§ 15. - Organizacja finansowa i system finansowy jednostek organizacyjnych, podległych Ministrom: Górnictwa, Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Chemicznego, Przemysłu Lekkiego oraz Przemysłu Rolnego i Spożywczego.

Monitor Polski

M.P.1951.A-38.459

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1951 r.
§  15.
1.
Ceny zbytu oraz ceny usług typowych powinny być w zasadzie ustalone w cennikach bądź taryfach państwowych. Jeżeli w cenniku podana jest tylko cena hurtowa lub detaliczna, cenę zbytu ustala się przez odjęcie właściwych marż handlowych od ceny podanej w cenniku.
2.
Ceny zbytu na nowoprodukowane (uprzednio nie produkowane) wyroby gotowe i półfabrykaty oraz ceny za usługi nietypowe ustala się w zasadzie w oparciu o wstępną kalkulację kosztu własnego (wytwarzania i zbytu), planowany zysk i właściwą stawkę podatku, przy uwzględnieniu odpowiedniej relacji do cen podobnych wyrobów gotowych, półfabrykatów i usług, objętych obowiązującymi cennikami. Ceny te podlegają zatwierdzeniu zgodnie z przepisami uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 lipca 1949 r. powołanej w § 20 pkt 18 oraz zarządzeń wydanych w wykonaniu powyższej uchwały.
3.
Ceny zbytu wyrobów gotowych i półfabrykatów typowych w zasadzie są cenami franco i obejmują wszystkie koszty związane z wysyłką i transportem towaru od magazynu jednostki wytwórczej do stacji przeznaczenia przy transporcie kolejowym lub do rampy magazynu odbiorcy przy transporcie samochodowym, przy czym koszty wyładowania ponosi odbiorca. W przypadkach, gdy przepisy ogólne nie stanowią, która strona ponosi koszty ubezpieczenia oraz w jakim momencie sprzedany towar przechodzi na własność odbiorcy, właściwymi są warunki ustalone w umowach szczegółowych.