Rozdział 3 - Zezwolenia na inne czynności wymagające zezwolenia dewizowego - Ogólne zezwolenie dewizowe.

Monitor Polski

M.P.1993.32.331

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1995 r.

Rozdział  3

Zezwolenia na inne czynności wymagające zezwolenia dewizowego

§  22.
1.
Zezwala się podmiotom gospodarczym na udzielenie kredytu w obrocie dewizowym z zagranicą w związku z zawartą umową sprzedaży towarów (z wyłączeniem paliw i surowców) i usług, pod warunkiem że:
1)
wysokość udzielonego kredytu w ciągu jednego roku kalendarzowego nie przekracza 1.000.000 dolarów USA lub równowartości w walucie obcej wymienialnej, a jego okres spłaty nie przekracza 360 dni od dnia udzielenia kredytu,
2)
oprocentowanie i inne warunki udzielonego kredytu nie będą korzystniejsze dla kredytobiorcy niż powszechnie stosowane w analogicznych przypadkach na międzynarodowym rynku finansowo-kredytowym,
3)
zostaną ustalone wystarczające zabezpieczenia spłaty i transfery do kraju należności z tytułu udzielonego kredytu.
2.
Podmioty gospodarcze udzielające kredytu są zobowiązane do przekazania Narodowemu Bankowi Polskiemu informacji o zawarciu umowy kredytowej oraz zmianach warunków tej umowy na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia, w terminie 14 dni od dnia zawarcia (zmiany warunków) umowy.
§  23.
1.
Zezwala się podmiotom gospodarczym na zaciągnięcie kredytu w obrocie dewizowym z zagranicą w związku z zakupem towarów i usług w tym obrocie, pod warunkiem że:
1)
wysokość zaciągniętego kredytu w ciągu jednego roku kalendarzowego nie przekroczy 1.000.000 dolarów USA lub ich równowartości w walucie obcej wymienialnej, a termin jego spłaty nie przekroczy 3 lat od dnia zaciągnięcia kredytu,
2)
warunki zaciągniętego kredytu nie będą mniej korzystne dla kredytobiorcy niż powszechnie stosowane w analogicznych przypadkach na międzynarodowym rynku finansowo-kredytowym.
2.
Zezwala się osobom krajowym na zaciąganie w Międzynarodowym Banku Odbudowy i Rozwoju, Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, Europejskim Banku Inwestycyjnym kredytów w obrocie dewizowym z zagranicą, objętych gwarancjami rządu polskiego lub Narodowego Banku Polskiego, przeznaczonych na finansowanie inwestycji w kraju.
3.
Zezwala się osobom krajowym na zaciąganie kredytów z Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości oraz z jednostek od Funduszu zależnych, przezeń kontrolowanych lub z nim powiązanych (tzw. jednostek Funduszu).
4.
Osoby krajowe, z wyłączeniem Narodowego Banku Polskiego, zaciągające kredyt są zobowiązane do przekazania Narodowemu Bankowi Polskiemu informacji o zawarciu umowy kredytowej oraz o zmianach warunków tej umowy, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do zarządzenia, w terminie 14 dni od dnia zawarcia (zmiany warunków) umowy, a także do składania kwartalnych informacji o przeprowadzonych transakcjach wykorzystania kredytu, spłatach kapitału i odsetek.
§  24.
1.
Zezwala się osobom krajowym na dokonywanie w obrocie z zagranicą towarami i usługami płatności za granicę bez pośrednictwa banku dewizowego do wysokości 2.000 dolarów USA lub ich równowartości z jednego tytułu.
2.
Zezwala się osobom krajowym w obrocie z zagranicą towarami i usługami na pobieranie należności w walucie obcej bez pośrednictwa banku dewizowego do wysokości 10.000 dolarów USA lub ich równowartości z jednego tytułu.
3.
Zezwala się podmiotom gospodarczym na dokonywanie rozliczeń w obrocie z tymi samymi podmiotami zagranicznymi w formie wzajemnych potrąceń wierzytelności z wierzytelnościami drugiej strony, pod warunkiem że wierzytelności te są wymagalne i nie przedawnione, a niższa z potrącanych wierzytelności nie przekracza kwoty 50.000 dolarów USA lub ich równowartości w innej walucie obcej.
4.
Zezwala się osobom krajowym i osobom zagranicznym przekraczającym granicę państwową na dokonywanie płatności w walucie wymienialnej za nabywane rzeczy ruchome w sklepach prowadzonych w wolnych obszarach celnych, ustanowionych na terenie lotniczego, morskiego lub rzecznego przejścia granicznego.
