§ 1. - Określenie zakresu i rodzaju działalności statutowej zakładów doskonalenia rzemiosła, zwolnionej od podatku obrotowego.

Monitor Polski

M.P.1961.83.348

Akt utracił moc
Wersja od: 2 listopada 1961 r.
§  1.
1.
Zwolnienie od podatku obrotowego przewidziane w § 2 ust. 1 pkt 12 uchwały nr 37 Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 1961 r. w sprawie opodatkowania podatkami obrotowym i dochodowym działalności gospodarczej organizacji politycznych, społecznych i zawodowych (Monitor Polski Nr 21, poz. 95) stosuje się do świadczeń wykonywanych przez warsztaty szkoleniowo-produkcyjne prowadzone przez zakłady doskonalenia rzemiosła.
2.
Za warsztaty szkoleniowo-produkcyjne, o których mowa w ust. 1, uważa się warsztaty objęte zezwoleniem Ministra Finansów na prowadzenie działalności gospodarczej, udzielonym Związkowi Zakładów Doskonalenia Rzemiosła na podstawie przepisów uchwały nr 446 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1958 r. w sprawie działalności gospodarczej organizacji społecznych, o ile liczba zatrudnionych w tych warsztatach instruktorów i robotników nie przekracza liczby niezbędnej dla zapewnienia właściwego przebiegu szkolenia zatrudnionych w tych warsztatach uczniów. Liczbę tę dla poszczególnych rodzajów zakładów określa procentowo tabela, stanowiąca załącznik do zarządzenia. Nie stanowi przeszkody do korzystania z ulg zatrudnienie w zakładzie instruktorów zamiast robotników, jeżeli liczba zatrudnionych instruktorów (bądź instruktorów i robotników) nie przekroczy liczby instruktorów i robotników przewidzianej dla dawnego rodzaju zakładu w załączonej tabeli. Przy ustalaniu na podstawie tabeli, jaka liczba instruktorów i robotników jest dla danego zakładu niezbędna dla zapewnienia właściwego przebiegu szkolenia zatrudnionych w tym zakładzie uczniów, liczby ułamkowe poniżej 0,5 odrzuca się, a liczby 0,5 i powyżej 0,5 zaokrągla się do liczb całkowitych.