§ 2. - Ogłoszenie tekstu Statutu Organizacyjnego Ministerstwa Komunikacji.

Monitor Polski

M.P.1945.3.11

Akt utracił moc
Wersja od: 5 maja 1945 r.
§  2.
Departament Ogólny składa się z 6 Wydziałów: Organizacyjnego, Prawnego, Traktatowego, Polityki Komunikacyjnej i Koncesyj, Turystyki Ogólnej i Akwizycji, Naukowej Organizacji Pracy, Przy Depart. Ogólnym istnieje Wyższa Komisja Dyscyplinarna.
a)
Wydział Organizacyjny załatwia sprawy:

Ustalenie zasad organizacji przedsiębiorstwa P.K.P. i innych przedsiębiorstw podległych M.K., opracowywanie przepisów o ustroju i zakresie działania Ministerstwa i urzędów podległych, sprawy terytorialnego rozgraniczania urzędów podległych M.K., opracowywanie lub opiniowanie statutów organów kolejowych przy M.R., opracowywanie projektów ustaw i rozporządzeń, nie należących do zakresu działania poszczególnych Dep. lub Wydziałów M.K. oraz innych projektów ustaw i rozporządzeń zleconych przez Ministra, opracowywanie pod względem prawnym i redakcyjnym projektów ustaw i rozporządzeń z dziedziny prawa drogowego i wodnego, opracowywanie w por. z Gabinetem Ministra instrukcyj biurowych i instrukcyj o przechowywaniu akt w M.K. i w urzędach podległych, opracowywanie w por. z Gabinetem Ministra przepisów o wydawaniu Dz. Urz. M. K. i Dzienników Zarządzeń DOKP, czuwanie nad techniczno-legislacyjną stroną wydawnictwa Dz. Urz. M. K. i części I. Dz. T. i Z. K., opiniowanie po zasięgnięciu zdania właściwych Dep. projektów ustaw i rozporządzeń, opracowywanych przez inne Ministerstwa i przesyłanych M.K. do uzgodnienia; udział w odnośnych konferencjach międzyministerialnych ze stanowiska ogólno-prawnego i organizacyjnego.

b)
Wydział Prawny załatwia sprawy:

Udzielanie opinii prawnych oraz uzgadnianie wszelkich umów, ugód i innych aktów prawnych (z wyjątkiem międzynarodowych oraz z wyjątkiem umów eksploatacyjnych i współużywanie stacyj stycznych) zatwierdzonych lub zawieranych przez M.K., udzielanie opinii prawnych z wszelkich dziedzin prawa, udzielanie opinii prawnych w sprawach reklamacyjnych (odszkodowań) i należności z tytułu przewozów kolejowych; udzielanie opinii prawnych w sprawach lotnictwa cywilnego; sprawy odszkodowań wynikające z odpowiedzialności Skarbu Państwa i P.K.P.; sprawy odwołań w toku instancji w zakresie prawa wodnego i drogowego, jako też załatwianie w tymże zakresie skarg i zażaleń w razie naruszenia prawa; sprawy wywłaszczenia (nabywanie) nieruchomości na cele kolejowe, lotnicze, drogowe, pomiarowe i urządzeń wodnych, sprawy zbywania, zamiany i obciążeń nieruchomości; przechowywanie oryginałów, dokumentów, w myśl Instrukcji Biurowej Min. Kom.

c)
Wydział Traktatowy załatwia sprawy:

Opracowywanie pod względem prawnym i redakcyjnym, w por. z właściwymi Dep., wszelkich umów międzynarodowych, regulujących sprawy kolejowe i turystyczne, opracowywanie lub opiniowanie pod względem prawnym i redakcyjnym, w porozumieniu z właściwymi Dep., umów zawieranych z centralnymi zarządami komunikacyjnymi, z wyjątkiem umów taryfowych i rozrachunkowo-wyrównawczych, załatwianie kwestyj prawnych, związanych z zawieraniem, uzupełnieniem, zmianami, wykonywaniem i interpretacją tych umów, załatwianie w porozumieniu z właściwymi Departamentami spraw, związanych z wykonaniem umów, rejestracja tych umów i sprawy ich druku; opracowywanie lub opiniowanie, ze stanowiska prawnego, wzorów umów komunikacyjnych o charakterze międzynarodowym; opinie o wszelkich projektach ustaw i rozporządzeń.

d)
Wydział Polityki Komunikacyjnej i Koncesyj załatwia sprawy:

