Rozdział 3 - Członkostwo Towarzystwa. - Ogłoszenie stowarzyszenia wyższej użyteczności "Towarzystwo Przyjaciół Żołnierza".

Monitor Polski

M.P.1947.51.361

Akt utracił moc
Wersja od: 19 kwietnia 1947 r.

III.

Członkostwo Towarzystwa.

§  8.
Członkowie Towarzystwa dzielą się na:
a)
rzeczywistych,
b)
wspierających,
c)
honorowych.
§  9.
Członkiem rzeczywistym Towarzystwa może być każda osoba fizyczna, która przez podpisanie odpowiedniej deklaracji zgłosi swą chęć wzięcia udziału w pracach Towarzystwa i zobowiązuje się do uiszczania ustalonych przez Zarząd Główny Towarzystwa składek członkowskich oraz stosowanie się do statutu i zarządzeń Władz Towarzystwa.
§  10.
Przyjmowanie członków odbywa się przez Zarządy Kół Towarzystwa.
§  11.
Członkami wspierającymi Towarzystwa są osoby fizyczne i prawne, które nie biorą udziału w pracach Towarzystwa, udzielając jedynie swego poparcia moralnego i materialnego przez opłacanie odpowiednich składek lub ponoszenia świadczeń, określonych przez Zarząd Główny.
§  12.
Członkiem honorowym Towarzystwa może być osoba fizyczna wybitnie zasłużona dla Towarzystwa.
§  13.
Nadanie członkostwa honorowego następuje przez Walne Zgromadzenie Towarzystwa na wniosek Zarządu Głównego.
§  14.
Członkowie rzeczywiści korzystają z czynnego i biernego prawa wyborczego oraz z innych praw, ustalonych przez Władze Towarzystwa. Członkowie wspierający żadnych praw w Towarzystwie nie mają. Członkowie honorowi mają wszystkie prawa członków rzeczywistych bez jakichkolwiek obowiązków względem Towarzystwa.
§  15.
W Towarzystwie może brać udział młodzież nieszkolna w wieku od 14 do 18 lat, zorganizowana w odpowiednich sekcjach młodzieżowych, podlegających bezpośrednio Zarządowi, przy którym te sekcje utworzono oraz młodzież szkolna w Kołach szkolnych, znajdujących się pod nadzorem władz szkolnych.
§  16.
Członkostwo ustaje:
a)
przez dobrowolne wystąpienie, zgłoszone Zarządowi Koła na piśmie,
b)
na skutek decyzji Zarządu Koła lub wyższej instancji, wobec nieopłacania składek przez okres 6 miesięcy; lub z innych ważnych powodów.
§  17.
Członkowi; w razie skreślenia go z listy członków przez Zarząd którejkolwiek instancji Towarzystwa; przysługuje prawo odwołaniu się do odpowiedniego Walnego Zgromadzenia lub Zarządu instancji wyższej.