Rozdział 3 - Zezwolenia na inne czynności wymagające zezwolenia dewizowego - Ogólne zezwolenie dewizowe.

Monitor Polski

M.P.1989.34.264

Akt utracił moc
Wersja od: 30 września 1989 r.

Rozdział  3

Zezwolenia na inne czynności wymagające zezwolenia dewizowego

§  23.
1.
Zezwala się podmiotom gospodarczym na udzielanie kredytów w obrocie dewizowym z zagranicą w związku z prowadzonym przez te podmioty eksportem towarów (z wyłączeniem paliw i surowców) i usług, pod warunkiem że:
1)
wysokość udzielonego kredytu nie przekracza 500.000 dolarów USA lub ich równowartości w walucie obcej wymienialnej, a jego okres spłaty nie przekracza 360 dni od dnia udzielenia kredytu,
2)
oprocentowanie i inne warunki udzielonego kredytu nie będą korzystniejsze dla kredytobiorcy niż powszechnie stosowane na analogicznych przypadkach na międzynarodowym rynku finansowo-kredytowym,
3)
zostaną ustalone wystarczające zabezpieczenia spłaty i transfery do kraju należności z tytułu udzielonego kredytu.
2.
O udzielonym kredycie należy powiadomić Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego, podając oznaczenie kredytobiorcy, wysokość kredytu, towar lub usługę, na których zakup został udzielony, oraz warunki spłaty, w terminie 14 dni od dnia udzielenia kredytu.
§  24.
1.
Zezwala się podmiotom gospodarczym na zaciąganie kredytów w obrocie dewizowym z zagranicą w związku z prowadzonym przez te podmioty importem towarów i usług, pod warunkiem że:
1)
wysokość zaciągniętego kredytu nie przekroczy 500.000 dolarów USA lub ich równowartości w walucie obcej wymienialnej, a termin jego spłaty nie przekroczy 3 lat od dnia zaciągnięcia kredytu,
2)
warunki zaciągniętego kredytu nie będą mniej korzystne dla kredytobiorcy niż powszechnie stosowane w analogicznych przypadkach na międzynarodowym rynku finansowo-kredytowym.
2.
O zaciągniętym kredycie należy powiadomić Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego, podając oznaczenie kredytodawcy, wysokość kredytu, towar lub usługę, na których kupno został udzielony, oraz warunki spłaty, w terminie 14 dni od dnia zaciągnięcia kredytu.
§  25.
1.
Zezwala się podmiotom gospodarczym na dokonywanie płatności za granicę oraz pobieranie należności pieniężnych z zagranicy w walucie obcej bez pośrednictwa banku dewizowego, pod warunkiem że dokonywana płatność lub pobierane należności nie przekraczają 10.000 dolarów USA lub ich równowartości z jednego tytułu.
2.
Zezwala się podmiotom gospodarczym na dokonywanie rozliczeń w obrocie z tymi samymi osobami zagranicznymi w formie wzajemnych potrąceń należności z zobowiązaniami, pod warunkiem że zobowiązania te są wymagalne i nie przedawnione, a kwota potrącenia nie przekracza 50.000 dolarów USA lub ich równowartości w innej walucie obcej oraz że w razie dokonania potrącenia za podstawę obliczenia wysokości odprzedaży bankom dewizowym części wpływów w walutach obcych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej przyjmuje się należność sprzed dokonania potrącenia.
§  26.
Zezwala się osobom krajowym fizycznym, które miały miejsce zamieszkania za granicą i przybyły do kraju w celu zamieszkania, na pozostawienie za granicą wartości dewizowych stanowiących ich własność przed przybyciem do kraju.
§  27.
1.
Zezwala się osobom zagranicznym prowadzącym sprzedaż artykułów konsumpcyjnych w środkach regularnej lądowej komunikacji międzynarodowej, należących do państw, z którymi Polska Rzeczpospolita Ludowa rozlicza się na podstawie umów o płatnościach niehandlowych, na sprzedaż tych artykułów za walutę obcą tych państw w czasie przebiegu w kraju.
2.
Zezwala się osobom zagranicznym obsługującym autobusy regularnej komunikacji państw, o których mowa w ust. 1, na sprzedaż biletów i miejscówek w tych autobusach w czasie ich przebiegu w kraju za walutę obcą tych państw.
3.
