Ogłoszenia przetargów na dostawy, roboty i usługi.

Monitor Polski

M.P.1949.A-33.489

Akt utracił moc
Wersja od: 30 maja 1949 r.

OKÓLNIK NR 12
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 20 maja 1949 r.
w sprawie ogłoszeń przetargów na dostawy, roboty i usługi.

Ustawa z dnia 18 listopada 1948 r. o dostawach, robotach i usługach na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 494) a także wydane w jej wykonaniu Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 73) ustalają rozlegle upoważnienia do udzielania zamówień na dostawy, roboty i usługi bez przetargów.
Upoważnienia te winny być wykorzystywane w całej rozciągłości tak, by urządzanie przetargów ograniczone być mogło jedynie do przypadków przewidzianych w powołanych wyżej przepisach.

O ile wszakże zachodzi konieczność urządzenia przetargu, to przy ogłaszaniu przetargu należy ściśle przestrzegać następujących zasad:

Ogłoszenia przetargów nieograniczonych.

1)
Sposób publikowania ogłoszeń.

Pisemny przetarg powinien być poprzedzony ogłoszeniem zasadniczej treści zaproszenia do składania ofert pisemnych (ogłoszenia przetargu).

Ogłoszenia takie należy zamieszczać w Cz. B. "Monitora Polskiego", a krótką wzmiankę o przetargu w jednym co najmniej piśmie fachowym lub w jednym z pism codziennych najbardziej poczytnym.

Odrębnie unormowane są sprawy ogłoszeń przetargów na roboty inwestycyjne o kosztorysie do 10 milionów zł, a mianowicie: ogłoszenia takie powinny być zamieszczone w formie krótkiej wzmianki i to jedynie w miejscowych dziennikach. Odpada zatem obowiązek publikowania ich w "Monitorze Polskim".

O zasadniczej treści ogłoszeń i formie krótkiej wzmianki o przetargach decyduje postanowienie § 25 rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 19.II. 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 73).

2)
Termin ogłoszeń.

Zarówno ogłoszenia przetargów jak i wzmianki powinny być kierowane do administracji pism w takim czasie, aby mogły się ukazać co najmniej na 10 dni przed terminem przetargu. W szczególności jeśli idzie o Cz. B "Monitora Polskiego", w której publikowane są ogłoszenia - to liczyć się należy z tym, że wydawana jest ona 1-2 razy w tygodniu oraz, że druk numeru trwa około 10 dni.

3)
Tytuł ogłoszeń.

Ogłoszeń przetargów publikowanych w "Monitorze Polskim" nie potrzeba opatrywać tytułem (np. "Ogłoszenie przetargu", "Przetarg" i t. p.). Ogłoszenia takie bowiem są drukowane w rubryce oznaczonej łącznie nagłówkiem ogłoszenia "Przetargi".

Również nie potrzebne jest opatrywanie tytułem ogłoszeń przetargów oraz wzmianek - o ile drukowane są w pismach, które rubryki ogłoszeń przetargów mają oznaczone wspólnym tytułem "Ogłoszenia przetargów".

4)
Nieużywanie wyrazu "nieograniczony".

W tekście ogłoszeń i wzmianek nie potrzeba używać wyrazu "nieograniczony" - stosownie bowiem do przepisów jedynie o takich przetargach zamieszcza się ogłoszenia, nie ma więc zatem wątpliwości, że nie chodzi o inny przetarg (ograniczony).

5)
Nazwa i siedziba ogłaszającego przetarg.

Na początku ogłoszenia (wzmianki) należy podać pełną nazwę instytucji ogłaszającej przetarg. Natomiast w dalszym tekście należy posługiwać się w miarę możności skrótami, a to przez zamieszczenie albo pierwszych liter wyrazów, z których się składa nazwa instytucji (np. P. Z. W. S. - zamiast "Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych") albo używanie jednego tylko wyrazu w miejsce pełnej nazwy (np. "Ministerstwo" - zamiast "Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych").

Pełną siedzibę wymienić należy raz i to możliwie najkrócej (a więc np. "Warszawa - Mickiewicza 27" - zamiast "mający swą siedzibę w Warszawie, przy ul. Mickiewicza Nr 27").

6)
Określenie przedmiotu, zamówienia, miejsca i terminu jego wykonania.

Określenie tych danych powinno być również ujęte najzwięźlej.

7)
Informacje o warunkach przetargu.

