Rozdział 1 - Zezwolenia na transfer za granicę wartości dewizowych - Ogólne zezwolenia dewizowe.

Monitor Polski

M.P.1996.6.73

Akt utracił moc
Wersja od: 4 lutego 1997 r.

Rozdział  1

Zezwolenia na transfer za granicę wartości dewizowych

§  1.
1.
Zezwala się osobom krajowym na transfer za granicę:
1)
dewiz wystawionych za granicą oraz walut obcych pochodzących z ich realizacji,
2)
zagranicznych środków płatniczych na uregulowanie kosztów związanych z udziałem w międzynarodowych konferencjach, kongresach, sympozjach, seminariach, konkursach i szkoleniach za granicą,
3)
zagranicznych środków płatniczych na pokrycie składek członkowskich na rzecz organizacji międzynarodowych,
4)
zagranicznych środków płatniczych na pokrycie kosztów ochrony własności intelektualnej,
5)
zagranicznych środków płatniczych w celu uiszczenia podatków, opłat celnych i innych opłat administracyjnych (urzędowych), jeżeli obowiązek ich ponoszenia wynika z przepisów prawa,
6) 1
zagranicznych środków płatniczych w celu pokrycia kosztów sądowych, w związku z toczącym się za granicą postępowaniem, lub opłat w postępowaniu arbitrażowym oraz kosztów związanych z udzieleniem poręczenia lub gwarancji wykonania wymagalnych zobowiązań z tytułów określonych w ustawie lub zezwoleniu dewizowym,
7) 2
zagranicznych środków płatniczych w celu wykonania zobowiązań pieniężnych zaciągniętych u osób zagranicznych, przed zmianą swojego statusu dewizowego na osobę krajową,
8) 3
zagranicznych środków płatniczych jako wadium z tytułu uczestnictwa w przetargu organizowanym za granicą.
2.
Zezwala się osobom krajowym na transfer za granicę zagranicznych środków płatniczych lub zakupionych zagranicznych środków płatniczych w bankach za walutę polską, przysługujących osobom zagranicznym na podstawie prawomocnych orzeczeń sądowych, arbitrażowych, decyzji administracyjnych oraz na podstawie zawartej ugody sądowej.
3.
Waluty obce lub dewizy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, nie mogą być transferowane za granicę, jeżeli zostały nabyte w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lub wykonywaniem wolnego zawodu, z wyłączeniem tytułów określonych w ustawie lub zezwoleniu dewizowym.
§  2.
1.
Zezwala się osobom krajowym na transfer za granicę walut wymienialnych posiadanych na rachunku walutowym lub zakupionych w bankach za walutę polską pochodzącą z następujących tytułów:
1)
emerytur i świadczeń o charakterze rentowym, świadczeń społecznych oraz alimentów, przysługujących osobom zagranicznym,
2)
darowizn na rzecz członków rodziny (wstępnych, zstępnych, małżonka, rodzeństwa i ich małżonków, przysposobionych i przysposabiających, teściów, synowych i zięciów), w wysokości nie przekraczającej równowartości 10.000 EURO 4 w ciągu roku kalendarzowego na jednego członka rodziny,
3)
spadków i zapisów przysługujących osobom zagranicznym,
4)
pożyczek dla członków rodziny, o których mowa w pkt 2.
2.
Zezwala się osobom krajowym na transfer za granicę dewiz z tytułów i na warunkach, o których mowa w ust. 1.
3.
Zezwala się osobom krajowym na transfer za granicę zagranicznych środków płatniczych na wypłatę stypendiów ufundowanych dla osób krajowych.
§  3. 5
Zezwala się zakładom ubezpieczeniowym na transfer za granicę walut wymienialnych na rzecz osób zagranicznych z tytułu umowy ubezpieczeniowej, zawartej zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  4.
1.
Zezwala się osobom krajowym na transfer za granicę zagranicznych środków płatniczych na wypłatę wynagrodzeń oraz na pokrycie innych kosztów realizacji za granicą kontraktów zawartych z osobami zagranicznymi na świadczenie usług za granicą na rzecz tych osób.
2.
Zezwala się osobom krajowym na otwarcie i posiadanie rachunku bankowego w banku za granicą w celu gromadzenia środków pochodzących z transferu i przeznaczonych na pokrycie kosztów, o których mowa w ust. 1, pod warunkiem zawiadomienia Narodowego Banku Polskiego o:
1)
otwarciu rachunku w banku za granicą w terminie miesiąca od dnia jego otwarcia,
2)
stanach (saldach) i obrotach na tym rachunku w okresach kwartalnych do 20 dnia po zakończeniu kwartału, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  5.
Zezwala się osobom krajowym na transfer za granicę zagranicznych środków płatniczych na finansowanie kosztów utrzymania ich przedstawicielstw za granicą, w tym także wynagrodzeń pracowników oraz remontów zajmowanych pomieszczeń, wyposażania i środków transportu.
§  6.
1.
Zezwala się osobom krajowym na transfer za granicę zagranicznych środków płatniczych na finansowanie kosztów funkcjonowania polskich przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i innych polskich przedstawicielstw korzystających z immunitetów i przywilejów dyplomatycznych lub konsularnych (w tym wynagrodzeń pracowników) oraz na zakup przez te przedstawicielstwa i urzędy nieruchomości położonej za granicą.
2.
Zezwala się polskim przedstawicielstwom dyplomatycznym, urzędom konsularnym i innym polskim przedstawicielstwom, korzystającym z immunitetów i przywilejów dyplomatycznych lub konsularnych, na nabycie nieruchomości położonej za granicą.
