Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Ogólne zasady eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych.

Monitor Polski

M.P.1986.25.174

Akt utracił moc
Wersja od: 5 grudnia 1997 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
Zarządzenie określa ogólne zasady eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych w jednostkach gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej oraz przez osoby fizyczne i inne przedmioty, z wyjątkiem urządzeń energetycznych powszechnego użytku, przeznaczonych na potrzeby ludności lub używanych w gospodarstwach domowych.
§  2.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się do eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych:
1)
w zakładach górniczych - w sprawach uregulowania przepisami prawa górniczego,
2)
związanych z ruchem kolejowym, drogowym, lotniczym i żeglugą śródlądową - w sprawach uregulowanych odrębnymi przepisami szczególnymi,
3)
statków morskich.
§  3.
1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
urządzeniach energetycznych - rozumie się przez to urządzenia i instalacje energetyczne określone w art. 15 pkt 3 i 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o gospodarce energetycznej (Dz. U. Nr 21, poz. 96), zwanej dalej "ustawą",
2)
eksploatacji urządzeń energetycznych - rozumie się przez to prowadzenie ruchu tych urządzeń oraz utrzymanie ich w należytym stanie technicznym,
3)
osobach zajmujących się eksploatacją - rozumie się przez to osoby spełniające dodatkowe wymagania kwalifikacyjne w zakresie gospodarki energetycznej,
4)
szczegółowe zasady eksploatacji - rozumie się przez to przepisy określające dodatkowe zasady eksploatacji dla poszczególnych rodzajów urządzeń energetycznych,
5)
kierownik zakładu - rozumie się przez to kierownika jednostki gospodarki uspołecznionej.
2.
Przepisy zarządzenia odnoszące się do kierownika zakładu (ust. 1 pkt 5) stosuje się odpowiednio do jednostek gospodarki nie uspołecznionej oraz osób fizycznych i innych podmiotów.
§  4.
1.
Eksploatację urządzeń energetycznych należy prowadzić zgodnie z przepisami zarządzenia oraz szczegółowymi zasadami eksploatacji, w sposób zapewniający właściwe i zgodne z przeznaczeniem wykorzystanie tych urządzeń, racjonalne i oszczędne użytkowanie paliw i energii, bezpieczeństwo obsługi i otoczenia oraz zachowanie wymagań ochrony środowiska.
2.
Jeżeli szczegółowe zasady eksploatacji przewidują wymagania wyższe od określonych w zarządzeniu, stosuje się w tym zakresie postanowienia szczegółowych zasad eksploatacji.
3.
W przypadkach uzasadnionych ważnymi względami technicznymi i ekonomicznymi kierownik zakładu może - po uzyskaniu zgody właściwego okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej - zezwolić na eksploatację urządzeń energetycznych w sposób odmienny, niż to przewidują przepisy zarządzenia, jeżeli nie spowoduje to obniżenia stanu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stanu ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska.
4.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 3, powinno określać odmienny sposób eksploatacji urządzeń energetycznych i czas jej trwania.
5.
Obowiązek uzyskania zgody, o której mowa w ust. 3, nie dotyczy kierowników zakładów nadzorowanych przez Ministra Górnictwa i Energetyki.
§  5.
1.
Kierownik zakładu organizuje i zapewnia prowadzenie prawidłowej eksploatacji urządzeń energetycznych, a w szczególności zapewnia prawidłowe i kompleksowe przyjęcie tych urządzeń do eksploatacji.
2.
Osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń energetycznych prowadzą prawidłową, bezpieczną i ekonomiczną eksploatację tych urządzeń odpowiednio do zakresu czynności ustalonego przez kierownika zakładu oraz instytucji eksploatacji urządzeń energetycznych.
§  6.
1.
Stan techniczny urządzeń energetycznych, ich zdolność do dalszej pracy i warunki eksploatacji powinny być poddane ocenie technicznej w terminach ustalonych w szczegółowych zasadach eksploatacji lub instrukcjach eksploatacji; wyniki oceny stanu technicznego urządzeń energetycznych powinny być odnotowane w dokumentacji technicznej.
2.
W ocenie stanu technicznego powinny być zawarte wnioski dotyczące usprawnienia pracy urządzeń energetycznych, ich modernizacji lub wymiany na urządzenia o niższej energochłonności oraz terminy ich wdrażania.