Rozdział 4 - Zasady i tryb udzielania wyróżnień i wymierzania kar dyscyplinarnych osobom odbywającym służbę w obronie cywilnej, uprawnienia przełożonych w tym zakresie oraz zasady wykonywania i skreślania kar - Odbywanie służby w obronie cywilnej.

Monitor Polski

M.P.1995.28.332

Akt utracił moc
Wersja od: 13 czerwca 1995 r.

Rozdział  4

Zasady i tryb udzielania wyróżnień i wymierzania kar dyscyplinarnych osobom odbywającym służbę w obronie cywilnej, uprawnienia przełożonych w tym zakresie oraz zasady wykonywania i skreślania kar

§  69.
Dobór środka dyscyplinarnego powinien być zawsze oparty na obiektywnej, sprawiedliwej ocenie czynu i całokształtu zachowania się junaka lub członka formacji obrony cywilnej oraz wynikać z przeświadczenia, że najskuteczniej zapewni osiągnięcie celu wychowawczego.
§  70.
1.
Ogłoszenie decyzji o zastosowaniu środka dyscyplinarnego wobec podwładnego junaka lub członka formacji obrony cywilnej nie powinno naruszać jego godności, a podkreślać walory wychowawcze tego środka.
2.
Udzielone junakom wyróżnienia oraz wymierzone kary dyscyplinarne wpisuje się odpowiednio do kart, których wzory określają załączniki nr 9 i 10 do zarządzenia.
3.
Udzielone członkom formacji obrony cywilnej wyróżnienia oraz wymierzone kary dyscyplinarne wpisuje się do odpowiedniej rubryki w książce ewidencji, o której mowa w § 67 ust. 2.
§  71.
Junaka lub członka formacji obrony cywilnej wyróżnia się za wzorową służbę oraz za osiągnięcia w wykonywaniu zadań obrony cywilnej.
§  72.
1.
Jeżeli bezpośredni przełożony uzna, że podwładny junak lub członek formacji obrony cywilnej zasługuje na wyróżnienie przekraczające jego uprawnienia, występuje z odpowiednim wnioskiem do wyższego przełożonego junaka lub członka formacji obrony cywilnej.
2.
Wyższy przełożony może również wyróżnić podwładnego junaka lub członka formacji obrony cywilnej po zasięgnięciu opinii bezpośredniego przełożonego.
§  73.
Okres między czynem a udzieleniem wyróżnienia powinien być jak najkrótszy.
§  74.
1.
Junakom lub członkom formacji obrony cywilnej mogą być udzielane wyróżnienia, o których mowa w art. 152 ustawy.
2.
Wyróżnieniem jest także wcześniejsze skreślenie poprzednio wymierzonej kary dyscyplinarnej.
3.
Junakom, poza wyróżnieniami określonymi w ustawie, którzy przesłużyli co najmniej 6 miesięcy w oddziale obrony cywilnej, może być nadany tytuł starszego junaka.
§  75.
Niezależnie od wyróżnień określonych w ustawie junakom lub członkom formacji obrony cywilnej może być nadana odznaka "Za zasługi dla Obrony Cywilnej".
§  76.
Pochwała jest wyrażeniem junakowi lub członkowi formacji obrony cywilnej, w formie słownej, uznania przez przełożonego w obecności innych junaków lub członków formacji obrony cywilnej.
§  77.
1.
Pismo pochwalne jest wyrażeniem junakowi lub członkowi formacji obrony cywilnej, w formie pisemnej, uznania przez przełożonego.
2.
Pismo pochwalne wręcza się junakowi lub członkowi formacji obrony cywilnej, w sposób uroczysty, na zbiórce oddziału (formacji) obrony cywilnej.
3.
Pismo pochwalne może być również przesłane przez komendanta oddziału (formacji) obrony cywilnej rodzicom junaka lub członkom formacji obrony cywilnej, kierownikowi zakładu pracy, w którym junak lub członek tej formacji był zatrudniony przed powołaniem do zasadniczej służby w obronie cywilnej lub do formacji obrony cywilnej.
