§ 5. - Odprowadzanie i rozliczanie amortyzacji jednostek państwowych.

Monitor Polski

M.P.1966.1.7

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1970 r.
§  5.
1.
Przedsiębiorstwa w okresowych (kwartalnych i rocznych) sprawozdaniach finansowych sporządzają rozliczenie amortyzacji.
2.
Jeśli z okresowego sprawozdania finansowego wynikające kwoty wygospodarowanej amortyzacji przypadającej na poszczególne rachunki według § 3 przekraczają kwoty przelane na te rachunki, przedsiębiorstwo powinno przekazać różnicę najpóźniej do dnia ustalonego dla sporządzenia okresowego sprawozdania finansowego. Przepisy § 4 ust. 3 mają w tym wypadku zastosowanie.
3.
Wynikające z okresowego sprawozdania finansowego nadpłaty na poszczególne rachunki podlegają zaliczeniu na poczet następnych rat miesięcznych przypadających do odprowadzenia na te rachunki.
4.
Zjednoczenia co do przedsiębiorstw rozliczających się z budżetem centralnym, a dysponenci amortyzacji scentralizowanej co do przedsiębiorstw rozliczających się z budżetami terenowymi kontrolują terminowość dokonywania przez przedsiębiorstwa przelewów amortyzacji i są uprawnieni do przymusowego ściągania zaległości amortyzacji przypadającej do odprowadzenia na rachunki wymienione w § 3 ust. 2. Ściąganie zaległości następuje przez wydanie bankowi prowadzącemu rachunek rozliczeniowy przedsiębiorstwa dyspozycji według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.