O ile przedmiot przetargu uzasadnia konieczność udzielenia dodatkowych wyjaśnień, zapoznania się oferentów ze sformułowanymi na piśmie warunkami (np. technicznymi), zaopatrzenia się w ślepe kosztorysy, obejrzenia wzorów itp. należy w ogłoszeniu wskazać miejsce i godziny, w których zainteresowani mogą się zgłaszać.

8)
Informacje o terminie i miejscu składania ofert oraz wadium.

Ogłoszenia przetargów winny zawierać również zwięzłą informację o terminie i miejscu składnia ofert oraz o wysokości wadium. Natomiast informacje o sposobie składania ofert (np. "koperty zalakowane, z napisem ... itp.") i bliższe informacje o wadium należy zamieszczać tylko w tych przypadkach, jeśli oferty mogą być składane bez potrzeby zgłaszania się ubiegających o otrzymanie zamówienia po bliższe jego szczegóły. O ile natomiast oferenci muszą zaopatrzyć się w szczegółowe pisemne warunki - należy przy tej sposobności doręczyć również szczegółowe informacje o trybie składania ofert - zamieszczanie tych informacji w ogłoszeniu staje się wówczas zbędne.

9)
Zastrzeżenia.

W ogłoszeniach przetargów nie potrzeba zamieszczać zastrzeżeń, że ogłaszający przetarg może go uznać za nieważny, bądź że może wybrać dowolnie oferenta.

Przypomnieć bowiem należy, że stosownie do § 27 Rozporządzenia: "Bez względu na przebieg i wynik przetargu zamawiający, choćby tego w zaproszeniu do składania ofert nie zastrzegł, ma prawo:

a)
do swobodnego wybrania oferty,
b)
do uznania, że przetarg nie dał wyniku dodatniego".

Natomiast o innych zastrzeżeniach jak np., że dopuszczalne jest złożenie oferty na część świadczenia, że ogłaszający przetarg ma prawo rozszerzyć lub zwęzić rozmiar zamówienia itp. należy zamieszczać wzmiankę tylko w tych ogłoszeniach, które wyczerpują wszystkie informacje o przedmiocie i warunkach przetargu.

Zamieszczanie treści tych zastrzeżeń jest zbędne w przypadkach, o których mowa wyżej w ust. ostatnim p. 8.

10)
Podpisy.

Ogłoszeń przetargów i wzmianek nie potrzeba opatrywać podpisami (nazwą instytucji ogłaszającej przetarg - ani nazwiskami osób).

11)
Rozmiary - układ graficzny ogłoszeń (wzmianek).

Wszystkie ogłoszenia w "Monitorze Polskim" drukowane są w jednolity sposób (czcionkami petit na petit, składem bieżącym bez wytłuszczenia, marginesów i rozdzielenia linią dwupunktową) i administracja nie przyjmie zamówień, w których by żądano, czy to druku szerszą szpaltą, czcionkami większego kroju itp.

Jeżeli idzie o ogłoszenia (wzmianki) o przetargach w prasie fachowej i codziennej, to winny one być zamieszczane jako ogłoszenia wymiarowe, nieramkowe, zbiorowo, w dziale pod tytułem:

"Ogłoszenia przetargów"

Skład ogłoszenia winien być bieżący, 2-szpaltowy, petit na petit, bez marginesów. Ogłoszenia rozdziela linia dwupunktowa.

Nazwa ogłaszającego przetarg winna być złożona tłustym petitem.

Ogłoszenia przetargów (wzmianki) winny być zamieszczane w dziale ogłoszeń zatekstowych.

Ogłoszenia ustnych przetargów nieograniczonych.

1)
Fakultatywność ogłoszeń.

§ 44 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19.II. 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 73) postanawia, że o ustnym przetargu nieograniczonym można również zamieścić ogłoszenie w najpoczytniejszym czasopiśmie miejsca przetargu. A zatem nie ma obowiązku zamieszczania takich ogłoszeń o każdym ustnym przetargu nieograniczonym.

2)
Układ treści, rozmiary i układ graficzny ogłoszeń.

Postanowienia zawarte wyżej w Cz. I p. 3, 4, 5, 9, 10, 11 ust. 2 i 3 mają analogiczne zastosowanie przy formułowaniu tekstów ogłoszeń ustnych przetargów nieograniczonych.

3)
Sposób publikowania.

Ogłoszenia ustnych przetargów nieograniczonych powinny być zamieszczane w najpoczytniejszym czasopiśmie miejsca przetargu. Termin dziesięciodniowy (por. Cz. I p. 2) nie obowiązuje.