§ 3. - Opłaty za świadczenia zakładów pomocy społecznej.

Monitor Polski

M.P.1960.13.60

Akt utracił moc
Wersja od: 21 marca 1968 r.
§  3.
1.
Wysokość miesięcznych opłat za pobyt w zakładach osób nie pobierających zaopatrzenia emerytalnego oraz dzieci głęboko niedorozwiniętych umysłowo ustala się według tabel nr 1, 2 i 3, stanowiących załącznik do uchwały.
2.
Opłaty według tabel nr 1 i 2 uiszczają osoby obowiązane do alimentacji pensjonariusza zakładu, jeżeli ich głównym źródłem utrzymania jest wynagrodzenie za pracę, do którego mają zastosowanie przepisy o podatku od wynagrodzeń; jako podstawę do ustalenia tych opłat przyjmuje się przeciętny miesięczny dochód (łączne zarobki netto wraz z dochodami ze stypendiów, alimentów i zasiłków rodzinnych), przypadający na członka rodziny osoby obowiązanej do alimentacji. Jeżeli pensjonariusz posiada własne dochody, dolicza się je do dochodu osoby obowiązanej do alimentacji.
3.
Opłaty według tabeli nr 3 ponoszą osoby obowiązane do alimentacji pensjonariusza zakładu, których wyłącznym źródłem utrzymania jest gospodarstwo rolne. Za podstawę do ustalenia tych opłat przyjmuje się przychód szacunkowy z gospodarstwa rolnego ustalony dla celów wymiaru podatku gruntowego osoby obowiązanej do alimentacji. Jeżeli do alimentacji jest obowiązanych w równym stopniu kilka osób, dla ustalenia opłat przyjmuje się przychód szacunkowy z gospodarstwa rolnego tej osoby, której gospodarstwo ma najwyższą przychodowość.
4.
Jeżeli osoby wymienione w ust. 3, oprócz przychodu z gospodarstwa rolnego, osiągają dochody z pracy najemnej - opłaty ustala się według tabel nr 1 i 2; jako podstawę do ustalenia tych opłat przyjmuje się przeciętny miesięczny dochód (łączne zarobki netto wraz z dochodami ze stypendiów, alimentów i zasiłków rodzinnych), wraz z przychodem z gospodarstwa rolnego, ustalonym dla celów wymiaru podatku gruntowego.
5.
Opłaty ustalone na podstawie zasad określonych w ust. 1-4 nie mogą przekraczać pełnego kosztu utrzymania w danym zakładzie.
6. 1
Obowiązani do alimentacji rzemieślnicy lub rzemieślnicy-rolnicy, zwolnieni w myśl obowiązujących przepisów od podatków, uiszczają opłaty w wysokości 315 zł miesięcznie przez cały okres korzystania ze zwolnień podatkowych.
7. 2
Obowiązani do alimentacji rzemieślnicy, uiszczający podatki w formie karty podatkowej, ponoszą opłaty za pobyt pensjonariusza w wysokości 415 zł miesięcznie.
8.
Osoby obowiązane do alimentacji, nie wymienione w ust. 1-7, uiszczają opłaty w wysokości pełnego kosztu utrzymania pensjonariusza.
9.
Wysokość opłat za świadczenia zakładów dla dzieci głęboko niedorozwiniętych umysłowo nie może być niższa od wysokości zasiłku rodzinnego i alimentów na dziecko korzystające ze świadczeń zakładu.
1 § 3 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 79 z dnia 15 marca 1968 r. (M.P.68.12.75) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 21 marca 1968 r.
2 § 3 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 79 z dnia 15 marca 1968 r. (M.P.68.12.75) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 21 marca 1968 r.