Określenie szkół wyższych i szkół średnich, których studenci (uczniowie) uprawnieni są do korzystania z odroczenia zasadniczej służby wojskowej.

Monitor Polski

M.P.1959.39.174

Akt utracił moc
Wersja od: 4 maja 1959 r.

ZARZĄDZENIE NR 63
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 2 maja 1959 r.
w sprawie określenia szkół wyższych i szkół średnich, których studenci (uczniowie) uprawnieni są do korzystania z odroczenia zasadniczej służby wojskowej.

Na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 14, poz. 75) zarządza się, co następuje:
Do korzystania z odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na odbywanie studiów lub pobieranie nauki uprawnieni są poborowi będący studentami (uczniami) następujących szkół:
1)
szkół wyższych: uniwersytetów, politechnik, akademii, szkół głównych i innych,
2)
wyższych szkół zawodowych (dziennych i wieczorowych),
3)
studiów nauczycielskich,
4)
szkół (studiów) zawodowych dla absolwentów średnich szkół ogólnokształcących,
5)
techników przemysłowo-pedagogicznych,
6)
państwowych szkół artystycznych II stopnia,
7)
Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni,
8)
Państwowej Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Gdyni,
9)
szkół średnich wszystkich typów i kierunków (liceów ogólnokształcących, liceów pedagogicznych, techników zawodowych i innych szkół równorzędnych) - na okres odbywania nauki w ostatnich klasach tych szkół, a w średnich szkołach zawodowych o kierunku górniczym, rolniczym i leśnym - również na okres odbywania nauki w przedostatnich klasach.
Przepis § 1 stosuje się również do słuchaczy studiów zawodowych w szkołach wyższych oraz do uczniów szkół średnich dla pracujących.
Odroczeń zasadniczej służby wojskowej nie udziela się studentom (uczniom) pobierającym naukę zaocznie lub w charakterze eksternistów.
Zarządzenie nie ma zastosowania do studentów podlegających obowiązkowi wojskowego szkolenia studentów.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.