§ 4. - Oprocentowanie środków trwałych przedsiębiorstw państwowych.

Monitor Polski

M.P.1974.29.179

Akt utracił moc
Wersja od: 28 sierpnia 1974 r.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwu przysługuje zwrot części równowartości oprocentowania obliczonego od środków trwałych wchodzących w skład oddanej do użytku inwestycji, jeżeli osiągnęła ona projektowaną zdolność produkcyjną, ustaloną w założeniach techniczno-ekonomicznych, w czasie nie dłuższym od wynikającego z dyrektywnego (normatywnego) okresu (cyklu) osiągania projektowanej zdolności produkcyjnej.
2.
Zwrot równowartości oprocentowania następuje w wysokości:
1)
50% oprocentowania obliczonego od środków trwałych objętych daną inwestycją za cały faktyczny, nie dłuższy od dyrektywnego (normatywnego), okres dochodzenia do projektowanej zdolności produkcyjnej, liczony od pierwszego dnia miesiąca następującego po oddaniu inwestycji do użytku, oraz
2)
75% oprocentowania obliczonego od wartości początkowej środków trwałych objętych tą inwestycją za okres skrócenia dyrektywnego (normatywnego) cyklu dochodzenia do projektowanej zdolności produkcyjnej; okres skrócenia dyrektywnego (normatywnego) cyklu stanowi różnicę między liczbą miesięcy wynikającą z cyklu dyrektywnego (normatywnego) a faktyczną liczbą miesięcy dochodzenia do projektowanej zdolności produkcyjnej.
3.
Zwrot równowartości oprocentowania następuje na podstawie decyzji wydanej przez terenowy organ administracji na wniosek przedsiębiorstwa. Wniosek ten, sporządzony w dwóch egzemplarzach, powinien być zaopiniowany przez jednostkę nadrzędną nad przedsiębiorstwem i przedstawiony nie później niż w sześć miesięcy od terminu wynikającego z dyrektywnego (normatywnego) okresu (cyklu) osiągania projektowanej zdolności produkcyjnej.
4.
Przedsiębiorstwo nie ujmuje w swoich planach techniczno-ekonomicznych przewidywanych zwrotów oprocentowania środków trwałych.
5.
Przepisów ust. 1-4 nie stosuje się do środków trwałych, których wartość podlega wyłączeniu z podstawy oprocentowania stosownie do § 3 ust. 7 pkt 2.