§ 1. - Opodatkowanie podatkiem obrotowym obrotów ze sprzedaży spirytusu i wyrobów spirytusowych, osiąganych przez osoby fizyczne oraz nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej osoby prawne i inne jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Monitor Polski

M.P.1993.2.6

Akt utracił moc
Wersja od: 18 stycznia 1993 r.
§  1.
1.
Ustala się tabelę stawek podatku obrotowego od obrotów ze sprzedaży spirytusu i wyrobów spirytusowych, wyprodukowanych przez osoby fizyczne oraz nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej osoby prawne i inne jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, stanowiącą załącznik do zarządzenia.
2.
Od sprzedaży wyrobów spirytusowych wymienionych w poz. 1 pkt 1 załącznika podatnicy płacą dodatkowo podatek obrotowy w wysokości 85% różnicy między wartością obrotów obliczoną według cen detalicznych, pomniejszonych o urzędowe marże handlowe, a wartością tych obrotów obliczoną przy zastosowaniu średniej ceny zbytu w wysokości 240.000 zł za 1 dm3 100% spirytusu zawartego w wyrobach spirytusowych.
3.
W przypadku odsprzedaży spirytusu podatek obrotowy stanowi różnicę między urzędową ceną zbytu, która powinna być zastosowana przy tej odsprzedaży, a ceną nabycia.
4.
Zwalnia się od podatku obrotowego odsprzedaż spirytusu i wyrobów spirytusowych, od których podatek został pobrany przez urząd celny albo gdy artykuły te zostały nabyte przez sprzedającego po urzędowych cenach detalicznych pomniejszonych o obowiązujące marże handlowe lub po maksymalnych urzędowych cenach zbytu spirytusu.
5.
Producenci spirytusu surowego z tytułu sprzedaży tego spirytusu płacą podatek obrotowy w wysokości różnicy między urzędową ceną spirytusu surowego, właściwą ze względu na jego przeznaczenie, a urzędową ceną zakupu tego spirytusu ustaloną dla podmiotów gospodarczych, które na podstawie odrębnych przepisów dokonują rozliczeń podatku obrotowego przy zastosowaniu urzędowych cen zaliczeniowych spirytusu (z wyjątkiem sprzedaży spirytusu na eksport).
6.
W przypadku gdy producent wyrobów spirytusowych zużywa do wytwarzania tych wyrobów spirytus surowy własnej produkcji lub spirytus surowy zakupiony, należny podatek zwiększa się o różnicę między urzędową ceną zaliczeniową a urzędową ceną zakupu tego spirytusu.
7.
Nie podlega opodatkowaniu podatkiem obrotowym sprzedaż spirytusu surowego przeznaczonego do rektyfikacji lub odwodnienia w przedsiębiorstwach przemysłu spirytusowego, które na podstawie odrębnych przepisów dokonują rozliczeń podatku obrotowego przy zastosowaniu urzędowych cen zaliczeniowych spirytusu.
8.
Przepis ust. 7 stosuje się odpowiednio przy sprzedaży półproduktów do wytwarzania wódek gatunkowych.