§  25.
Zezwala się osobom krajowym w obrocie z krajem, którego waluta narodowa nie jest walutą wymienialną, na odstąpienie od ustalania, pobierania należności i dokonywania płatności za towary i usługi w walucie obcej - w umowach z osobami zagranicznymi, pod warunkiem że:
1)
transakcja będzie realizowana poprzez wymianę towarów lub usług, a wartość transakcji wyrażona zostanie w walutach wymienialnych,
2)
kopia zawartej umowy przesłana zostanie do Banku Handlowego w Warszawie SA w okresie 14 dni od jej zawarcia, celem rejestracji.
§  26.
Zezwala się osobom krajowym na odstąpienie od obowiązku sprowadzenia do kraju wartości dewizowych:
1)
uzyskanych z tytułu posiadanej za granicą nieruchomości w przypadku przeznaczenia ich na cele związane z jej utrzymaniem,
2)
uzyskanych przez polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne i inne polskie przedstawicielstwa korzystające z immunitetów i przywilejów dyplomatycznych lub konsularnych,
3)
stanowiących ich własność przed ich przybyciem do kraju w celu zamieszkania.
§  27.
1.
Zezwala się osobom zagranicznym prowadzącym sprzedaż artykułów konsumpcyjnych w środkach regularnej lądowej komunikacji międzynarodowej należących do państw, których waluta narodowa nie jest walutą wymienialną, na sprzedaż tych artykułów za walutę obcą tych państw w czasie przebiegu w kraju.
2.
Zezwala się osobom zagranicznym obsługującym autobusy regularnej komunikacji państw, o których mowa w ust. 1, na sprzedaż biletów i miejscówek w tych autobusach w czasie ich przebiegu w kraju za walutę obcą tych państw.
3.
Zezwala się, z zastrzeżeniem wzajemności, osobom zagranicznym, o których mowa w ust. 1 i 2, a w przypadku osób prawnych - ich pracownikom, na wywóz do państw, których waluta narodowa nie jest walutą wymienialną, walut obcych oraz waluty polskiej, uzyskanych ze sprzedaży.
§  28.
1.
Zezwala się osobom krajowym na przekazanie na rachunki osób zagranicznych w kraju walut obcych z tytułów, z jakich zgodnie z prawem dewizowym dopuszczalne jest przekazanie i wywóz tych walut obcych na ich rzecz za granicę.
2.
Zezwala się osobom zagranicznym na przekazanie w kraju z ich rachunków walutowych na rzecz osób krajowych walut obcych z tytułu sprzedaży za granicę przez osoby krajowe rzeczy ruchomych lub praw majątkowych, a także z tytułu usług świadczonych przez osoby krajowe w obrocie z zagranicą.
§  29.
1.
Zezwala się osobom krajowym na kupno w bankach dewizowych walut wymienialnych w celach, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, § 6 pkt 6-8, § 9, 10, 14-21 i 23 ust. 2 i 3.
2.
Zezwala się osobom krajowym na kupno w bankach dewizowych walut wymienialnych i przekazanie ich za granicę w celu wykonania wymagalnych zobowiązań z tytułów zgodnych z przepisami dewizowymi, w przypadku zmiany wierzyciela.
3.
Zezwala się podmiotom gospodarczym na kupno w bankach dewizowych walut wymienialnych oraz wystawionych w tych walutach czeków i czeków podróżniczych do wysokości 2.000 dolarów USA lub ich równowartości w celu ich wywozu za granicę na pokrycie wymagalnych lub przyszłych zobowiązań w tych walutach wobec osób zagranicznych z tytułu zakupu od tych osób rzeczy ruchomych i praw majątkowych, z wyłączeniem wartości dewizowych, udziałów i akcji w spółkach i innych przedsiębiorstwach z siedzibą za granicą, a także usług transportowych, spedycyjnych i turystycznych.
4.
Sprzedaż walut wymienialnych przez bank dewizowy na pokrycie przyszłych zobowiązań, o których mowa w ust. 2, następuje na podstawie oświadczenia uzasadniającego niemożność przedstawienia wymagalnego tytułu zapłaty osobom zagranicznym.
5.
Zezwala się podmiotom gospodarczym na kupno w bankach dewizowych walut wymienialnych w celu, o którym mowa w § 12, na zasadach określonych w ust. 3.
6.
Waluta polska przeznaczona na kupno walut wymienialnych może pochodzić tylko z rachunku bankowego osoby krajowej dokonującej zakupu.
