Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Oddziały obrony cywilnej do odbywania zasadniczej służby w obronie cywilnej.

Monitor Polski

M.P.1980.23.107

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1980 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
Oddziały obrony cywilnej, w których poborowi odbywają zasadniczą służbę w obronie cywilnej, tworzą:
1)
Komendant Główny Ochotniczych Hufców Pracy Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej,
2)
Komendant Główny Straży Pożarnych,
3)
Minister Obrony Narodowej,
4)
ministrowie, którym podlegają zakłady pracy o szczególnym znaczeniu dla obronności kraju lub ochrony ludności, w których działa Straż Przemysłowa.
§  2.
1.
Liczby poborowych, z uwzględnieniem poziomu ich wykształcenia, którzy w danym roku kalendarzowym mogą być powołani do odbycia zasadniczej służby w oddziałach obrony cywilnej, określa Minister Obrony Narodowej.
2.
Wnioski dotyczące określenia liczb poborowych, o których mowa w ust. 1, zgłaszają w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku, po uprzednim uzgodnieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych:
1)
organy wymienione w § 1 pkt 1 i 2,
2)
Minister Spraw Wewnętrznych - zbiorowo, na podstawie wniosków zgłoszonych przez ministrów, o których mowa w § 1 pkt 4.
§  3.
1.
Poborowym odbywającym zasadniczą służbę w obronie cywilnej przysługuje - zgodnie z art. 152 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - tytuł junaka.
2.
Odbywanie zasadniczej służby w obronie cywilnej polega na szkoleniu praktycznym junaków w zakresie przygotowania obrony cywilnej; w ramach tego szkolenia odbywają oni zajęcia specjalistyczne oraz wykonują prace na rzecz obrony cywilnej, wynikające z przeznaczenia oddziałów, w których odbywają służbę.
§  4.
1.
Junacy odbywający zasadniczą służbę w oddziałach obrony cywilnej składają ślubowanie.
2.
Tekst ślubowania oraz jego tryb określa Rada Główna Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej.
§  5.
1.
Zasady działalności ideowo-wychowawczej w oddziałach obrony cywilnej tworzonych przez Komendanta Głównego Ochotniczych Hufców Pracy ustala w porozumieniu z Głównym Zarządem Politycznym Wojska Polskiego Rada Główna Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej, która reprezentuje te oddziały w sprawach ideowo-politycznych i ogólnoprogramowych.
2.
W zakresie działalności ideowo-wychowawczej w oddziałach obrony cywilnej tworzonych przez organy wymienione w § 1 pkt 2-4 mają również odpowiednie zastosowanie zasady obowiązujące względem funkcjonariuszy pożarnictwa, żołnierzy zasadniczej służby wojskowej oraz pracowników Straży Przemysłowej.
§  6.
Junacy odbywający zasadniczą służbę w oddziałach obrony cywilnej podczas wykonywania prac na rzecz tej obrony podlegają w zakresie wykonywania prac kierownikowi zakładu pracy współdziałającemu z komendantem oddziału obrony cywilnej.