Rozdział 4 - Zezwolenia na inne czynności wymagające zezwolenia dewizowego - Ogólne zezwolenia dewizowe.

Monitor Polski

M.P.1996.6.73

Akt utracił moc
Wersja od: 4 lutego 1997 r.

Rozdział  4

Zezwolenia na inne czynności wymagające zezwolenia dewizowego

§  21.
1.
Zezwala się osobom krajowym na odstąpienie od obowiązku sprowadzania do kraju wartości dewizowych:
1)
uzyskanych z tytułu posiadanej za granicą nieruchomości w przypadku przeznaczenia ich na cele związane z jej utrzymaniem,
2)
uzyskanych przez polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne i inne polskie przedstawicielstwa korzystające z immunitetów i przywilejów dyplomatycznych lub konsularnych,
3)
stanowiących ich własność przed ich przybyciem do kraju w celu zamieszkania,
4)
uzyskanych w związku z posiadanym oddziałem lub przedsiębiorstwem za granicą i przeznaczonych na ich działalność gospodarczą,
5)
uzyskanych z tytułu nabycia (objęcia) lub utworzenia, o których mowa w § 16 ust. 1, przeznaczonych na te inwestycje,
6)
uzyskanych z tytułu nabycia, o którym mowa w § 20 ust. 1, przeznaczonych na te inwestycje.
2.
Zezwala się osobom krajowym, z wyjątkiem podmiotów wymienionych w ust. 1 pkt 2, na otwarcie i posiadanie rachunku bankowego w banku za granicą w celu gromadzenia na nim zagranicznych środków płatniczych z tytułów określonych w ust. 1 pkt 1 i 3-5.
§  21a. 35
Zezwala się osobom krajowym na ustanowienie na rzecz osób zagranicznych poręczeń lub gwarancji wykonania zobowiązań pieniężnych zaciągniętych przez osoby krajowe z tytułów określonych w ustawie lub zezwoleniu dewizowym.
§  22.
1.
Zezwala się podmiotom gospodarującym na otwarcie i posiadanie rachunku w banku za granicą w celu gromadzenia środków przeznaczonych na finansowanie kosztów realizacji umów o świadczenie usług zawartych z osobami zagranicznymi, pod warunkiem że:
1)
wartość przedmiotu umowy nie przekracza równowartości 500.000 EURO 36 ,
2)
okres jej realizacji nie przekroczy 2 lat,
3)
pozostawione środki będą przeznaczone na pokrycie niezbędnych wydatków lokalnych lub wynikających z przepisów prawa miejscowego, w tym wynagrodzeń pracowników.
2.
Zezwala się podmiotom gospodarującym na pozostawienie za granicą walut wymienialnych pochodzących z tytułów i w wysokości, o których mowa w ust. 1.
3.
Podmioty gospodarujące, o których mowa w ust. 1, są obowiązane do przekazania Narodowemu Bankowi Polskiemu informacji o:
1)
otwarciu rachunku w banku za granicą w terminie miesiąca od dnia jego otwarcia,
2)
stanach (saldach) i obrotach na tym rachunku w okresach kwartalnych do 20 dnia po zakończeniu kwartału, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  23. 37
 
1.
Zezwala się podmiotom gospodarującym na zaciąganie kredytów i pożyczek za granicą, związanych z wykonywaniem umów zawieranych w obrocie z zagranicą towarami, usługami i prawami na dobrach niematerialnych.
2.
Zezwala się osobom krajowym na udzielanie kredytów i pożyczek osobom zagranicznym, związanych z wykonywaniem umów zawieranych w obrocie z zagranicą towarami, usługami i prawami na dobrach niematerialnych.
3.
Zezwala się osobom krajowym na zaciąganie w Międzynarodowym Banku Odbudowy i Rozwoju, Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, Europejskim Banku Inwestycyjnym i Nordyckim Banku Inwestycyjnym kredytów objętych gwarancjami Rady Ministrów lub Narodowego Banku Polskiego, przeznaczonych na finansowanie inwestycji w kraju.
4.
Kredytobiorca (pożyczkobiorca) i kredytodawca (pożyczkodawca) obowiązani są do przekazania Narodowemu Bankowi Polskiemu informacji o zaciąganych (udzielanych) kredytach i pożyczkach, o których mowa w ust. 1, 2 i 3, w terminie do 20 dnia po podpisaniu umowy, odpowiednio na formularzach, których wzory stanowią załączniki nr 3 i 4.
§  24.
1.
Zezwala się osobom krajowym na zaciąganie pożyczek lub kredytów z Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy również jednostek zależnych, kontrolowanych lub powiązanych z osobą zagraniczną udzielającą pożyczek i kredytów, będących osobami zagranicznymi.
3.
Zezwala się osobom krajowym na udzielenie osobom zagranicznym, o których mowa w ust. 1 i 2, poręczenia lub wystawienie weksla na wykonanie zobowiązania wynikającego z pożyczki lub kredytu.
§  25. 38
 
