Ogłoszenie statutu Zakładu Dendrologii i Pomologii.

Monitor Polski

M.P.1951.A-68.890

Akt utracił moc
Wersja od: 6 sierpnia 1951 r.

OBWIESZCZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 18 lipca 1951 r.
w sprawie ogłoszenia statutu Zakładu Dendrologii i Pomologii.

Na podstawie § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1951 r. w sprawie utworzenia Zakładu Dendrologii i Pomologii (Dz. U. R. P. Nr 40, poz. 302) ogłasza się w załączeniu statut tego Zakładu.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT ZAKŁADU DENDROLOGII I POMOLOGII

§ 1.
Zakład Dendrologii i Pomologii, zwany dalej "Zakładem", działa na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1951 r. w sprawie utworzenia Zakładu Dendrologii i Pomologii (Dz. U. R. P. Nr 40, poz. 302) oraz na podstawie niniejszego statutu.
§  2.
1.
Zakład posiada osobowość prawną.
2.
Siedzibą Zakładu jest m. Kórnik.
3.
Zakład ma prawo używania pieczęci okrągłej z godłem państwowym pośrodku i z napisem zawierającym nazwę Zakładu w otoku.
§  3.
Zakład jest samodzielną placówką naukowo-badawczą, obejmującą swą działalnością badania w zakresie dendrologii i pomologii.
§  4.
1.
Zadaniem Zakładu jest prowadzenie prac mających na celu rozwijanie nauk dendrologii i pomologii w myśl zasad agrobiologii oraz współpraca z innymi tego rodzaju instytucjami w kraju i za granicą.
2.
Do zadań Zakładu należy w szczególności:
1)
prowadzenie samodzielnych prac naukowo-badawczych według ustalonego planu opartego na wytycznych narodowego planu gospodarczego;
2)
współpraca i utrzymywanie łączności z innymi placówkami naukowo-badawczymi, odpowiednimi instytucjami i organizacjami w kraju i za granicą;
3)
opracowywanie i uogólnianie doświadczeń przodujących praktyków i nowatorów w zakresie objętym pracami Zakładu, wykorzystanie zagranicznych doświadczeń, a zwłaszcza doświadczeń praktycznych i zdobyczy teoretycznych Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich;
4)
wyrażanie opinii na żądanie władz i instytucji państwowych;
5)
organizowanie i utrzymywanie sieci korespondentów oraz przeprowadzanie ankiet;
6)
prowadzenie biblioteki i centrum dokumentacji z zakresu dendrologii i pomologii;
7)
popularyzacja wyników przeprowadzonych badań i współdziałanie w ich stosowaniu;
8)
opracowywanie i redagowanie naukowych czasopism, biuletynów, podręczników, sprawozdań popularyzatorskich, instrukcji, druków itp. oraz współpraca w tym zakresie z zainteresowanymi instytucjami;
9)
organizowanie konferencji, zjazdów naukowych, wykładów, kursów, odczytów itp.;
10)
szkolenie pracowników naukowych i praktyków w dziedzinie dendrologii i pomologii w oparciu o zasady agrobiologii;
11)
prowadzenie innych prac zleconych przez Ministra Szkół Wyższych i Nauki w zakresie działalności Zakładu.
3.
Plan pracy Zakładu w zakresie pomologii powinien być uzgadniany z Instytutem Sadownictwa, a w zakresie dendrologii - z Instytutem Badawczym Leśnictwa.
§  5.
1.
Na czele Zakładu stoi dyrektor, który kieruje samodzielnie działalnością Zakładu i jest za nią odpowiedzialny. Dyrektora powołuje i odwołuje Minister Szkół Wyższych i Nauki.
2.
Dyrektor zarządza Zakładem przy pomocy zastępcy powoływanego i odwoływanego przez Ministra Szkół Wyższych i Nauki.
3.
Zastępca ma przydzielony sobie zakres prac, za który odpowiada przed dyrektorem.
§  6.
Do zakresu działania dyrektora Zakładu należy w szczególności:
1)
kierowanie całością prac naukowo-badawczych i organizacyjno-administracyjnych Zakładu;
2)
ustalanie i przedstawianie do zatwierdzenia Ministrowi Szkół Wyższych i Nauki planu prac i projektów budżetów oraz sprawozdań z ich wykonania;
3)
zwoływanie konferencji i zjazdów naukowych przewidzianych w § 4 pkt 9 statutu;
4)
podawanie do wiadomości publicznej sprawozdań rocznych z wykonania planu i działalności Zakładu.
§  7.
W Zakładzie czynna jest Rada Naukowa.
§  8.
1.
Rada Naukowa składa się z przewodniczącego, jego zastępcy oraz z członków, powoływanych na okres lat 3 spośród działaczy nauki i wybitnych praktyków w dziedzinie dendrologii i pomologii.
