Organizacja finansowa i system finansowy budowlanych przedsiębiorstw powiatowych na rok 1951.

Monitor Polski

M.P.1951.A-25.321

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1951 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 lutego 1951 r.
w sprawie organizacji finansowej i systemu finansowego budowlanych przedsiębiorstw powiatowych na rok 1951.

Na podstawie art. 18 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 439) zarządza się, co następuje:
Budowlane przedsiębiorstwa powiatowe podlegają właściwemu według ich siedziby prezydium powiatowej rady narodowej. Zwierzchni nadzór sprawuje Minister Budownictwa Miast i Osiedli.
Budowlane przedsiębiorstwa powiatowe działają na zasadzie pełnego rozrachunku gospodarczego i korzystają, zgodnie z § 5 uchwały Rady Ministrów z dnia 6 września 1950 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego państwowych przedsiębiorstw podlegających władzom terenowym (Monitor Polski Nr A-102, poz. 1284), ze wszystkich uprawnień określonych w § 11 uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego przedsiębiorstw państwowych objętych budżetem centralnym (Monitor Polski Nr A-55, poz. 630).
Działalność budowlanych przedsiębiorstw powiatowych oparta jest o plany produkcyjno-finansowe, zatwierdzane przez właściwe powiatowe organa jednolitej władzy państwowej.
Rachunkowość przedsiębiorstw prowadzona jest na podstawie specjalnego uproszczonego jednolitego planu kont dla wszystkich budowlanych przedsiębiorstw powiatowych, opracowanego przez Ministerstwo Budownictwa Miast i Osiedli.
Bankiem finansującym działalność eksploatacyjną budowlanych przedsiębiorstw powiatowych jest Bank Rolny, bankiem zaś finansującym działalność inwestycyjną - Bank Komunalny.
W razie utworzenia oddziałów budowlanego przedsiębiorstwa powiatowego oddziały te działają na zasadzie wewnętrznego ograniczonego rozrachunku gospodarczego w zakresie ustalonym przez prezydium właściwej powiatowej rady narodowej.
W zakresie systemu rozliczeń mają do budowlanych przedsiębiorstw powiatowych analogiczne zastosowanie przepisy § 8 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1950 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego na rok 1951 przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego rozliczających się z budżetem centralnym (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-23, poz. 290).
Opodatkowanie przedsiębiorstw objętych niniejszym zarządzeniem nastąpi zgodnie z przepisami przewidzianymi w dekrecie z dnia 21 września 1950 r. o opodatkowaniu przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej (Dz. U. R. P. Nr 44, poz. 399).
Zysk budowlanych przedsiębiorstw powiatowych dzielony będzie w następujący sposób:
a)
na wpłatę do budżetu terenowego w wysokości 10% zysku bilansowego,
b)
na uzupełnienie środków obrotowych do wysokości normatywów,
c)
na inne cele przewidziane w odrębnych przepisach.

Pozostały zysk będzie wpłacony do budżetu terenowego.

W sprawie normowania i finansowania środków obrotowych oraz zaliczkowania przedsiębiorstw objętych niniejszym zarządzeniem mają analogiczne zastosowanie przepisy zawarte w §§ 16-25 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1950 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego na rok 1951 przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego rozliczających się z budżetem centralnym.
Co do amortyzacji i finansowania robót kapitalnych mają analogiczne zastosowanie przepisy §§ 26-29 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1950 r. w sprawie organizacji finansowej i systemu finansowego na rok 1951 przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego rozliczających się z budżetem centralnym z tym, że uprawnienia w zakresie redystrybucji już zakumulowanych sum na kapitalne remonty przysługują prezydiom powiatowych rad narodowych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1951 r.