§ 4. - Oprocentowanie środków trwałych w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych, objętych planowaniem centralnym.

Monitor Polski

M.P.1969.4.38

Akt utracił moc
Wersja od: 5 lutego 1969 r.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w §§ 1 i 2, obliczają roczną sumę oprocentowania od stanu środków trwałych, stanowiącego podstawę oprocentowania, na dzień 1 stycznia danego roku, przy zastosowaniu właściwej dla przedsiębiorstwa stawki oprocentowania. Ze stanu tego wyłącza się pochodzące z inwestycji przedsiębiorstw środki trwałe, wprowadzone w roku ubiegłym do eksploatacji.
2.
Wyniki przedsiębiorstwa obciąża comiesięcznie 1/12 sumy oprocentowania, obliczonej w sposób podany w ust. 1, zmniejszona o przypadającą na dany miesiąc kwotę oprocentowania sprzedanych lub przekazanych innym jednostkom organizacyjnym w ciągu roku środków trwałych objętych obowiązkiem oprocentowania.
3.
Przypadającą na dany miesiąc kwotę oprocentowania środków trwałych sprzedanych lub przekazanych innym jednostkom organizacyjnym, o której mowa w ust. 2, oblicza się od wartości początkowej tych obiektów, zmniejszonej o ich umorzenie w momencie sprzedaży (przekazania), przy zastosowaniu 1/12 obowiązującej przedsiębiorstwo stawki oprocentowania. Miesięczną kwotę oprocentowania środków trwałych sprzedanych (przekazanych) potrąca się przez wszystkie miesiące do końca danego roku, poczynając od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dany środek trwały sprzedano (przekazano) innej jednostce organizacyjnej.
4.
Miesięczną sumę oprocentowania zaokrągla się w dół do pełnych złotych.
5.
Przedsiębiorstwa zobowiązane są do sporządzania, na drukach nakładu urzędowego Ministerstwa Finansów, rocznej deklaracji wpłat do budżetu z tytułu oprocentowania środków trwałych. Deklarację tę przekazują one w terminie do dnia 17 lutego każdego roku wydziałowi finansowemu prezydium rady narodowej szczebla powiatowego, właściwej ze względu na ich siedzibę.