Zezwala się osobom zagranicznym, o których mowa w ust. 1 i 2, a w przypadku osób prawnych - ich pracownikom, na wywóz do państw, z którymi Polska Rzeczpospolita Ludowa rozlicza się na podstawie umów o płatnościach niehandlowych, walut obcych oraz waluty polskiej uzyskanych ze sprzedaży, z zastrzeżeniem wzajemności.
§  28.
1.
Zezwala się podmiotom gospodarczym będącym osobami fizycznymi, spółkami cywilnymi lub spółkami jawnymi osób fizycznych na rozporządzanie walutami obcymi, uzyskanymi z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, na cele nie związane z tą działalnością.
2.
Zezwala się fundacjom i stowarzyszeniom na rozporządzanie walutami obcymi, uzyskanymi z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, na cele statutowe nie związane z tą działalnością gospodarczą.
§  29.
Zezwala się osobom krajowym na ustalanie i przyjmowanie w kraju od osób krajowych i zagranicznych części należności z tytułu umowy o wycieczkę zagraniczną w walutach obcych wymienialnych do wysokości odpowiadającej wydatkom poniesionym przez organizatorów wycieczki w tych walutach na cele opłaty za granicą świadczeń osób zagranicznych, wliczonych w cenę wycieczki.
§  30.
Zezwala się podmiotom gospodarczym na ustalanie i przyjmowanie w kraju od osób krajowych należności w walutach obcych wymienialnych za przewóz osób krajowych na trasach zagranicznych środkami przewozu przewoźnika zagranicznego, z wyjątkiem przypadku, gdy usługa świadczona jest przez przewoźnika mającego siedzibę w państwie, z którym Polska Rzeczpospolita Ludowa rozlicza się na podstawie umów o płatnościach niehandlowych.
§  31.
Zezwala się podmiotom gospodarczym na ustalanie i przyjmowanie w kraju od osób krajowych części należności w walutach obcych wymienialnych za przewóz osób krajowych koleją na trasach zagranicznych w wysokości odpowiadającej wydatkom poniesionym na rzecz osób zagranicznych przez kolej w tych walutach, w związku z przewozem poza granicami kraju.
§  32.
1.
Zezwala się na ustalanie oraz przyjmowanie w kraju w stosunkach między podmiotami gospodarczymi należności w walutach obcych wymienialnych za usługi przewozu przesyłek i spedycji oraz za usługi morskiej gospodarki rybnej, świadczone poza granicami kraju, z wyłączeniem usług świadczonych wyłącznie na terytoriach państw, z którymi Polska Rzeczpospolita Ludowa rozlicza się na podstawie umów o płatnościach niehandlowych, w komunikacji pomiędzy Polską Rzecząpospolitą Ludową i tymi państwami.
2.
Zezwala się na ustalanie oraz przyjmowanie w kraju od podmiotów gospodarczych należności w walutach obcych wymienialnych za międzynarodowe dokumenty umożliwiające wjazd na terytorium innego kraju w związku z wykonywaniem usług wymienionych w ust. 1.
§  33.
Zezwala się podmiotom gospodarczym na ustalanie i przyjmowanie w kraju od osób krajowych fizycznych należności w walutach obcych wymienialnych za przewóz przesyłek na trasach zagranicznych środkami przewozu przewoźnika zagranicznego, z wyjątkiem przypadku, gdy usługa świadczona jest przez przewoźnika mającego siedzibę w państwie, z którym Polska Rzeczpospolita Ludowa rozlicza się na podstawie umów o płatnościach niehandlowych.
§  34.
Zezwala się podmiotom gospodarczym na rozporządzanie walutami obcymi uzyskanymi z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej:
1)
na zakup towarów z importu na cele socjalne załogi podmiotu gospodarczego - do wysokości 1% rocznych wpływów pozostałych po dokonaniu obowiązkowej odprzedaży,
2)
na cele społecznie użyteczne nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą - do wysokości 5% rocznych wpływów pozostałych po dokonaniu obowiązkowej odprzedaży.
§  35.
Zezwala się osobom krajowym nie będącym podmiotami gospodarczymi na zawieranie w kraju z osobami zagranicznymi umów o świadczenie usług na rzecz osób zagranicznych, jeżeli spełnienie świadczenia niepieniężnego ma nastąpić za granicą.