanych z miejscowych surowców oraz udzielanie porad i pomocy w tym zakresie, w szczególności dla kółek rolniczych,
5)
propaganda i wdrażanie postępu technicznego do budownictwa na wsi,
6)
inne zadania w zakresie budownictwa wiejskiego, wynikające ze specyfiki terenu, określone przez prezydium powiatowej rady narodowej.
3.
Zadania określone w ust. 2 rejonowi technicy budownictwa wiejskiego wykonują pod nadzorem wydziału budownictwa, urbanistyki i architektury prezydium powiatowej rady narodowej. Przy realizacji tych zadań technicy współdziałają z gromadzką służbą rolną oraz z biurami gromadzkich rad narodowych.
4.
Prezydia powiatowych rad narodowych wyznaczą technikom stałe siedziby w biurach gromadzkich rad narodowych i zapewnią niezbędne warunki do pracy.
5.
Wydziały budownictwa, urbanistyki i architektury prezydiów powiatowych rad narodowych mogą upoważnić rejonowych techników budownictwa wiejskiego do pełnienia niektórych obowiązków z zakresu państwowego nadzoru budowlanego, należących do kompetencji tego wydziału.
§  7.
1.
Technicy budownictwa wiejskiego są pracownikami terenowych zespołów usług projektowych przy wydziałach budownictwa, urbanistyki i architektury prezydiów powiatowych rad narodowych.
2.
Technicy, o których mowa w ust. 1, otrzymywać będą wynagrodzenie zgodnie z zasadami zawartymi w § 3 uchwały nr 58 Rady Ministrów z dnia 21 lutego 1968 r. w sprawie tworzenia terenowych zespołów usług projektowych przy wydziałach budownictwa, urbanistyki i architektury prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr 9, poz. 50) oraz w wysokości określonej pod lp. 2 załącznika do tej uchwały.
3.
Technicy budownictwa wiejskiego powinni posiadać kwalifikacje określone pod lp. 2 załącznika do uchwały wymienionej w ust. 2. W uzasadnionych wypadkach na stanowisko technika budownictwa wiejskiego mogą być powołane osoby posiadające dyplom mistrza oraz co najmniej 10 lat pracy w zawodzie budowlanym.
4.
Technicy budownictwa wiejskiego otrzymują:
1)
ryczałt miesięczny w wysokości zł 400,- na pokrycie kosztów podróży, diet i noclegów,
2)
zryczałtowany zwrot kosztów czynszu w wysokości zł 200 miesięcznie w razie przeniesienia się na teren obsługiwanego rejonu i zamieszkania na wsi. Dodatek ten wypłacany będzie do czasu przyznania mieszkania służbowego lub mieszkania objętego publiczną gospodarką lokalami.
5.
Wydatki związane z zatrudnieniem techników budownictwa wiejskiego pokrywane są z dochodów zespołów usług projektowych, uzyskiwanych ze świadczenia usług dla ludności.
6.
Zaleca się prezydiom rad narodowych zapewnienie, w miarę możliwości, mieszkań dla techników budownictwa wiejskiego na terenie obsługiwanych gromad.