Określenie przypadków, w których może być nadany tytuł robotnika wykwalifikowanego bez obowiązku zdawania egzaminu.

Monitor Polski

M.P.1962.47.229

Akt utracił moc
Wersja od: 20 kwietnia 1964 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC
z dnia 28 maja 1962 r.
w sprawie określenia przypadków, w których może być nadany tytuł robotnika wykwalifikowanego bez obowiązku zdawania egzaminu.

Na podstawie § 5 ust. 2 uchwały nr 367 Rady Ministrów z dnia 21 sierpnia 1959 r. w sprawie przyznawania robotnikom tytułów kwalifikacyjnych (Monitor Polski Nr 76, poz. 402) zarządza się, co następuje:
1.
Poza osobami wymienionymi w § 5 ust. 1 uchwały nr 367 Rady Ministrów z dnia 21 sierpnia 1959 r. w sprawie przyznawania robotnikom tytułów kwalifikacyjnych - tytuł wykwalifikowanego robotnika bez egzaminu może być nadany osobom, które:
1)
przed dniem 1 stycznia 1959 r. ukończyły:
a)
zasadniczą szkołę zawodową lub szkołę uznaną przez Ministerstwo Oświaty za równorzędną i pracowały w zawodzie wyuczonym lub pokrewnym, jeżeli łączny okres nauki w szkole i pracy tych osób w tych zawodach wynosi co najmniej 4 lata,
b)
technikum zawodowe lub szkołę uznaną przez Ministerstwo Oświaty za równorzędną i pracowały w zawodzie wyuczonym lub pokrewnym na stanowisku robotnika wykwalifikowanego przez okres co najmniej 2 lat;
2)
ukończyły zasadniczą szkołę zawodową, technikum zawodowe lub szkołę uznaną przez Ministerstwo Oświaty za równorzędną i zostały zwolnione od odbycia wstępnego stażu pracy w przypadkach określonych w § 14 uchwały nr 196 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1958 r. o wstępnym stażu pracy absolwentów zasadniczych i średnich szkół zawodowych oraz średnich szkół ogólnokształcących (Monitor Polski Nr 47, poz. 273) lub w analogicznych przypadkach określonych w przepisach wydanych w wykonaniu § 17 i 23 tej uchwały, jeżeli po ukończeniu szkoły pracowały w tym samym zakładzie pracy przez okres co najmniej 2 lat w zawodzie wyuczonym lub pokrewnym na stanowisku wykwalifikowanego robotnika.
3) 1
ukończyły zasadniczą szkołę zawodową, technikum dla pracujących lub złożyły przed państwową komisją egzaminacyjną, powołaną przez kuratorium okręgu szkolnego, egzamin eksternistyczny w zakresie zasadniczej szkoły zawodowej lub w zakresie technikum, jeżeli pracowały w zawodzie wyuczonym lub pokrewnym na stanowisku robotnika wykwalifikowanego przez okres co najmniej równy łącznemu okresowi nauki danego zawodu i najwyższego okresu wstępnego stażu pracy.
2.
Warunkiem nadania przez Państwową Komisję Egzaminacyjną osobom wymienionym w ust. 1 tytułu wykwalifikowanego robotnika bez egzaminu jest przedstawienie przez nie opinii kierownika zakładu pracy lub osoby przez niego upoważnionej, wydanej po porozumieniu z radą zakładową, a w spółdzielniach pracy - po porozumieniu z radą spółdzielni - na podstawie zaświadczenia zakładowej komisji kwalifikacyjnej stwierdzającego, zgodnie z określonymi wymaganiami kwalifikacyjnymi dla danego zawodu, przygotowanie kandydata do otrzymania w tym zakresie tytułu robotnika wykwalifikowanego.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 pkt 3 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 4 kwietnia 1964 r. (M.P.64.26.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 kwietnia 1964 r.