§  7.
Zezwala się osobom zagranicznym na transfer za granicę:
1)
dewiz wystawionych za granicą oraz walut obcych pochodzących z ich realizacji,
2)
walut wymienialnych zgromadzonych na rachunkach walutowych "C" lub dewiz mających pokrycie w tych rachunkach, pochodzących z tytułów, z których, zgodnie z obowiązującymi przepisami, możliwy jest transfer za granicę walut wymienialnych,
3)
walut wymienialnych z rachunku "A" w przypadku zmiany statusu dewizowego,
4) 6
zagranicznych środków płatniczych z tytułu nagród otrzymanych przez uczestników międzynarodowych konkursów i imprez sportowych,
5)
walut wymienialnych z tytułu spadków i zapisów,
6) 7
walut wymienialnych otrzymanych na podstawie § 28 ust. 1a.
§  8.
Zezwala się osobom zagranicznym na transfer za granicę zagranicznych środków płatniczych zakupionych w bankach za walutę polską pochodzącą:
1)
z udokumentowanej wymiany w banku zagranicznych środków płatniczych na walutę polską,
2)
ze zwrotu dopłat do kapitału spółki z udziałem zagranicznym, dokonywanych zgodnie z zasadami określonymi w kodeksie handlowym, jeśli dopłata została wniesiona w walucie polskiej pochodzącej z udokumentowanej wymiany w banku waluty obcej lub pochodzi z tytułów, z których zgodnie z przepisami ustawy lub zezwoleniem dewizowym dopuszczony jest jej transfer za granicę,
3)
z wynagrodzenia za pracę wykonywaną w kraju na rzecz osoby krajowej, zgodnie z obowiązującymi przepisami,
4) 8
z wynagrodzenia przysługującego tym osobom z tytułu pełnionej funkcji w organach spółek prawa handlowego.
§  9.
Zezwala się osobom zagranicznym na transfer za granicę zagranicznych środków płatniczych zakupionych w bankach za walutę polską pochodzącą z następujących tytułów uzyskanych w kraju:
1)
emerytur i świadczeń o charakterze rentowym, świadczeń społecznych oraz alimentów,
2) 9
sprzedaży mienia i z rachunków bankowych prowadzonych w złotych, w przypadku zmiany statusu dewizowego, jeżeli mienie to pochodziło sprzed zmiany tego statusu,
3)
do wysokości równowartości złożonej do depozytu sądowego waluty polskiej, jak również zwróconych kwot poręczeń majątkowych i kwot orzeczonych w postępowaniu sądowym, administracyjnym, arbitrażowym oraz na podstawie zawartej ugody sądowej,
4)
nagród otrzymanych przez uczestników międzynarodowych konkursów i imprez sportowych oraz wynagrodzeń wypłacanych sędziom zawodów sportowych, członkom jury konkursów międzynarodowych oraz innym specjalistom zagranicznym dokonującym ekspertyz w kraju,
5)
udokumentowanych przychodów z papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu dla osób zagranicznych, nabytych za walutę polską, która:
a)
została uzyskana ze sprzedaży w banku zagranicznych środków płatniczych wyrażonych w walutach wymienialnych, pochodzących z tytułów upoważniających do transferu tych środków za granicę,
b)
stanowi przychód z tych papierów,
c)
pochodzi z tytułów upoważniających do zakupu i transferu za granicę zagranicznych środków płatniczych,
6)
umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach powierniczych, nabytych za walutę polską pochodzącą z tytułów, o których mowa w pkt 5,
7)
zwrotu nadpłaconego podatku,
8)
spadków i zapisów,
9)
darowizn od członków rodziny, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2,
10)
sprzedaży majątku nabytego w drodze spadku lub zapisu,
11) 10
udokumentowanych przychodów z nabytych za granicą akcji spółek mających siedzibę w kraju.
1 § 1 ust. 1 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 21 grudnia 1996 r. (M.P.97.2.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 lutego 1997 r.
2 § 1 ust. 1 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 21 grudnia 1996 r. (M.P.97.2.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 lutego 1997 r.
3 § 1 ust. 1 pkt 8 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 21 grudnia 1996 r. (M.P.97.2.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 lutego 1997 r.
4 Z dniem 1 stycznia 1999 r., na podstawie art. 30 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. Prawo dewizowe (Dz.U.98.160.1063), wyraz "ECU" zastępuje się wyrazem "EURO".
5 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 22 marca 1996 r. (M.P.96.21.244) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1996 r.
6 § 7 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 21 grudnia 1996 r. (M.P.97.2.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 lutego 1997 r.
7 § 7 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 22 marca 1996 r. (M.P.96.21.244) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1996 r.
8 § 8 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 21 grudnia 1996 r. (M.P.97.2.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 lutego 1997 r.
9 § 9 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 21 grudnia 1996 r. (M.P.97.2.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 lutego 1997 r.
10 § 9 pkt 11 dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 22 marca 1996 r. (M.P.96.21.244) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1996 r.