§ 7. - Opodatkowanie nadmiernych ubytków spirytusu.

Monitor Polski

M.P.1961.50.218

Akt utracił moc
Wersja od: 29 czerwca 1961 r.
§  7.
1.
Stwierdzone w czasie kontroli nadwyżki spirytusu, to znaczy ilości spirytusu przekraczające stan wynikający z ksiąg, zapisuje się na przychód. Ubytki spirytusu, to znaczy ilości spirytusu stanowiące różnicę pomiędzy stanem książkowym a rzeczywistym, zapisuje się na rozchód.
2.
Przy ustalaniu wysokości dozwolonych zaników oraz przy porównaniu ubytku spirytusu z dozwolonym zanikiem bierze się każdorazowo pod uwagę okresy od początku roku (kampanii).
3.
Ubytki spirytusu stwierdzone w wyniku kontroli zapasów nie mogą, poza przypadkami, o których mowa w ust. 4, być pokryte nadwyżkami spirytusu stwierdzonymi w czasie poprzednich lub następnych kontroli zapasów.
4.
Jeżeli w czasie rocznej kontroli zapasów spirytusu stwierdzona zostanie nadwyżka spirytusu, wówczas stwierdzone w ciągu roku (kampanii) nadmierne ubytki spirytusu zostają zmniejszone o stwierdzoną nadwyżkę, a podatek obrotowy uiszczony od nadmiernych ubytków skompensowanych tą nadwyżką podlega zwrotowi.

Przepisu powyższego nie stosuje się:

1)
jeżeli stwierdzone w ciągu roku nadmierne ubytki spirytusu ustalone zostały w wyniku obrachunku, przy którym zapas magazynowy spirytusu równy był zeru bądź przy którym zapas spirytusu ustalono w drodze przeważenia po całkowitym opróżnieniu zbiorników, albo
2)
jeżeli wdrożone w ciągu roku dochodzenia w celu stwierdzenia przyczyny nadmiernych ubytków spirytusu ustaliły, że winę za ich powstanie ponosi jednostka gospodarcza.
5.
Ubytki w czasie przewozu spirytusu nie mogą być wyrównywane nie wykorzystanymi zanikami innych rodzajów (magazynowy, rektyfikacyjny) ani też nie wykorzystanymi zanikami bądź nadwyżkami, stwierdzonymi w innych przesyłkach.
6.
Przy rewizjach obrachunkowych rektyfikacji i zakładów odwadniania ogólny ubytek magazynowy spirytusu wszelkich rodzajów i stwierdzony ubytek aparatowy należy dodać i porównać z sumą dozwolonych zaników: magazynowego i aparatowego.
7.
Jeżeli przy rewizjach obrachunkowych w rektyfikacjach i zakładach odwadniania zostaną stwierdzone nadwyżki spirytusu w magazynach, a jednocześnie będą ustalone nadmierne ubytki aparatowe bądź odwrotnie, wówczas nadwyżki i ubytki podlegają wzajemnemu wyrównaniu, przy odpowiednim sprostowaniu zapisów w księgach.