Ograniczenie pracy zarobkowej studentów szkół wyższych.

Monitor Polski

M.P.1952.A-22.283

Akt utracił moc
Wersja od: 15 marca 1952 r.

UCHWAŁA NR 109
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 1 marca 1952 r.
w sprawie ograniczenia pracy zarobkowej studentów szkół wyższych.

Aby umożliwić młodzieży szkół wyższych całkowite oddanie się nauce i terminowe kończenie studiów, Prezydium Rządu, wobec wzrastającej pomocy Państwa dla uczącej się młodzieży, postanawia ograniczyć do przypadków koniecznych pracę zarobkową studentów.
Wprowadza się z dniem 1 października 1952 r. zakaz wykonywania pracy zarobkowej przez studentów szkół wyższych bez uzyskania uprzedniego zezwolenia.
Zezwolenia na wykonywanie pracy zarobkowej udziela się:
a)
jeżeli student posiada na swym wyłącznym utrzymaniu niezdolnego do pracy członka najbliższej rodziny, a praca zarobkowa nie uniemożliwi studentowi normalnego odbywania studiów,
b)
jeżeli zatrudnienie studenta podyktowane jest ważnymi względami natury gospodarczej, społecznej lub dobrem nauki.
Zezwolenia, określonego w § 2 lit. a), udziela na prośbę studenta właściwy dziekan, zezwolenia zaś określonego w § 2 lit. b) - właściwy minister, na wniosek ministra, któremu podlega zakład pracy ubiegający się o zatrudnienie studenta.
Studenta pracującego zarobkowo obowiązują w pełni przepisy o dyscyplinie pracy studentów i dyscyplinie studiów.
Zakład pracy, występując do właściwego ministra z prośbą o postawienie wniosku o zezwolenie na zatrudnienie studenta ze względów wymienionych w § 2 lit. b), obowiązany jest jednocześnie zawiadomić o tym na piśmie właściwego dziekana.
Minister, któremu podlega szkoła wyższa, lub właściwy dziekan mogą cofnąć wydane przez siebie zezwolenie, jeżeli:
a)
ustały przyczyny wymienione w § 2,
b)
student wskutek pracy zarobkowej zaniedbuje się w nauce lub narusza obowiązujące w szkolnictwie wyższym przepisy o dyscyplinie pracy i dyscyplinie studiów.
Student podejmujący lub wykonujący pracę zarobkową po terminach ustalonych w niniejszej uchwale bez zezwolenia ministra lub dziekana podlega karze dyscyplinarnej do wydalenia ze szkoły włącznie.
Wszelkie urzędy oraz inne zakłady pracy zaprzestaną z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały przyjmowania do pracy studentów bez zezwolenia, o którym mowa w niniejszej uchwale.
Wszelkie urzędy i inne zakłady pracy zwolnią w terminie nie późniejszym niż dnia 1 października 1952 r. zatrudnionych już studentów, którzy nie uzyskają do dnia 30 czerwca 1952 r. zezwolenia na wykonywanie pracy.
Z ulg, przewidzianych w przepisach o dyscyplinie pracy (okólnik Nr 24 Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 1949 r. w sprawie urlopów pracowniczych na dokończenie nauk - Monitor Polski Nr A-86, poz. 1063; pismo okólne Nr 2 Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 maja 1950 r. w sprawie wykonania postanowień ustawy o socjalistycznej dyscyplinie pracy - Monitor Polski Nr A-66, poz. 776), korzystają wyłącznie studenci, zatrudnieni na podstawie zezwolenia, w trybie przewidzianym w niniejszej uchwale.
Ministrowie, którym podlegają szkoły wyższe, określą szczegółowo przypadki i tryb udzielania przez dziekana studentowi zezwolenia na pracę.
Ministrowie, którym podlegają zakłady pracy, wydadzą niezbędne zarządzenia w celu wykonania § 9 niniejszej uchwały.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz właściwym ministrom.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.