Określenie trybu przekazywania zawiadomień o osobach nie mających prawa wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Monitor Polski

M.P.1995.52.571

Akt utracił moc
Wersja od: 16 października 1995 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 12 października 1995 r.
w sprawie określenia trybu przekazywania zawiadomień o osobach nie mających prawa wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 67, poz. 398 i Nr 79, poz. 465, z 1993 r. Nr 45, poz. 205 oraz z 1995 r. Nr 95, poz. 472) oraz w związku z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 28 maja 1993 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 45, poz. 205) zarządza się, co następuje:
1.
Sądy I instancji przekazują zarządom właściwych gmin, prowadzącym stałe rejestry wyborców, zawiadomienia o osobach, które prawomocnym orzeczeniem sądu zostały:
1)
pozbawione praw publicznych,
2)
ubezwłasnowolnione całkowicie lub częściowo z powodu choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego.
2.
W wypadku uchylenia orzeczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, sąd I instancji zawiadamia o tym zarząd właściwej gminy.
3.
Sąd Wojewódzki w Warszawie przekazuje zarządom właściwych gmin zawiadomienia o osobach pozbawionych czynnego prawa wyborczego prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
1.
Niezależnie od zawiadomień, o których mowa w § 1, sądy I instancji przekazują zarządom gmin, sporządzającym spisy wyborców, zawiadomienia o osobach:
1)
pozbawionych praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, jeżeli koniec tej kary przypada po dniu wyborów,
2)
ubezwłasnowolnionych całkowicie lub częściowo do dnia wyborów prawomocnym orzeczeniem sądu z powodu choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego.
2.
W wypadku gdy akta sprawy, w której uprawomocniło się orzeczenie powodujące utratę prawa wybierania, znajdują się w sądzie II instancji, zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, przekazuje sąd II instancji, czyniąc o tym adnotację w aktach sprawy.
Zawiadomienia, o których mowa w § 1 i 2, sporządzone według wzoru ustalonego w załączniku do zarządzenia, przekazuje się zarządom gmin właściwych według miejsca ostatniego zamieszkania osób, których zawiadomienia dotyczą.
W odniesieniu do osób przebywających w zakładach karnych lub aresztach śledczych przekazuje się zawiadomienia:
1)
zarządowi gminy właściwej według ostatniego znanego sądowi miejsca, w którym ta osoba zamieszkiwała, oraz
2)
zarządowi gminy właściwej według położenia zakładu karnego lub aresztu śledczego, w którym ta osoba przebywa, za pośrednictwem administracji zakładu lub aresztu.
Zawiadomienia, o których mowa w § 2 i 4, powinny być przekazane zarządom właściwych gmin najpóźniej w 15 dniu przed dniem wyborów.
W wypadku uprawomocnienia się orzeczenia sądu wobec osoby, o której mowa w § 2, po upływie terminu określonego w § 5, zawiadomienie o takiej osobie jest przekazywane zarządowi właściwej gminy niezwłocznie.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 października 1990 r. w sprawie określenia trybu przekazywania informacji o osobach nie mających prawa wybierania w wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Monitor Polski Nr 38, poz. 300).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Sąd ................... ............ dnia ..... 199 ... r.

w ....................

Urząd Gminy ...................

w .............................

Obywatel .....................................................

(nazwisko) (imię-imiona) (data urodzenia)

..............................................................

(imię ojca) (ostatni znany sądowi adres)

został pozbawiony praw publicznych wyrokiem/ubezwłasnowolniony

całkowicie lub częściowo z powodu choroby psychicznej lub

niedorozwoju umysłowego postanowieniem*) z dnia..............

sygn. akt. ...................

Okres pozbawienia praw nie upływa do dnia wyborów.

Prezes Sądu

..........................

(podpis)

______

*) Niepotrzebne skreślić