Określenie niezbędnych warunków umożliwiających wypełnianie funkcji sędziego sportowego.

Monitor Polski

M.P.1990.15.120

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1990 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DO SPRAW MŁODZIEŻY I KULTURY FIZYCZNEJ
z dnia 29 marca 1990 r.
w sprawie określenia niezbędnych warunków umożliwiających wypełnianie funkcji sędziego sportowego.

Na podstawie art. 72 ust. 5 ustawy z dnia 3 lipca 1984 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 34, poz. 181, z 1988 r. Nr 19, poz. 132, Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr 6, poz. 33, Nr 34, poz. 181 i Nr 35, poz. 192) zarządza się, co następuje:
Sędzią sportowym, zwanym dalej "sędzią", jest osoba posiadająca uprawnienia sędziowskie nadane przez właściwy polski związek sportowy lub stowarzyszenie kultury fizycznej.
Stowarzyszenia kultury fizycznej i ich związki, zwane dalej "organizatorami imprez sportowych", są obowiązane do zapewnienia sędziom właściwych i bezpiecznych warunków wykonywania powierzonej im funkcji, a w szczególności:
1)
zakwaterowania bądź zwrotu kosztów zakwaterowania,
2)
zwrotu kosztów przejazdu w obie strony,
3)
wypłaty diet lub w określonych przypadkach wyżywienia,
4)
zwrotu utraconego zarobku,
5)
ekwiwalentu z tytułu wydatków ponoszonych przez sędziów w związku z przygotowaniem się do zawodów (pranie i prasowanie regulaminowego stroju, rozmowy telefoniczne, zakup ubiorów treningowych, dojazdy miejscowe na treningi i zawody itp.), zwanego dalej "ekwiwalentem sędziowskim".
1.
Zwrot kosztów przejazdu, zakwaterowania oraz wypłata diet następuje na zasadach i w wysokości określonych przepisami w sprawie należności za czas podróży służbowych na terenie kraju.
2.
Sędzia zamiejscowy sędziujący na zawodach trwających dłużej niż 4 godziny dziennie może otrzymać od organizatora całodzienne wyżywienie na zasadach i w wysokości ustalonych dla uczestników imprezy. W takim przypadku dieta za czas pobytu na zawodach nie przysługuje.
1.
Organizator zawodów jest obowiązany do wypłacenia sędziemu równowartości utraconego zarobku.
2.
Zwrot utraconego zarobku następuje po przedłożeniu zaświadczenia wystawionego przez właściwy zakład pracy o wysokości utraconego zarobku.
Organizator imprezy sportowej sędziemu wyznaczonemu do prowadzenia zawodów wypłaca ekwiwalent sędziowski w wysokości określonej przez właściwy polski związek sportowy.
1.
Organizatorzy imprez sportowych są zobowiązani do zapewnienia sędziom niezbędnego do sędziowania wyposażenia w sprzęt i aparaturę.
2.
Sprzęt i aparatura, o których mowa w ust. 1, podlega zwrotowi po zakończeniu imprezy.
Traci moc zarządzenie nr 8 Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu z dnia 1 kwietnia 1985 r. w sprawie określenia niezbędnych warunków umożliwiających wypełnianie funkcji sędziego sportowego (Dz. Urz. GKKFiS Nr 4, poz. 5 oraz Dz. Urz. KMiKF z 1988 r. Nr 3/4, poz. 8 i z 1989 r. Nr 3/4, poz. 11).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lutego 1990 r.