§  78.
1.
Krótkoterminowy urlop jest zwolnieniem junaka od obowiązków służbowych na okres od 2 do 10 dni.
2.
Łączny wymiar krótkoterminowych urlopów udzielonych junakowi w okresie służby nie może przekroczyć 10 dni.
3.
Krótkoterminowy urlop stanowiący wyróżnienie powinien być wykorzystany przez junaka najpóźniej w ciągu miesiąca od dnia wyróżnienia; termin wykorzystania urlopu krótkoterminowego może być przesunięty z przyczyn służbowych przez komendanta oddziału, nie dłużej jednak niż o 30 dni.
§  79.
Nagroda rzeczowa lub pieniężna może być przyznana wyróżnionemu junakowi w postaci przedmiotu symbolicznego (użytkowego) albo kwoty pieniężnej. Czyn, za który junak jest wyróżniony, krótko charakteryzuje się w zarządzeniu i podaje na zbiórce, podczas której wręcza się nagrodę rzeczową. Na zbiórce nie wręcza się nagrody pieniężnej.
§  80.
1.
Dyplom uznania wręcza się junakowi lub członkowi formacji obrony cywilnej na zbiórce (zebraniu) oddziału (formacji) lub przesyła wyróżnionemu.
2.
W treści dyplomu podaje się krótki opis czynu (działalności), który był podstawą do wyróżnienia junaka lub członka formacji obrony cywilnej.
§  81.
1.
Nadanie wyróżniającego tytułu i odznaki wzorowego junaka jest uhonorowaniem junaka za zdyscyplinowaną i zaangażowaną postawę w czasie odbywania zasadniczej służby w obronie cywilnej.
2.
Odznakę i legitymację wręcza się wyróżnionemu na zbiórce oddziału obrony cywilnej.
§  82.
1.
Wpisanie nazwiska i zasług do kroniki oddziału (formacji) obrony cywilnej jest wyrażeniem wyróżnionemu junakowi lub członkowi formacji obrony cywilnej szczególnego, honorowego uznania przez umieszczenie w tej kronice jego imienia i nazwiska oraz opisanie zasług (czynu).
2.
Obok wpisu w kronice umieszcza się fotografię wyróżnionego.
3.
Ogłoszenie wyróżnienia odbywa się uroczyście na zbiórce oddziału (formacji) obrony cywilnej.
§  83.
Nadanie tytułu starszego junaka stosuje się za szczególne zasługi lub inne osiągnięcia w służbie. Odczytanie zarządzenia o mianowaniu starszym junakiem odbywa się na zbiórce oddziału obrony cywilnej.
§  84.
1.
Wcześniejsze skreślenie z ewidencji poprzednio wymierzonej kary dyscyplinarnej jest uznaniem jej za niebyłą i uczynienie nieczytelnym wpisu dotyczącego kary, niezależnie od czasu, jaki upłynął od jej wykonania. Wcześniejsze skreślenie kary z ewidencji, w zasadzie, powinno być pierwszym wyróżnieniem dla junaka lub członka formacji obrony cywilnej ukaranego dyscyplinarnie.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do junaków, którym wymierzono kary za przewinienia popełnione pod wpływem odurzającego środka albo za samowolne pozostawanie poza macierzystym oddziałem obrony cywilnej lub wyznaczonym miejscem przebywania.
§  85.
1.
Dobro służby zobowiązuje każdego przełożonego do zdecydowanego i konsekwentnego wymagania od podwładnych junaków lub członków formacji obrony cywilnej ścisłego przestrzegania dyscypliny.
2.
Przełożony nie może rozpatrywać przewinienia dyscyplinarnego oraz wymierzać i ogłaszać kar w obecności podwładnych karanego junaka lub członka formacji obrony cywilnej.
3.