1.
Zezwala się spółkom z udziałem zagranicznym na zaciąganie od osób zagranicznych, będących ich udziałowcami (akcjonariuszami), pożyczek w walutach wymienialnych.
2.
Zezwala się osobom krajowym, będącym udziałowcami (akcjonariuszami) w spółkach mających siedzibę za granicą, na udzielanie tym spółkom pożyczek w walutach wymienialnych, z zastrzeżeniem, że pożyczka (kapitał i odsetki) zostanie spłacona w walucie, w której została udzielona, lub w innej walucie wymienialnej.
3.
Korzystanie z zezwoleń, o których mowa w ust. 1 i 2, pociąga za sobą obowiązek przekazania Narodowemu Bankowi Polskiemu informacji o zaciągniętych (udzielonych) pożyczkach w terminie do 20 dnia od dnia podpisania umowy, odpowiednio na formularzach, których wzory stanowią załączniki nr 3 i 4.
§  26. 39
 
1.
Zezwala się podmiotom gospodarującym na zaciąganie od osób zagranicznych pożyczek i kredytów w walutach wymienialnych o terminie spłaty nie krótszym niż 1 rok od dnia zawarcia umowy.
2.
Zezwala się osobom krajowym na udzielanie osobom zagranicznym pożyczek i kredytów w walutach wymienialnych, o terminie spłaty nie krótszym niż 1 rok od dnia zawarcia umowy, z zastrzeżeniem, że pożyczka i kredyt (kapitał i odsetki) zostaną spłacone w walucie, w której zostały udzielone, lub w innej walucie wymienialnej.
3.
Osoby krajowe obowiązane są do przekazania Narodowemu Bankowi Polskiemu informacji o zaciągniętych (udzielonych) pożyczkach i kredytach, o których mowa w ust. 1 i 2, w terminie do 20 dnia od dnia podpisania umowy, odpowiednio na formularzach, których wzory stanowią załączniki nr 3 i 4.
§  26a. 40
 
