§ 6. - Określenie szczegółowych warunków, którym powinni odpowiadać kandydaci na pomocniczych pracowników nauki w szkołach wyższych, oraz warunki i tryb ich powoływania i zwalniania.

Monitor Polski

M.P.1959.89.478

Akt utracił moc
Wersja od: 28 maja 1962 r.
§  6.
1.
Gdy w szkole wyższej zachodzi potrzeba zatrudnienia nowego pracownika na stanowisku pomocniczego pracownika nauki w określonej katedrze, dziekan wydziału na wniosek kierownika zainteresowanej katedry, po uzyskaniu zgody rektora na obsadzenie wolnego etatu, ogłasza w szkole o wakującym stanowisku i wzywa osoby zainteresowane do składania w dziekanacie podań w wyznaczonym terminie.
2.
Osoby ubiegające się o przyjęcie ich na stanowisko pomocniczego pracownika nauki przy określonej katedrze obowiązane są dołączyć do podania dokumenty, opinie i zaświadczenia wykazujące spełnianie warunków określonych w § 2-5 zarządzenia.
3.
Po upływie terminu wyznaczonego do składania podań dziekan wydziału przekazuje otrzymane podania wraz z dokumentami kierownikowi właściwej katedry w celu wysunięcia spośród osób ubiegających się o przyjęcie kandydata posiadającego najlepsze kwalifikacje; kierownik katedry może żądać od osób, które złożyły podania, dodatkowych informacji, dokumentów, opinii lub zaświadczeń.
4.
Kierownik katedry po wysunięciu kandydata przekazuje dziekanowi wydziału konkretny wniosek i zwraca mu jednocześnie wszystkie otrzymane w tej sprawie podania i dokumenty.
5.
Wniosek, o którym mowa w ust. 4, powinien zawierać:
1)
informacje o osobie kandydata (wiek, ukończone studia, dotychczasowa praca zawodowa, opinia dotychczasowego zakładu pracy);
2)
szczegółową charakterystykę przydatności kandydata na stanowisko pomocniczego pracownika nauki (poziom i zakres wiedzy, umiejętność prowadzenia pracy dydaktycznej, uzdolnienia do pracy naukowej, ocena postawy moralnej i społecznej kandydata);
3)
określenie, na jakie stanowisko należy kandydata powołać (asystent, starszy asystent, adiunkt);
4)
informacje o innych osobach, które złożyły podania.
6.
Dziekan wydziału po otrzymaniu wniosku kierownika katedry (ust. 4) kieruje wniosek na posiedzenie rady wydziału; jeżeli wniosek dotyczy powołania kandydata na stanowisko adiunkta, dziekan przed skierowaniem sprawy na radę wydziału przekazuje wniosek wraz ze wszystkimi podaniami i dokumentami do recenzji wybranego przez niego samodzielnego pracownika nauki.
7.
Rada wydziału po zaznajomieniu się z wnioskiem kierownika katedry i wysłuchaniu opinii dziekana bądź recenzenta co do kwalifikacji innych osób, które złożyły podania, decyduje w głosowaniu tajnym co do skierowania do rektora wniosku w sprawie powołania przedstawionego przez kierownika katedry kandydata na stanowisko asystenta, starszego asystenta lub adiunkta na okres oznaczony. Do ważności uchwały wymagana jest zwykła większość głosów przy obecności co najmniej połowy członków rady wydziału.