Wobec junaka naruszającego dyscyplinę, który nie złożył jeszcze ślubowania junackiego, należy stosować przede wszystkim środki wychowawcze w postaci np. pouczenia, rozmowy. Karanie takiego junaka w trybie dyscyplinarnym powinno odbywać się jedynie w szczególnie uzasadnionych wypadkach.
§  86.
1.
Po ujawnieniu przewinienia przełożony powinien:
1)
ustalić okoliczności i następstwa czynu oraz motywy działania i stopień nasilenia złej woli,
2)
umożliwić junakowi lub członkowi formacji obrony cywilnej złożenie wyjaśnień.
2.
Po wyjaśnieniu sprawy i ustaleniu, że junak lub członek formacji obrony cywilnej ponosi winę za popełnione przewinienia, przełożony może:
1)
zwrócić junakowi lub członkowi formacji obrony cywilnej uwagę na niewłaściwe postępowanie,
2)
wymierzyć junakowi lub członkowi formacji obrony cywilnej karę dyscyplinarną.
3.
Przełożony wymierza karę dyscyplinarną tylko wówczas, gdy uzna, że inny sposób oddziaływania jest niewystarczający, zwłaszcza wtedy, gdy zawiodły uprzednio zastosowane środki wychowawcze.
4.
Nie można karać dyscyplinarnie junaka w czasie pełnienia przez niego służby wewnętrznej w oddziale obrony cywilnej. Jeżeli naruszenie dyscypliny jest poważne, należy junaka najpierw odwołać ze służby, a następnie spowodować jego ukaranie.
§  87.
1.
Wymiar kary dyscyplinarnej powinien być odpowiednio wyższy, jeżeli przewinienie junaka:
1)
podważyło dobre imię obrony cywilnej wśród społeczeństwa,
2)
zostało popełnione w czasie służby wewnętrznej albo pod wpływem działania alkoholu lub podobnie działającego środka,
3)
zostało popełnione przed upływem czterech miesięcy od daty przeprowadzenia rozmowy ostrzegawczej przez prokuratora,
4)
zagroziło życiu lub zdrowia innych osób,
5)
spowodowało inne poważne następstwa.
2.
Wymiar kary dyscyplinarnej, stosowanej wobec junaka uprzednio karanego dyscyplinarnie za to samo lub podobne przewinienie, zaostrza się również w razie ukarania dyscyplinarnego za to samo lub podobne przewinienie.
§  88.
Karę powinno się wymierzyć w możliwie najkrótszym terminie, jednak nie później niż w ciągu 15 dni od otrzymania wiadomości o popełnieniu przewinienia.
§  89.
Nie można karać dyscyplinarnie po upływie sześciu miesięcy od dnia popełnienia przewinienia.
§  90.
1.
Junakowi lub członkowi formacji obrony cywilnej mogą być wymierzone kary dyscyplinarne, o których mowa w art. 154 ust. 1 ustawy.
2.
Niezależnie od kar określonych w ustawie junakowi może być wymierzona kara zmniejszenia lub pozbawienia urlopu wypoczynkowego.
3.
Karę zakazu opuszczania miejsca zakwaterowania przez czas określony wymierza się wyłącznie junakom odbywającym służbę w formie skoszarowanej.
§  91.
Upomnienie polega na słownym i bezpośrednim zwróceniu junakowi lub członkowi formacji obrony cywilnej uwagi na jego niewłaściwe postępowanie.
§  92.
Nagana polega na słownym skarceniu junaka lub członka formacji obrony cywilnej za jego niewłaściwe postępowanie; może ona być wymierzona bez obecności innych junaków lub członków formacji obrony cywilnej lub na zbiórce przed frontem oddziału (formacji) obrony cywilnej.
§  93.
Nagana z ostrzeżeniem polega na surowym skarceniu junaka za niewłaściwe postępowanie oraz na ostrzeżeniu, że w razie ponownego popełnienia przewinienia zostanie mu wymierzona kara surowsza.
