§ 6. - Opodatkowanie nadmiernych ubytków win, moszczów winnych i miodów pitnych w wytwórniach gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1961.26.125

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1961 r.
§  6.
1.
Przy ustalaniu zapasu książkowego za usprawiedliwiony uważa się również rozchód napojów winnych:
1)
wydanych dla celów badań laboratoryjnych, degustacyjnych i kontroli produkcji – w ilościach określonych przez jednostki nadrzędne,
2)
niezdatnych do spożycia i zniszczonych w obecności organów szczególnego nadzoru podatkowego,
3)
zniszczonych wskutek wypadku spowodowanego siłą wyższą lub w następstwie zdarzenia niezależnego od przedsiębiorstwa (którego nie dało się przewidzieć ani któremu nie można było zapobiec), pod warunkiem dochowania wymagań, przewidzianych w § 23 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 października 1958 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego w przemyśle winiarskim (Dz. U. Nr 66, poz. 325) i udowodnienia faktu zniszczenia oraz ilości zniszczonych napojów winnych,
4)
wydanych nieodpłatnie na inne cele niż wymienione w pkt 1 na podstawie szczególnych dyspozycji właściwego organu naczelnego, uzgodnionych z Ministerstwem Finansów.
2.
Jeżeli jednostka gospodarcza była ubezpieczona od szkód powstałych wskutek zniszczenia napojów winnych, przepisy ust. 1 pkt 3 stosuje się jedynie w przypadku, gdy odszkodowanie z tytułu powyższych strat nie przekracza ceny fabrycznej tych napojów.