7.
Zezwala się osobom zagranicznym na kupno w bankach dewizowych walut wymienialnych w celach i na warunkach określonych w § 6 pkt 9.
§  30.
Zezwala się podmiotom gospodarczym na zakup w bankach dewizowych walut wymienialnych na spłatę kredytów wynikających z umów kredytowych w walutach wymienialnych, zawartych do dnia 31 grudnia 1989 r.:
1)
u osób zagranicznych za zezwoleniem dewizowym,
2)
w polskich bankach dewizowych zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
§  31.
Zezwala się osobom krajowym na kupno w bankach dewizowych walut wymienialnych w celu zwrotu osobom delegowanym za granicę udokumentowanych wydatków, przekraczających kwoty pobrane na koszty podróży służbowych poza granicami kraju, pod warunkiem że kwota wydatków nie będzie wyższa niż określona w przepisach w sprawie pokrywania kosztów podróży służbowych poza granicami kraju.
§  32.
Zezwala się osobom krajowym na pobieranie zapłaty w walucie polskiej za świadczone usługi przewozu osób, usługi spedycji, przewozu i ubezpieczenia przesyłek na trasach zagranicznych oraz za usługi portowe w portach morskich, a także za inne usługi świadczone za granicą na rzecz osób zagranicznych.
§  33.
Zezwala się podmiotom gospodarczym na kupno w bankach dewizowych walut wymienialnych w celu przekazania na rachunek "A" części wynagrodzeń przysługujących krajowym osobom fizycznym oddelegowanym lub zatrudnionym za granicą przez te podmioty na podstawie odrębnych przepisów.
§  34.
Zezwala się osobom krajowym na przeniesienie własności wartości dewizowych nabytych w bankach dewizowych z tytułów i na rzecz osób zagranicznych, o których mowa w § 6 pkt 7 i 8.
§  35.
Zezwala się bankom dewizowym i bankom upoważnionym przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. z 1992 r. Nr 72, poz. 360 i z 1993 r. Nr 6, poz. 29) do dokonywania niektórych czynności obrotu dewizowego na kupno w bankach dewizowych walut wymienialnych nie pochodzących z realizacji obowiązku wynikającego z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1989 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 6, poz. 33 i Nr 74, poz. 441 oraz z 1991 r. Nr 35, poz. 155, Nr 60, poz. 253 i Nr 100, poz. 442), w innym celu niż określony w art. 8 ust. 1 tej ustawy.
§  36.
1.
Zezwala się podmiotom gospodarczym na otwarcie i posiadanie rachunku w banku za granicą w celu gromadzenia środków przeznaczonych na finansowanie kosztów realizacji kontraktów usługowych zawartych z osobami zagranicznymi pod następującymi warunkami:
1)
wartość kontraktu nie przekracza 100.000 dolarów USA lub ich równowartości w innej walucie wymienialnej,
2)
okres realizacji nie przekroczy 1 roku,
3)
pozostawione środki będą przeznaczone na pokrycie niezbędnych wydatków lokalnych, w tym płac pracowników.
2.
Zezwala się podmiotom gospodarczym na pozostawienie za granicą walut wymienialnych uzyskanych od osób zagranicznych w trybie oraz w wysokości określonych w ust. 1.
3.
Podmioty gospodarcze, o których mowa w ust. 1, są obowiązane nadsyłać do Narodowego Banku Polskiego informacje o:
1)
otwarciu rachunku w banku za granicą w terminie 1 miesiąca od dnia jego otwarcia,
2)
stanach (saldach) i obrotach na tym rachunku w okresach miesięcznych, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  37.
Zezwala się ekipom sportowym na kupno w bankach dewizowych walut obcych i wywóz ich za granicę w celu pokrycia wszelkich wydatków związanych z ich wyjazdami na imprezy sportowe organizowane za granicą.
§  38.
Zezwala się bankom na kupno i przekazanie za granicę walut wymienialnych należnych zagranicznym kredytodawcom z tytułu wymagalnej gwarancji udzielonej przez te banki, stanowiącej zabezpieczenie kredytu zaciągniętego na podstawie zezwolenia dewizowego.
§  39.
Zezwala się osobom krajowym na kupno w bankach dewizowych walut obcych i przekazanie ich za granicę w celu spłaty wymaganych rat czynszu w związku z zawartą umową dzierżawy.