Rozdział 3 - Określenie górnej granicy (limitu) ceny wyrobów modernizowanych. - Określenie górnej granicy (limitu) cen niektórych wyrobów przemysłu maszynowego, produkowanych po raz pierwszy lub poddawanych modernizacji.

Monitor Polski

M.P.1970.23.182

Akt utracił moc
Wersja od: 24 lipca 1970 r.

3.

Określenie górnej granicy (limitu) ceny wyrobów modernizowanych.

§  11.
1.
Podstawą do określenia górnej granicy przyszłej ceny zbytu modernizowanej maszyny lub urządzenia przemysłowego jest cena wyrobu, który ma być poddany modernizacji, powiększona - jeśli tego wymagają uzasadnione koszty modernizacji - w odpowiedniej proporcji do przewidzianych efektów techniczno-eksploatacyjnych nowego wyrobu.
2.
Górną granicę przyszłej ceny modernizowanej maszyny lub urządzenia przemysłowego określa przedsiębiorstwo podejmujące produkcję wyrobu modernizowanego w porozumieniu z głównym użytkownikiem (głównymi użytkownikami) i placówką badawczo-rozwojową, jeśli placówka ta bierze udział w opracowaniu projektu modernizacji.
3.
Przepis § 4 ust. 3 pkt 2 ma odpowiednie zastosowanie.
§  12.
1.
Podstawą do określania górnej granicy przyszłej ceny detalicznej modernizowanych maszyn lub narzędzi rolniczych jest korzyść, jaką uzyskuje użytkownik tych wyrobów w stosunku do kosztów, jakie mają być poniesione dla osiągnięcia tej korzyści.
2.
Górną granicę przyszłej ceny detalicznej maszyn i narzędzi rolniczych określa przedsiębiorstwo podejmujące produkcję tych wyrobów w porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa i z centralami handlowymi wykonującymi obrót maszynami i narzędziami rolniczymi.
3.
Protokół czynności określania górnej granicy przyszłej ceny kierowany jest do Państwowej Komisji Cen.
§  13.
1.
Podstawą do określania górnej granicy przyszłej ceny detalicznej modernizowanego wyrobu z zakresu przedmiotów trwałego użytkowania jest cena wyrobu poddanego modernizacji, powiększona o kwotę stanowiącą równowartość korzyści, jakie z tej modernizacji uzyska nabywca (lepsza funkcjonalność, niezawodność, estetyczniejszy wygląd).
2.
Górną granicę przyszłej ceny detalicznej wyrobu modernizowanego określa przedsiębiorstwo podejmujące jego produkcję w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i z właściwymi centralami handlowymi.
3.
Protokół czynności określania górnej granicy przyszłej ceny kierowany jest do Państwowej Komisji Cen.
§  14.
Przedsiębiorstwo podejmujące produkcję modernizowanego wyrobu obowiązane jest sporządzić kalkulację kosztów przyszłej produkcji wyrobu modernizowanego w skali przemysłowej, zgodnie z obowiązującymi w tym względzie zasadami.
§  15.
1.
Jeżeli górna granica ceny wyrobu modernizowanego nie zapewnia pokrycia kosztu jego produkcji (§ 14) powiększonego o zysk należny producentowi i ewentualny podatek obrotowy, to należy zaniechać dalszych czynności związanych z modernizacją danego wyrobu, chyba że zachodzą wyjątkowe okoliczności, o których mowa w § 8 ust. 2.
2.
Przy podejmowaniu modernizacji w okolicznościach wyjątkowych (ust. 1) obowiązuje tryb określony w § 8.
§  16.
1.
Po zakończeniu przygotowań wyrobów modernizowanych do produkcji w skali przemysłowej należy porównać koszt modernizacji według pierwotnych założeń (§ 14) z kosztem skorygowanym w dalszych fazach przygotowania wyrobu do produkcji, uwzględniając w szczególności koszt produkcji serii informacyjnej.
2.
Jeżeli stwierdzone zostanie, że koszt produkcji wyrobu modernizowanego będzie kształtować się powyżej poziomu określonego w podstawowej kalkulacji kosztów (§ 14), to podjęcie produkcji wyrobu modernizowanego w skali przemysłowej może nastąpić tylko w wypadkach i w trybie określonych w § 10 ust. 2-4.
§  17.
Jeżeli korzyści wynikające z modernizacji okażą się większe, niż to przewidywano, może nastąpić - w trybie przewidzianym w § 11 i 12 - rewizja górnej granicy przyszłej ceny.
§  18.
Przepisy §§ 11-17 mają również zastosowanie do wyrobów uzupełniających typo-szeregi wyrobów już produkowanych (wymiary, moce itd.).