Rozdział 3 - Oddziały obrony cywilnej tworzone przez Komendanta Głównego Straży Pożarnych. - Oddziały obrony cywilnej do odbywania zasadniczej służby w obronie cywilnej.

Monitor Polski

M.P.1980.23.107

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1980 r.

Rozdział  3

Oddziały obrony cywilnej tworzone przez Komendanta Głównego Straży Pożarnych.

§  25.
1.
Oddziały obrony cywilnej tworzone przez Komendanta Głównego Straży Pożarnych podlegają wojewodom.
2.
Oddziały wymienione w ust. 1 są przeznaczone do wykonywania zadań określonych dla straży pożarnych w odrębnych przepisach i działają przy komendach wojewódzkich straży pożarnych.
§  26.
Na czele oddziału obrony cywilnej działającego przy komendzie wojewódzkiej straży pożarnych stoi komendant, którym jest funkcjonariusz pożarnictwa wyznaczony przez wojewodę.
§  27.
1.
Podziału liczby poborowych, określonej dla oddziałów obrony cywilnej działających przy komendach wojewódzkich straży pożarnych, na poszczególne oddziały dokonuje Komendant Główny Straży Pożarnych, informując o tym właściwe organy wojskowe z podaniem liczb poborowych, którzy służbę mają odbywać jako nie skoszarowani.
2.
Zajęcia specjalistyczne junaków w zakresie przygotowania obrony cywilnej organizuje się w oddziałach obrony cywilnej działających przy komendach wojewódzkich straży pożarnych - według programu określonego przez Komendanta Głównego Straży Pożarnych w uzgodnieniu z Szefem Obrony Cywilnej Kraju; koszty zajęć pokrywa się z budżetu właściwej wojewódzkiej rady narodowej ze środków przewidzianych na szkolenie zawodowe funkcjonariuszy pożarnictwa.
3.
Junacy odbywający zasadniczą służbę w oddziałach wymienionych w ust. 1 są kierowani do wykonywania zadań i pełnienia funkcji w terenowych i zakładowych zawodowych strażach pożarnych.
§  28.
1.
Junacy, o których mowa w § 27 ust. 1, noszą umundurowanie według wzoru, w kolorze i według norm ustalonych dla funkcjonariuszy pożarnictwa oraz specjalną oznakę obrony cywilnej (§ 14), jak również otrzymują odzież specjalną i wyekwipowanie osobiste przysługujące tym funkcjonariuszom.
2.
Koszty umundurowania, specjalnej oznaki obrony cywilnej oraz odzieży specjalnej i wyekwipowania osobistego pokrywane są odpowiednio z budżetu właściwej wojewódzkiej rady narodowej lub ze środków zakładów pracy, do których junacy są kierowani dla wykonywania zadań i pełnienia funkcji.
3.
Normy umundurowania, odzieży specjalnej i wyekwipowania osobistego oraz wysokość i zasady wypłacania równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie określa Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Ministrem Finansów.
4.
W zakresie wyżywienia i zwrotu kosztów przejazdów stosuje się odpowiednio przepisy § 16 ust. 1 i 4, § 17 oraz § 19 ust. 1 pkt 7 i 8.
5.
Junakom skoszarowanym przysługuje bezpłatne zakwaterowanie, które zapewniają dla skierowanych do wykonywania prac niezbędnych na potrzeby obrony cywilnej:
1)
w terenowych zawodowych strażach pożarnych - wojewódzkie komendy straży pożarnych,
2)
w zakładowych zawodowych strażach pożarnych - zakłady pracy.
6.
Junaków nie skoszarowanych obowiązuje czas i zasady pełnienia służby ustalone dla funkcjonariuszy pożarnictwa.
7.
Junacy podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu w Państwowym Zakładzie Ubezpieczeń w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków w okresie pełnienia służby na zasadach obowiązujących w stosunku do funkcjonariuszy pożarnictwa.
§  29.
1.
Junakom odbywającym zasadniczą służbę w oddziałach obrony cywilnej działających przy komendach wojewódzkich straży pożarnych przysługuje uposażenie określone w § 15 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz dodatek za wykonywanie czynności o charakterze operacyjno-technicznym w terenowych i zakładowych zawodowych strażach pożarnych. Przepis § 15 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
2.
Wysokość dodatku za wykonywanie czynności o charakterze operacyjno-technicznym w terenowych i zakładowych zawodowych strażach pożarnych określa Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych.