§ 4. - Odpowiedzialność jednostek gospodarki uspołecznionej za wykonywanie dostaw towarów rynkowych.

Monitor Polski

M.P.1971.18.124

Akt utracił moc
Wersja od: 30 marca 1971 r.
§  4.
1.
Kary, o których mowa w § 3 ust. 1, ustalają organy finansowe i inne organy kontrolne (m.in. inspektoraty kontrolno-rewizyjne oraz zjednoczenia i inne jednostki nadrzędne grupujące lub zrzeszające producentów) w razie ujawnienia w trakcie kontroli nienaliczenia i niepobrania kary umownej należnej za niedostarczenie towarów określonych w § 1 bądź za niedostarczenie ich w zamówionym asortymencie, ustalonym w umowie.
2.
Organy, o których mowa w ust. 1, dokonują kontroli prawidłowości ustalania i pobierania kar umownych na podstawie prowadzonej przez dostawców i organizacje handlowe ewidencji zawartych umów sprzedaży lub dostawy, przewidzianej § 17 instrukcji Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 7 października 1966 r. w sprawie postępowania przy zawieraniu i wykonywaniu umów sprzedaży i umów dostawy (Monitor Polski z 1966 r. Nr 57, poz. 277 i z 1967 r. Nr 6, poz. 29).
3.
Ustalenie kary, o której mowa w § 3 ust. 1, następuje w protokole kontroli, w którym należy podać wysokość kary i termin jej zapłacenia wraz z odpowiednim uzasadnieniem podstawy i sposobu obliczenia kary oraz wskazaniem na przysługujące jednostce kontrolowanej odwołanie.
4.
Organ kontrolny (ust. 1) ustala równocześnie kary dla kontrolowanej jednostki i dla jej kontrahenta przesyłając mu wyciąg z protokołu kontroli. Drugi wyciąg z protokołu kontroli organ kontrolny przesyła wydziałowi finansowemu prezydium powiatowej (równorzędnej) rady narodowej właściwej miejscowo dla kontrahenta kontrolowanej jednostki.
5.
W razie gdy powołani przez właściwy organ dyplomowani biegli księgowi bądź inne osoby - jeżeli badanie sprawozdania finansowego jest przeprowadzane w trybie nadzoru - stwierdzą w trakcie badania rocznych sprawozdań finansowych, że kary umowne nie zostały ustalone bądź nie zostały pobrane w terminie określonym w § 3 ust. 1, informują o tym wydziały finansowe prezydiów powiatowych (równorzędnych) rad narodowych właściwych miejscowo dla kontrolowanej jednostki i jej kontrahenta, dołączając wyciąg z protokołu kontroli, celem wydania decyzji ustalającej karę.
6.
Przekazanie wpłat określonych w § 3 powinno nastąpić w terminie 14 dni, licząc od następnego dnia po sporządzeniu protokołu kontroli bądź - jeżeli idzie o kontrahenta kontrolowanej jednostki - od następnego dnia po doręczeniu wyciągu z protokołu kontroli. W wypadkach, o których mowa w ust. 5, termin powyższy liczy się od dnia następnego po doręczeniu decyzji wydziału finansowego.
7.
Od ustaleń i decyzji, o których mowa w ust. 1 i 5, jednostka gospodarki uspołecznionej może w terminie określonym w ust. 6 złożyć odwołanie do wydziału finansowego prezydium wojewódzkiej (równorzędnej) rady narodowej. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania obowiązku uiszczenia kary.
8.
Nienależnie uiszczone kary o których mowa w § 3 ust. 1, podlegają zwrotowi z urzędu w terminie 10 dni od rozstrzygnięcia odwołania bądź w razie niewniesienia odwołania - w terminie 10 dni od złożenia w wydziale finansowym wniosku o zwrot nienależnie uiszczonej kary.
9.
W razie nieuiszczenia w terminie kar, o których mowa w § 3 ust. 1, mają odpowiednie zastosowanie przepisy o odsetkach za zwłokę od zaległych należności budżetowych, przypadających od jednostek gospodarki uspołecznionej.
10.
W sprawach dotyczących kar, o których mowa w § 3 ust. 1, mają odpowiednie zastosowanie przepisy o postępowaniu podatkowym.