Określenie rodzaju dokumentów, na których podstawie dopuszcza się udział w głosowaniu za granicą obywateli polskich stale tam zamieszkujących, i sposobu weryfikacji tych dokumentów przez konsula.

Monitor Polski

M.P.1993.39.404

Akt utracił moc
Wersja od: 4 sierpnia 1993 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH
z dnia 15 lipca 1993 r.
w sprawie określenia rodzaju dokumentów, na których podstawie dopuszcza się udział w głosowaniu za granicą obywateli polskich stale tam zamieszkujących, i sposobu weryfikacji tych dokumentów przez konsula.

Na podstawie art. 166 ust. 2 ustawy z dnia 28 maja 1993 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 45, poz. 205) w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych zarządza się, co następuje:
1.
Obywatele polscy stale zamieszkujący za granicą są uprawnieni do udziału w głosowaniu za granicą, jeżeli posiadanie przez nich obywatelstwa polskiego zostanie stwierdzone na podstawie ważnego polskiego paszportu bądź jednego z następujących dokumentów:
1)
potwierdzenia przez wydział spraw obywatelskich urzędu wojewódzkiego posiadania obywatelstwa polskiego,
2)
nieważnego paszportu polskiego lub dowodu osobistego, pod warunkiem że zainteresowane osoby:
a)
nie nabyły obcego obywatelstwa przed 19 stycznia 1951 r.,
b)
nie zwracały się do właściwych władz polskich po 19 stycznia 1951 r. o zezwolenie na zmianę obywatelstwa polskiego na obywatelstwo obce i takiego zezwolenia nie otrzymały.
2.
Spełnienie wymogów wymienionych w ust. 1 pkt 2 lit. a) i b) może nastąpić w formie pisemnego oświadczenia osoby zainteresowanej.
3.
Osoby zainteresowane wydaniem poświadczenia obywatelstwa przez wydział spraw obywatelskich urzędu wojewódzkiego powinny złożyć w urzędzie konsularnym Rzeczypospolitej Polskiej stosowne dokumenty, tj. kwestionariusz paszportowy, życiorys i inne dokumenty mogące mieć znaczenie dla ustalenia obywatelstwa. Urząd konsularny Rzeczypospolitej Polskiej przedstawiając dane z tych dokumentów zwraca się do urzędu wojewódzkiego właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce osoby zainteresowanej o stwierdzenie posiadania obywatelstwa. Przy braku możliwości określenia miejsca ostatniego pobytu w Polsce właściwy jest Urząd Wojewódzki w Warszawie.
4.
Przy występowaniu o wydanie poświadczenia obywatelstwa polskiego mogą być przedkładane jako dokumenty dodatkowe, mające znaczenie w procesie ustalania obywatelstwa, dokumenty wojskowe wydane żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Umieszczanie w spisie wyborców osób potwierdzających obywatelstwo na podstawie dokumentów wymienionych w § 1 niniejszego zarządzenia oraz składanie reklamacji w tych sprawach następuje w trybie określonym uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 19 lipca 1993 r. w sprawie sposobu sporządzania i aktualizacji spisu wyborców przez konsulów Rzeczypospolitej Polskiej (Monitor Polski Nr 38, poz. 394).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.