Określenie wysokości wadiów i zabezpieczeń wykonania umów.

Monitor Polski

M.P.1950.A-101.1278

Akt utracił moc
Wersja od: 25 września 1950 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 18 kwietnia 1950 r.
w sprawie określenia wysokości wadiów i zabezpieczeń wykonania umów.

Na podstawie § 57 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 73 i Nr 58, poz. 448) zarządza się w porozumieniu z Ministrem Finansów, co następuje:
Przy udzielaniu zamówień na roboty melioracyjne oraz roboty, dostawy i usługi, związane z melioracją, przedsiębiorstwom innym niż wymienione w § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 73 i Nr 58, poz. 448), należy stosować poniższe przepisy o wadiach i zabezpieczeniach wykonania umów (kaucjach).
Wadium służy do zabezpieczenia ewentualnych roszczeń zamawiającego do przedsiębiorstwa, mogących powstać od chwili wniesienia oferty do chwili złożenia zabezpieczenia wykonania umowy (kaucji).
Zabezpieczenie wykonania umowy (kaucja) służy do zabezpieczenia wszelkich ewentualnych roszczeń zamawiającego do przedsiębiorstwa, mogących powstać w wyniku zawarcia umowy, nie wyłączając roszczeń o odszkodowanie umowne.
Na wadia i zabezpieczenia wykonania umów (kaucje) mogą być przyjmowane poza gotówką (w walucie polskiej) tylko walory określone w zarządzeniu Ministra Finansów.
Przyjmowania i zwrotu wadiów i zabezpieczeń wykonania umów (kaucji) należy dokonywać zgodnie z przepisami rachunkowo-kasowymi dla władz i urzędów państwowych.
Wadium powinno wynosić 5% sumy kosztorysu ofertowego.
Oryginalny dowód złożenia wadium powinien być dołączony do oferty.
Zabezpieczenie wykonania umowy (kaucja) powinno wynosić 10% sumy umownej.
Przy podpisaniu umowy powinna być złożona część zabezpieczenia wykonania umowy (kaucji) w wysokości co najmniej równej wadium. Reszta zabezpieczenia wykonania umowy (kaucji) aż do wysokości określonej w § 8 powinna być potrącana z każdego rachunku częściowego (przejściowego) w wysokości 10% danego rachunku.
Zabezpieczenie wykonania umowy (kaucja) podlega zwrotowi:
a)
przy robotach, dla których nie został w umowie ustalony okres gwarancyjny - po dokonaniu całkowitego odbioru robót (kolaudacji) i rozrachunku,
b)
przy robotach, dla których został w umowie ustalony okres gwarancyjny: w 50% po dokonaniu całkowitego odbioru robót (kolaudacji) i rozrachunku; w pozostałych zaś 50% po dokonaniu pogwarancyjnego odbioru robót (rekolaudacji) i ostatecznym rozrachunku.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.