§ 9. - Określenie granic Karkonoskiego Parku Narodowego i ograniczeń obowiązujących na jego terenie oraz zarządzanie Parkiem.

Monitor Polski

M.P.1959.23.106

Akt utracił moc
Wersja od: 19 marca 1959 r.
§  9.
1.
Dyrektor Parku może udzielić zezwolenia na dokonywanie na obszarze Parku określonym w § 1 ust. 1:
1)
drobnego zbioru i wynoszenia z terenu Parku owoców i nasion drzew i krzewów, zbioru roślin, ziół leczniczych i innych okazów przyrodniczych wyłącznie dla celów naukowych,
2)
łowienia i zabijania pojedynczych okazów zwierząt i wynoszenia takich okazów z terenu Parku dla celów naukowych lub w razie konieczności zmniejszenia stanu liczbowego określonego gatunku zwierząt ze względu na realizację innych celów ochrony przyrody,
3)
robót geologiczno-poszukiwawczych i geologiczno-rozpoznawczych oraz hydrogeologicznych, prowadzonych dla potrzeb gospodarki wodnej okręgu wrocławskiego, wydobywanie drobnych skał i minerałów i dokonywanie innych czynności niezbędnych w związku z prowadzeniem prac naukowo-badawczych.
2.
Udzielanie zezwoleń, o których mowa w ust. 1, dotyczących badań naukowych, nie powinno być sprzeczne z planem badań naukowych, ustalonym przez Polską Akademię Nauk, a ponadto w odniesieniu do robót geologiczno-poszukiwawczych i hydrogeologicznych powinno być również zgodne z planem ustalonym przez Centralny Urząd Geologii i w porozumieniu z Ministrem Żeglugi i Gospodarki Wodnej. Do czasu ustalenia tych planów zezwolenia te mogą być udzielane na podstawie opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody.
3.
Udzielanie zezwoleń na dokonywanie czynności wymienionych w ust. 1 dla celów ochrony przyrody może się odbywać na podstawie opinii Rady Parku.
4.
W razie konieczności pozyskania większej liczby okazów lub materiałów dla celów, o których mowa w ust. 1, zezwolenia wydaje Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.