§ 11. - Określenie kategorii pracowników resortu komunikacji uprawnionych do korzystania ze świadczeń kolejowej służby zdrowia oraz określenie zakresu i warunków udzielania tych świadczeń.

Monitor Polski

M.P.1968.13.82

Akt utracił moc
Wersja od: 21 listopada 1991 r.
§  11.
1.
Porody kobiet uprawnionych do kolejowej opieki lekarskiej powinny odbywać się zasadniczo w szpitalu (w zakładzie położniczym, izbie porodowej) przy zachowaniu przepisów dotyczących leczenia szpitalnego.
2.
W razie odbycia porodu w domu wypłaca się tytułem zwrotu wydatków na pomoc akuszeryjną zasiłek porodowy w wysokości kosztu 10 osobodni szpitalnych w klinicznym szpitalu położniczym. W razie poniesienia przez pracownika kosztów wezwania do położnicy lekarza prywatnego może być niezależnie od zasiłku porodowego przyznany zwrot wydatków z zastrzeżeniem zachowania warunków wskazanych w § 5.
3.
Poród wieloraki nie wpływa na wysokość zasiłku porodowego.
4.
Jeżeli żona pracownika (rencisty) pozostaje w stosunku pracy albo pobiera emeryturę lub rentę z tytułu pracy, zasiłek porodowy może być przyznany po uprzednim udowodnieniu, iż nie korzysta ona w związku z porodem ze świadczeń powszechnego ubezpieczenia społecznego, należnych z tytułu własnej pracy.