§ 3. - Opodatkowanie nadmiernych ubytków spirytusu.

Monitor Polski

M.P.1961.50.218

Akt utracił moc
Wersja od: 29 czerwca 1961 r.
§  3.
1.
Za podatek obrotowy od nadmiernych ubytków spirytusu przy jego magazynowaniu, przerobie, oczyszczeniu, odwadnianiu lub zużyciu odpowiada jednostka dokonująca tych czynności w okolicznościach określonych w § 2 ust. 1 pkt 1 i 2.
2.
Za podatek obrotowy od nadmiernych ubytków spirytusu w czasie jego przewozu (§ 2 ust. 1 pkt 3) odpowiada odbiorca, z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 3 i 4.
3.
Za podatek obrotowy od nadmiernych ubytków spirytusu w czasie jego przewozu z gorzelni bądź innego zakładu wytwarzającego spirytus, z zakładu oczyszczania lub odwadniania - jeżeli odbiorcą jest zakład podlegający Zjednoczeniu Przemysłu Spirytusowego - odpowiada jednostka wysyłająca.
4.
Poza przypadkami, o których mowa w ust. 3, gorzelnia lub inny zakład wytwarzający spirytus bądź zakład, który go sprzedał (przekazał) po cenie określonej w § 2 ust. 1 pkt 2, odpowiada za podatek obrotowy od nadmiernych ubytków spirytusu w czasie jego przewozu, jeżeli przy odbiorze spirytusu, dokonanym przy udziale organu szczególnego nadzoru podatkowego, zostanie stwierdzone, że naczynia ze spirytusem są nie uszkodzone, a nałożone na nie zabezpieczenia nie zostały naruszone. Jeżeli jednak wysyłka (wydanie) spirytusu odbyła się w obecności organu szczególnego nadzoru podatkowego, nadmierny ubytek spirytusu zapisuje się na przychód w księgach jednostki wysyłającej.
5.
Nadwyżki spirytusu, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 3, stwierdzone przy odbiorze przesyłki, zapisuje się - niezależnie od zapisania na przychód u odbiorcy - na rozchód u dostawcy.