2.
Członków Rady Naukowej i jej przewodniczącego powołuje i odwołuje Minister Szkół Wyższych i Nauki w porozumieniu z Ministrami Leśnictwa i Rolnictwa.
3.
Liczba członków Rady nie może przekraczać łącznie z przewodniczącym 25 osób.
4.
W skład Rady wchodzą ponadto przedstawiciele Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrów: Szkół Wyższych i Nauki, Rolnictwa i Leśnictwa.
§  9.
Do zadań Rady Naukowej należy:
1)
opiniowanie planów pracy, projektów budżetu oraz sprawozdań z działalności Zakładu;
2)
inicjowanie prac naukowo-badawczych;
3)
omawianie zagadnień naukowych mających zasadnicze znaczenie dla pracy Zakładu;
4)
wypowiadanie się w sprawach dotyczących organizacji Zakładu;
5)
uchwalanie regulaminu swych prac, który podlega zatwierdzeniu przez Ministra Szkół Wyższych i Nauki;
6)
rozpatrywanie innych spraw na zlecenie Ministra Szkół Wyższych i Nauki lub na wniosek dyrektora Zakładu.
§  10.
1.
Posiedzenia Rady Naukowej zwołuje jej przewodniczący.
2.
Przewodniczący obowiązany jest zwołać posiedzenie Rady Naukowej przynajmniej dwa razy w ciągu roku kalendarzowego.
3.
Niezależnie od obowiązku, przewidzianego w ust. 2, przewodniczący obowiązany jest zwołać posiedzenie Rady Naukowej:
1)
na żądanie Ministra Szkół Wyższych i Nauki;
2)
na wniosek co najmniej 1/4 liczby członków;
3)
na żądanie dyrektora Zakładu.
§  11.
Do ważności uchwał Rady Naukowej, konieczna jest obecność przewodniczącego lub jego zastępcy i co najmniej połowy ogólnej liczby członków. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  12.
Przewodniczący i członkowie Rady Naukowej otrzymują za udział w posiedzeniach wynagrodzenie według norm, ustalonych przez Ministra Szkół Wyższych i Nauki w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  13.
Udział w Radzie Naukowej nie stoi na przeszkodzie w wykonywaniu prac specjalnych lub wyrażania opinii indywidualnych na podstawie umowy, zawartej z Zakładem.
§  14.
1.
Zakład spełnia swoje zadania przy pomocy działów i pracowni naukowych, w obrębie których pracują stałe i zmienne zespoły naukowo-badawcze, oraz komórek ogólno-administracyjnych.
2.
Organizację wewnętrzną Zakładu zatwierdza w ramach budżetu i etatów Minister Szkół Wyższych i Nauki na wniosek dyrektora Zakładu zaopiniowany przez Radę Naukową. Podziału na zespoły w obrębie pracowni dokonuje dyrektor Zakładu.
3.
Dyrektor Zakładu może dla całego Zakładu jak i dla poszczególnych jego komórek wydać szczegółowe regulaminy pracy. Regulaminy i ich zmiany podlegają zatwierdzeniu przez Ministra Szkół Wyższych i Nauki.
§  15.
Ogół dochodów i wydatków Zakładu objęty jest budżetem Państwa (budżet centralny) w części dotyczącej Ministerstwa Szkół Wyższych i Nauki.
§  16.
1.
Do składania w imieniu Zakładu oświadczeń w zakresie jego praw i obowiązków majątkowych wymagane jest współdziałanie dwóch upoważnionych osób.
2.
Osobami upoważnionymi są: dyrektor, zastępca dyrektora i ustanowieni pełnomocnicy. Zastępca dyrektora i pełnomocnik działają w granicach swego umocowania.
3.
Minister Szkół Wyższych i Nauki ustanawia i odwołuje pełnomocników oraz ustala granice umocowania zastępcy dyrektora i pełnomocników, jak również może upoważnić dyrektora do samodzielnego składania oświadczeń w szczególnym zakresie.
§  17.
Do dokonywania czynności określonego rodzaju lub czynności szczególnych mogą być ustanowieni pełnomocnicy, którzy działają łącznie lub oddzielnie w granicach ich umocowania. Udzielenie pełnomocnictwa następuje w sposób przewidziany dla składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych Zakładu.
§  18.
Wszelkie dokumenty obrotu pieniężnego, dokumenty obrotu materiałami i towarami jak również dokumenty o charakterze rozliczeniowym i kredytowym, stanowiące podstawę do otrzymania lub wydania środków pieniężnych, materiałów albo towarów, podpisują łącznie dyrektor lub osoba przez niego do tego upoważniona i starszy księgowy lub osoba przez niego do tego upoważniona.