1.
Zezwala się osobom krajowym na zaciąganie pożyczek od osób zagranicznych w drodze emisji i obrotu za granicą papierami wartościowymi o charakterze dłużnym, o terminie ich wykupu nie krótszym niż 1 rok.
2. 41
Zezwala się osobom krajowym na udzielanie pożyczek osobom zagranicznym w drodze nabywania papierów wartościowych o charakterze dłużnym, dopuszczonych do obrotu publicznego przez Komisję Papierów Wartościowych w ramach łącznego limitu 300 000 000 EURO 42 oraz o terminie ich wykupu nie krótszym niż 1 rok.
3. 43
Osoby krajowe są obowiązane do przekazania Narodowemu Bankowi Polskiemu informacji o zaciągniętych (udzielonych) pożyczkach, o których mowa w ust. 1 i 2, w terminie do 20 dnia od dnia sprzedaży (nabycia) papierów wartościowych o charakterze dłużnym, odpowiednio na formularzach, których wzór stanowią załączniki nr 6 i 7 do zarządzenia.
§  27.
1.
Zezwala się osobom krajowym fizycznym na zaciąganie pożyczek od członków rodziny, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2.
2.
Zezwala się osobom krajowym fizycznym na udzielanie pożyczek członkom rodziny, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2.
3. 44
Korzystanie z zezwoleń, o których mowa w ust. 1 i 2, pociąga za sobą obowiązek przekazania Narodowemu Bankowi Polskiemu informacji o zaciągniętych (udzielonych) pożyczkach w terminie do 20 dnia od dnia podpisania umowy, przez której zawarcie następuje przekroczenie równowartości 10.000 EURO 45 , jako łącznej sumy zaciągniętych (udzielonych) pożyczek, odpowiednio na formularzach, których wzory stanowią załączniki nr 3 i 4.
§  28.
1.
Zezwala się osobom krajowym w obrocie z zagranicą towarami, usługami i prawami na dobrach niematerialnych na dokonywanie płatności za granicą bez pośrednictwa banku do równowartości 5.000 EURO 46 w związku z jedną umową.
1a. 47
Zezwala się osobom krajowym w obrocie z zagranicą towarami, usługami i prawami na dobrach niematerialnych na dokonywanie płatności w kraju, bez pośrednictwa banku, za świadczone usługi w zakresie twórczości lub wykonawstwa artystycznego i literackiego.
2.
Zezwala się osobom krajowym w obrocie z zagranicą towarami, usługami i prawami na dobrach niematerialnych na pobieranie należności bez pośrednictwa banku do równowartości 20.000 EURO 48 w związku z jedną umową.
§  29.
1.
Zezwala się podmiotom gospodarującym na dokonywanie rozliczeń w obrocie dewizowym z tymi samymi podmiotami zagranicznymi w formie wzajemnych potrąceń wierzytelności z wierzytelnościami drugiej strony, pod warunkiem że wierzytelności te są wymagalne i nie przedawnione.
2.
Podmioty gospodarujące, dokonujące rozliczeń, o których mowa w ust. 1, obowiązane są zarejestrować w Banku Handlowym w Warszawie S.A. powyższe rozliczenia w terminie 14 dni od dnia dokonania potrącenia, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  30.
Zezwala się osobom krajowym na odstąpienie od obowiązku ustalania, przyjmowania należności i dokonywania płatności za towary, usługi i ustanawianie praw na dobrach niematerialnych w walucie wymienialnej w umowach z osobami zagranicznymi, które mają miejsce zamieszkania lub siedzibę w krajach, których waluta narodowa nie jest walutą wymienialną, pod warunkiem że:
1)
transakcja będzie realizowana poprzez wymianę towarów, usług lub praw na dobrach niematerialnych, a wartość transakcji zostanie wyrażona w walutach wymienialnych,
2)
umowa zostanie zarejestrowana w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia i dokonają rozliczenia jej realizacji w Banku Handlowym w Warszawie S.A. Bank Handlowy w Warszawie S.A. dokona ujęcia obrotów z powyższego tytułu w bilansie płatniczym.
§  31.
Zezwala się osobom krajowym na ustalanie i przyjmowanie bez pośrednictwa banku należności w walucie polskiej za świadczone w obrocie z zagranicą usługi przewozu osób, usługi spedycji, przewozu i ubezpieczenia przesyłek na trasach zagranicznych oraz za usługi portowe w portach morskich.
§  32.
Zezwala się osobom krajowym fizycznym i osobom zagranicznym fizycznym na dokonywanie płatności w walutach wymienialnych na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego w wolnych obszarach celnych, ustanowionych na terenie lądowego, lotniczego, morskiego lub rzecznego przejścia granicznego, za towary i usługi nabywane na terenie tych obszarów oraz na statkach powietrznych, morskich i promach za towary i usługi sprzedawane podróżnym w przewozach międzynarodowych.
§  33.
Zezwala się osobom krajowym, występującym w charakterze komisanta w zawartej z osobą zagraniczną umowie komisu, na przekazanie za granicę walut wymienialnych zakupionych w bankach za walutę polską w wysokości kwot uzyskanych na rachunek komitenta.
§  34.
Zezwala się osobom zagranicznym prowadzącym sprzedaż artykułów konsumpcyjnych w środkach regularnej lądowej komunikacji międzynarodowej należących do państw obcych na sprzedaż tych artykułów za walutę obcą tych państw w czasie przebiegu w kraju oraz na wywóz tej waluty za granicę.
§  35.
Zezwala się na przeniesienie własności wartości dewizowych między osobą krajową a osobą zagraniczną z tytułów określonych w ustawie lub zezwoleniu dewizowym.
§  36.
1.
Zezwala się podmiotom gospodarującym, o kapitale własnym w wysokości co najmniej 5.000.000 EURO 49 , które zgodnie z udzieloną przez właściwe organy koncesją prowadzą działalność gospodarczą polegającą na poszukiwaniu i wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego, na:
1)
odstąpienie od obowiązku sprowadzania do kraju wartości dewizowych z tytułów:
a)
sprzedaży za granicą ropy naftowej i gazu ziemnego, pochodzących ze złóż eksploatowanych przez te podmioty na terytorium kraju,
b)
należności od osób zagranicznych,
c)
otrzymanych pożyczek i kredytów,
2)
otwarcie i posiadanie rachunku w banku za granicą w celu gromadzenia środków pochodzących z tytułów, o których mowa w pkt 1, 3 i 4; § 4 ust. 2 stosuje się odpowiednio,
3)
przekaz za granicę w celu wpłaty na rachunki, o których mowa w pkt 2, do 80% łącznych przychodów, obliczanych w stosunku kwartalnym,
4)
udzielanie kredytów lub pożyczek osobom zagranicznym, z którymi łączą je bezpośrednio lub pośrednio powiązania o charakterze kapitałowym, do wysokości kwot zgromadzonych na rachunkach, o których mowa w pkt 2, pod warunkiem że kredytodawca (pożyczkodawca) przekaże Narodowemu Bankowi Polskiemu informację o tym kredycie (pożyczce).
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio do podmiotów gospodarujących, na które przeniesiono za zgodą właściwych organów część uprawnień i obowiązków wynikających z udzielonej koncesji, pod warunkiem że takie podmioty gospodarujące spełnią - indywidualnie lub łącznie - warunek dotyczący wysokości kapitału własnego, o którym mowa w ust. 1.
§  37.
Zezwala się na nieodpłatne nabywanie przez osoby krajowe papierów wartościowych wystawionych za granicą oraz kuponów od takich papierów, a także udziałów i akcji w spółkach lub przedsiębiorstwach mających siedzibę za granicą oraz innych praw o podobnym charakterze.
§  38.
1.
Zezwala się osobom krajowym fizycznym na nabycie nieruchomości, o których mowa w § 13.
2. 50
Zezwala się osobom krajowym na nabycie (objęcie) akcji, udziałów i nieruchomości, o których mowa w § 16, oraz papierów wartościowych, o których mowa w § 20a, z zastrzeżeniem, że łączna wartość inwestycji jednej osoby krajowej w krajach, z którymi Polska zawarła umowy o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji, a nie należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), nie przekroczy równowartości 1.000.000 EURO 51 .
3.
Zezwala się podmiotom gospodarującym na nabycie obligacji i skarbowych papierów wartościowych, o których mowa w § 20.
4. 52
Zezwala się osobom krajowym na nabywanie jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych i powierniczych lub akcji, o których mowa w § 20b.
§  39.
Zezwala się podmiotom gospodarującym na ustalanie i uiszczanie składki w walutach wymienialnych w instytucjach ubezpieczeniowych, działających na podstawie przepisów o prowadzeniu gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeń kontraktów eksportowych, oraz na pobieranie odszkodowania z tych instytucji w walutach wymienialnych.
35 § 21a:

