Rozdział 2 - Organizacja kontroli. - Organizacja i funkcjonowanie kontroli wewnętrznej w Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach podległych.

Monitor Polski

M.P.1951.A-22.269

Akt utracił moc
Wersja od: 17 marca 1951 r.

Rozdział  II.

Organizacja kontroli.

§  5.
1.
Organem kontroli dla Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i jednostek podległych jest Wydział Kontroli w Prezydium Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, podległy bezpośrednio Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
2.
Upoważnia się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do tworzenia po uzgodnieniu z Prezesem Rady Ministrów i Prezesem Najwyższej Izby Kontroli organów kontroli niższych stopni w podległych jednostkach.
§  6.
1.
W jednostkach podległych Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego mogą być utworzone następujące organa kontroli: wydziały kontroli, biura kontroli, inspektoraty kontroli.
2.
Na czele biura kontroli stoi dyrektor, na czele wydziału kontroli - naczelnik wydziału, na czele inspektoratu kontroli - inspektor kontroli.
§  7.
Organa kontroli podlegają organizacyjnie i służbowo kierownikowi jednostki administracyjnej, w skład której wchodzą.
§  8.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego po uzyskaniu opinii Biura Prezydialnego Prezydium Rady Ministrów oraz po uzgodnieniu z Ministrem Finansów i Prezesem Najwyższej Izby Kontroli ustala etaty osobowe organów kontroli.
§  9.
Całokształtem kontroli w Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i jednostkach podległych w zakresie organizacji, wyszkolenia, planowania i wykonywania kontroli oraz sprawozdawczości kieruje naczelnik "Wydziału Kontroli w Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, odpowiedzialny przed Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  10.
Do szczególnych obowiązków i uprawnień naczelnika Wydziału Kontroli Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z tytułu kierownictwa kontrolą należą:
1)
stawianie wniosków i opiniowanie w sprawach organizacji kontroli oraz w sprawach obsady personalnej na stanowiskach inspektorów kontroli (§ 44);
2)
współpraca i bezpośrednie uzgadnianie z Najwyższą Izbą Kontroli spraw kontroli, a w szczególności planu i sprawozdawczości;
3)
wydawanie ogólnych instrukcji, wytycznych itp. w przedmiocie planowania kontroli (§ 26) w celu uniknięcia zbieżności co do czasu i przedmiotu czynności organów kontroli różnych stopni oraz wytycznych, podręczników fachowych, wzorów; itp. w sprawie wykonywania kontroli, metodyki kontroli i sprawozdawczości;
4)
sprawowanie ogólnego fachowego nadzoru nad wykonywaniem kontroli przez organa kontrolne wszystkich stopni;
5)
programowe szkolenie i instruowanie inspektorów kontroli, prowadzenie odpraw i egzaminów;
6)
prawo żądania od wszystkich organów kontroli w jednostkach podległych Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wykonania określonych czynności kontrolnych.
§  11.
Wydział Kontroli Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego prowadzi ewidencję planów kontroli (§ 26) oraz na podstawie otrzymanych sprawozdań okresowych (§ 35) - ewidencję kontroli wykonanych.