Określenie, jakiego rodzaju wynalazki, wzory użytkowe i projekty racjonalizatorskie wchodzą w zakres obrony Państwa.

Monitor Polski

M.P.1975.4.18

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1975 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 9 stycznia 1975 r.
w sprawie określenia, jakiego rodzaju wynalazki, wzory użytkowe i projekty racjonalizatorskie wchodzą w zakres obrony Państwa.

Na podstawie art. 55 ust. 3, art. 78 i art. 86 ustawy z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości (Dz. U. Nr 43, poz. 272) zarządza się, co następuje:
1.
W zakres obrony Państwa wchodzą wynalazki, wzory użytkowe i projekty racjonalizatorskie, zwane dalej "projektami wynalazczymi", dotyczące broni, sprzętu wojskowego, sposobów walki, wzmocnienia obrony cywilnej ludności lub innych zagadnień ściśle wojskowych, a w szczególności dotyczące:
1)
broni, amunicji i materiałów wybuchowych,
2)
bojowych pojazdów mechanicznych, samolotów, śmigłowców i okrętów wojennych,
3)
urządzeń celowniczych, obserwacyjnych i dalmierzy stosowanych w sprzęcie bojowym,
4)
środków specjalnych informatyki, komunikacji i transportu lądowego, powietrznego i wodnego, mających zastosowanie w działaniach bojowych, wraz z obiektami infrastruktury transportu,
5)
środków wykrywania i pomiarów skażeń promieniotwórczych, chemicznych i mikrobiologicznych,
6)
środków wykrywania i niszczenia min morskich i lądowych,
7)
środków i metod maskowania i wykrywania zamaskowanego sprzętu bojowego,
8)
specjalnych środków łączności przewodowej i bezprzewodowej,
9)
środków przeprawowych i desantowych,
10)
umocnień i schronów bojowych,
11)
środków dowodzenia wojskami.
2.
Za wchodzący w zakres obrony Państwa może być uznany również inny projekt wynalazczy niż określony w ust. 1, który ze względu na swą istotę ma znaczenie dla obrony Państwa.
Jeżeli nie jest możliwe jednoznaczne określenie czy projekt wynalazczy wchodzi w myśl § 1 w zakres obrony Państwa, zainteresowana osoba lub instytucja obowiązana jest wystąpić do Głównego Inspektora Techniki WP o rozstrzygnięcie.
Główny Inspektor Techniki WP, na wniosek zainteresowanej osoby lub instytucji, może uznać projekt wynalazczy określony w § 1 za nie wchodzący w zakres obrony Państwa, jeżeli cechy tego projektu lub jego przeznaczenie wskazują na niewielki stopień przydatności dla obrony Państwa.
Traci moc zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 kwietnia 1963 r. w sprawie określenia, jakiego rodzaju wynalazki i wzory użytkowe wchodzą w zakres obrony Państwa (Monitor Polski Nr 38, poz. 187).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.