Rozdział 3 - Zakres działania organów kontroli. - Organizacja i funkcjonowanie kontroli wewnętrznej w Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach podległych.

Monitor Polski

M.P.1951.A-22.269

Akt utracił moc
Wersja od: 17 marca 1951 r.

Rozdział  III.

Zakres działania organów kontroli.

§  12.
Kontroli podlegają:
1)
wszystkie jednostki organizacyjna Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz jednostki podległe lub nadzorowane przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa);
2)
przedsiębiorstwa, zakłady, instytucje pozostająca pod zarządem Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego lub jej jednostek organizacyjnych lub prowadzone przy udziale finansowym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego;
3)
wszelkie inne przedsiębiorstwa, zakłady i instytucje osób fizycznych lub prawnych bez względu na ich formę prawną lub organizacyjną, wykonujące zadania zlecone przez Państwową Komisję Planowania Gospodarczego albo na rzecz jednostek podległych lub przez nią nadzorowanych - w granicach tych zleceń;
4)
urzędy, zakłady, instytucje i przedsiębiorstwa osób fizycznych lub prawnych, otrzymujące subwencje lub dotacje z budżetu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego - w zakresie użycia tych subwencji lub dotacji.
§  13.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może zlecić organom kontroli wykonywanie kontroli jednostek organizacyjnych innych niż określone w § 12 - z tytułu nadanych mu szczególnych uprawnień lub poruczonych mu szczególnych zadań państwowych w zakresie ustawowego działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  14.
1.
Poszczególne organa kontroli (§ 5) są właściwe do wykonywania kontroli:
1)
Wydział Kontroli Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego - wszystkich jednostek organizacyjnych, wymienionych w § 12, z tym jednak, że do wszczęcia kontroli w komórkach organizacyjnych Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wymagane jest osobne zlecenie Przewodniczącego. W zasadzie jednak Wydział Kontroli Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego jest powołany do planowej i systematycznej kontroli oraz doraźnego badania i sprawdzania wykonawstwa z zakresu organizacji, administracji, gospodarki i rzeczowej działalności jednostek typu centralnego i jednostek niższego stopnia organizacyjnego, bezpośrednio podległych Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego; kontrolę pozostałych jednostek przeprowadza w zasadzie wyrywkowo lub w razie konieczności;
2)
organa kontroli jednostek podległych - wszystkich jednostek organizacyjnych, podległych bezpośrednio jednostce, w skład której wchodzą; kontrolę pozostałych jednostek przeprowadzają w zasadzie wyrywkowo lub w razie konieczności.
2.
Każdy organ kontroli jest powołany do instruowania, normowania, koordynowania, nadzorowania oraz kontrolowania działalności właściwych niższych organów kontroli w podległych lub nadzorowanych przez Państwową Komisję Planowania Gospodarczego jednostkach.
§  15.
Organa kontroli są powołane do kontroli organizacji, administracji, gospodarki i funkcjonowania jednostek podlegających kontroli (§§ 12, 13 i 14) z punktu widzenia planowości, legalności, rzetelności, gospodarności i celowości.
§  16.
Dla wykonywania powyższych zadań organa kontroli przeprowadzają kontrolę:
1)
wstępną (czynności zamierzonych),
2)
faktyczną (czynności dokonywanych),
3)
następną (czynności dokonanych),
§  17.
Szczegółowy zakres i sposób wykonywania kontroli wstępnej, faktycznej i następnej ustali instrukcja Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, wydana zgodnie z pkt 8 powołanej w § 3 uchwały Rady Ministrów w porozumieniu z Prezesem Najwyższej Izby Kontroli, a w odniesieniu do spraw finansowych - z Ministrem Finansów. Instrukcja ta powinna być przesłana do wiadomości Biura Prezydialnego Prezydium Rady Ministrów.
§  18.
1.
Organa kontroli nie mogą wydawać żadnych zarządzeń ani orzeczeń z wyjątkiem dotyczących spraw:
1)
nie cierpiących zwłoki, a podlegających kontroli, jeżeli w inny sposób nie można zapobiec szkodzie Skarbu Państwa lub interesu publicznego - z jednoczesnym zawiadomieniem o tym niezwłocznie władzy kontrolowanej jednostki, której te zarządzenia dotyczą,
2)
wykonywania kontroli w organach kontroli niższego stopnia.
2.
Odpisy wydanych zarządzeń i orzeczeń powinny być nadsyłane do właściwych organów Najwyższej Izby Kontroli.
§  19.
Wszystkie sprawy, podlegające na podstawie obowiązujących przepisów skierowaniu do władz powołanych do ścigania przestępstw, organa kontroli kierują bezpośrednio do tych władz z wnioskiem o wszczęcie dochodzenia, zawiadamiając jednocześnie zwierzchnika administracyjnego kontrolowanej jednostki oraz właściwy organ Najwyższej Izby Kontroli.
§  20.
Organa i inspektorzy kontroli nie ponoszą odpowiedzialności za stan organizacji, administracji, gospodarki i funkcjonowania kontrolowanych jednostek, natomiast są odpowiedzialni za rzetelne stwierdzenie stanu faktycznego i wierne jego odtworzenie.
§  21.
1.
Inspektorzy kontroli legitymują się niezależnie od legitymacji służbowych osobnymi delegacjami, podpisanymi przez kierownika (zastępcę) właściwego organu kontroli.
2.
Kierownicy poszczególnych organów kontroli uprawnieni są do przeprowadzania kontroli w zakresie ich kompetencji z mocy zajmowanego stanowiska bez specjalnego upoważnienia.
§  22.
Jednostki, podlegające kontroli, wymienione w § 12, obowiązane są udzielać organom kontroli w zakresie ich właściwości oraz poszczególnym inspektorom kontroli w związku z ich czynnościami żądanych wyjaśnień ustnych lub pisemnych, wglądu do ksiąg, akt, dokumentów itd. oraz wszelkiej pomocy i ułatwień służbowych.
§  23.
1.
Na żądanie organów kontroli władze i organa Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego obowiązane są delegować do pomocy w czynnościach kontrolnych lub w charakterze rzeczoznawców swych pracowników, posiadających specjalne wykształcenie lub wiadomości.
2.
Organa kontroli mają prawo wzywania świadków, biegłych i osób zainteresowanych w myśl przepisów o postępowaniu administracyjnym.
§  24.
1.
Wszystkie komórki organizacyjne Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz kierownicy jednostek podległych obowiązani są dostarczać Wydziałowi Kontroli Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w ustalonej przezeń liczbie egzemplarzy odpisy zarządzeń, instrukcji, okólników itp., dotyczących organizacji, administracji, gospodarki i funkcjonowania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i jednostek podległych, oraz udzielać informacji w zakresie przewidzianym uprawnieniami kontroli, a w szczególności podawać mu do wiadomości ważniejsze spostrzeżenia z przeprowadzanych lustracji i inspekcji oraz wydane w związku z tym zarządzenia.
2.
Powyższe stosuje się odpowiednio do organów kontroli niższego stopnia w jednostkach podległych Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.