- dodany przez § 1 pkt 10 zarządzenia z dnia 22 marca 1996 r. (M.P.96.21.244) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 10 zarządzenia z dnia 21 grudnia 1996 r. (M.P.97.2.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 lutego 1997 r.

36 Z dniem 1 stycznia 1999 r., na podstawie art. 30 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. Prawo dewizowe (Dz.U.98.160.1063), wyraz "ECU" zastępuje się wyrazem "EURO".
37 § 23 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 29 kwietnia 1996 r. (M.P.96.27.290) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 maja 1996 r.
38 § 25 zmieniony przez § 1 pkt 12 zarządzenia z dnia 22 marca 1996 r. (M.P.96.21.244) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1996 r.
39 § 26:

- zmieniony przez § 1 pkt 13 zarządzenia z dnia 22 marca 1996 r. (M.P.96.21.244) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 11 zarządzenia z dnia 21 grudnia 1996 r. (M.P.97.2.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 lutego 1997 r.

40 § 26a dodany przez § 1 pkt 14 zarządzenia z dnia 22 marca 1996 r. (M.P.96.21.244) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1996 r.
41 Art. 26a ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 12 lit. a) zarządzenia z dnia 21 grudnia 1996 r. (M.P.97.2.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 lutego 1997 r.
42 Z dniem 1 stycznia 1999 r., na podstawie art. 30 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. Prawo dewizowe (Dz.U.98.160.1063), wyraz "ECU" zastępuje się wyrazem "EURO".
43 Art. 26a ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 12 lit. b) zarządzenia z dnia 21 grudnia 1996 r. (M.P.97.2.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 lutego 1997 r.
44 § 27 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 15 zarządzenia z dnia 22 marca 1996 r. (M.P.96.21.244) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1996 r.
45 Z dniem 1 stycznia 1999 r., na podstawie art. 30 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. Prawo dewizowe (Dz.U.98.160.1063), wyraz "ECU" zastępuje się wyrazem "EURO".
46 Z dniem 1 stycznia 1999 r., na podstawie art. 30 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. Prawo dewizowe (Dz.U.98.160.1063), wyraz "ECU" zastępuje się wyrazem "EURO".
47 § 28 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 16 zarządzenia z dnia 22 marca 1996 r. (M.P.96.21.244) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1996 r.
48 Z dniem 1 stycznia 1999 r., na podstawie art. 30 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. Prawo dewizowe (Dz.U.98.160.1063), wyraz "ECU" zastępuje się wyrazem "EURO".
49 Z dniem 1 stycznia 1999 r., na podstawie art. 30 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. Prawo dewizowe (Dz.U.98.160.1063), wyraz "ECU" zastępuje się wyrazem "EURO".
50 § 38 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 17 lit. a) zarządzenia z dnia 22 marca 1996 r. (M.P.96.21.244) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. a) zarządzenia z dnia 21 grudnia 1996 r. (M.P.97.2.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 lutego 1997 r.

51 Z dniem 1 stycznia 1999 r., na podstawie art. 30 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. Prawo dewizowe (Dz.U.98.160.1063), wyraz "ECU" zastępuje się wyrazem "EURO".
52 § 38 ust. 4:

- dodany przez § 1 pkt 17 lit. b) zarządzenia z dnia 22 marca 1996 r. (M.P.96.21.244) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. b) zarządzenia z dnia 21 grudnia 1996 r. (M.P.97.2.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 lutego 1997 r.