Prowadzenie ogólnej polityki komunikacyjnej, w porozumieniu z właściwymi Departamentami. Nadzór ogólny nad kolejami prywatnymi i tramwajami oraz opracowywanie przepisów o nadzorze nad nimi, w porozumieniu z właściwymi Departamentami. Opracowywanie projektów ustaw, rozporządzeń i zarządzeń w sprawach koncesyj kolejowych, w porozumieniu z właściwymi Departamentami, sprawy udzielenia koncesyj na budowę i eksploatację kolei prywatnych i użytku publicznego i tramwajów, sprawy przyznawania charakteru użyteczności powszechnej prywatnym przedsiębiorstwom kolejowym, sprawy ustalania ogólnych zasad oraz zatwierdzania umów eksploatacyjnych i umów o współużywaniu stacyj stycznych, zawieranych przez P.K.P. z kolejami prywatnymi i zarządami tramwajów, sprawy statutów prywatnych przedsiębiorstw (spółek) kolejowych, nadzór nad przestrzeganiem przez prywatne przedsiębiorstwa (spółki) kolejowe ustaw koncesyjnych, dokumentów koncesyjnych, statutów i innych przepisów prawnych oraz wydawanie odpowiednich zarządzeń, w porozumieniu z właściwymi Departamentami, przedstawianie wniosków o mianowaniu komisarzy Rządowych przy prywatnych przedsiębiorstwach (spółkach) komunikacyjnych, sprawa przejmowania kolei prywatnych na własność Skarbu Państwa lub w zarząd P.K.P., oraz odstępowania w dzierżawę w porozumieniu z właściwymi Departamentami istniejących kolei, stanowiących własność Skarbu Państwa, sprawy likwidacji prywatnych przedsiębiorstw (spółek) kolejowych, w porozumieniu z właściwymi Departamentami, sprawy przedsiębiorstw przemysłowych na dworcach kolejowych, autobusowych, w przystankach rzecznych i portach lotniczych, z wyjątkiem stacyj smarów, stacyj benzynowych oraz przechowalni bagażu na dworcach kolejowych i innych przedsiębiorstw, których działalność pozostaje w ścisłym związku z wykonywaniem przewozów kolejowych.

e)
Wydział Turystyki Ogólnej i Akwizycji załatwia sprawy:

Opieka nad krajowymi towarzystwami turystycznymi, krajoznawczymi, automobilowymi, organizacyjne w dziedzinie turystyki, konwencje turystyczne i ułatwienia graniczne, paszportowe, celne itp., zabezpieczenie i uruchomienie przedsiębiorstw turystycznych (koleje linowe, górskie, wyciągi saniowe). Liga Popierania Turystyki, masowa turystyka i organizowanie pielgrzymek i wycieczek popularnych, letnie wywczasy dla robotników i mieszkańców miast; wydawanie przepisów w dziedzinie koncesyj i cen przemysłu hotelarskiego i turystycznego, rozbudowa przemysłu hotelarskiego i turystycznego, tworzenie i nadzór nad szkołami hotelarskimi, opieka nad majątkiem przemysłu hotelarskiego i turystycznego, jak hotele, pensjonaty i domy wypoczynkowe, położone w uzdrowiskach i miejscowościach klimatycznych, o ile stanowiły własność państwa, osób prawnych lub osób nieobecnych, ustanawianie zarządu tymczasowego, nadzór i kontrola nad hotelami i domami wypoczynkowymi o znaczeniu turystycznym: propaganda turystyczna ogólna i kolejowa, w kraju i zagranicą, wydawnictwa propagandowe i turystyczne, przygotowywanie map turystycznych, planów miast krajoznawczych, filmów propagandowych, organizowanie wysław turystycznych, rejestracja zagranicznych biur podróży oraz ich filii, zawieranie umów z biurami podróży, nadzór nad działalnością krajowych i zagranicznych biur podróży, zabezpieczenie majątku biur podróży "Orbis", "Cook Wagons-Lits" i innych, ustanawianie zarządu przymusowego lub tymczasowego nad tymi biurami.

f)
Wydział Naukowej Organizacji Pracy opracowuje instrukcje i przepisy dotyczące najbardziej racjonalnej i celowej organizacji pracy we wszystkich dziedzinach Komunikacji, bada najnowsze zdobycze na tym polu zagranicą i ich przydatność w kraju, czuwa nad sprawną i oszczędną eksploatacją kolei i przedsiębiorstw podległych Ministrowi Komunikacji, załatwia sprawę popierania rodzimej wynalazczości i popierania specjalnych talentów organizacyjno-administracyjnych.

Wyższa Komisja Dyscyplinarna jest organem odwoławczym od orzeczeń Komisyj dyscyplinarnych (I instancji), sprawuje nadzór nad postępowaniem dyscyplinarnym w DOKP i urzędach podległych Min. Kom. Pod względem gospodarczym Wyższa Komisja Dyscyplinarna jest przynależna do Dep. Ogólnego.