§  94.
Wykonywanie czynności porządkowych poza kolejnością polega na spełnieniu określonych przez szefa oddziału zadań w czasie wolnym od zajęć.
2.
Czas wykonywania zadań porządkowych nie może przekraczać czterech godzin dziennie. Karę tę wykonuje się w kolejnych dniach bez przerwy; ciągłość odbywania kary może być przerwana jedynie z powodu pełnienia przez ukaranego służby wewnętrznej w oddziale obrony cywilnej lub obłożnej choroby.
§  95.
1.
Zakaz opuszczenia miejsca zakwaterowania polega na:
1)
zabronieniu ukaranemu opuszczenia miejsca zakwaterowania oddziału obrony cywilnej w czasie wolnym od zajęć przez cały czas trwania kary,
2)
meldowaniu się u dyżurnego, na jego polecenie lub sygnał, w czasie wolnym, od pobudki do capstrzyku, w dni świąteczne i wolne od zajęć - trzy razy, w pozostałe - raz; ustaloną częstotliwość tego meldowania może zmniejszyć przełożony, który karę wymierzył,
3)
zabronieniu ukaranemu przyjmowania odwiedzin (w wyjątkowych sytuacjach może na to zezwolić przełożony, który wymierzył karę, lub szef oddziału) oraz korzystania z wszelkich imprez o charakterze rekreacyjnym.
2.
Przestrzeganie zasad odbywania kary zakazu opuszczania miejsca zakwaterowania powinien kontrolować przełożony, który wymierzył tę karę, albo wyznaczony przez niego bezpośredni przełożony ukaranego junaka.
3.
Karę zakazu opuszczania miejsca zakwaterowania odbywa się bez przerwy.
§  96.
Pozbawienie wyróżniającego tytułu i odznaki wzorowego junaka polega na odebraniu junakowi odznaki i legitymacji oraz cofnięciu przysługujących mu z tego tytułu uprawnień.
§  97.
Pozbawienie tytułu starszego junaka powoduje odebranie odznaki starszego junaka oraz utratę uprawnień wynikających z nadania tego tytułu.
§  98.
1.
Zmniejszenie lub pozbawienie urlopu polega na zmniejszeniu lub całkowitym pozbawieniu junaka przysługującego mu prawa do urlopu w danym okresie służby.
2.
Karę zmniejszenia lub pozbawienia urlopu można wymierzyć, jeśli w danym okresie służby, za który przysługuje urlop, junak był dwukrotnie karany innymi karami wymienionymi w ustawie i kary te nie zostały skreślone z karty kar.
§  99.
W sytuacjach wyjątkowych (potrzeby służby, śmierć członka rodziny, klęska żywiołowa, choroba ukaranego lub inne ważne względy) przełożony, który karę wymierzył, może zarządzić przerwanie kary wykonywania czynności porządkowych poza kolejnością lub zakazu opuszczania miejsca zakwaterowania. Dalsze wykonywanie kary zarządza się bezpośrednio po ustaniu okoliczności uzasadniających jej przerwanie.
§  100.
Wszystkie kary, z wyjątkiem kary upomnienia, podaje się w zarządzeniu dziennym komendanta oddziału obrony cywilnej.
§  101.
1.
Od decyzji o ukaraniu obwiniony ma prawo w terminie 7 dni złożyć na piśmie odwołanie do wyższego przełożonego za pośrednictwem przełożonego, który wydał decyzję.
2.
Termin do wniesienia odwołania biegnie od dnia zaznajomienia obwinionego z decyzją o wymierzeniu mu kary.
3.
Wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie kary.
4.
Decyzja, od której nie wniesiono w terminie odwołania, staje się po upływie tego terminu prawomocna i podlega wykonaniu.
§  102.
Właściwy przełożony przesyła odwołanie w terminie 7 dni wyższemu przełożonemu, załączając materiały postępowania dyscyplinarnego.
§  103.
1.
W postępowaniu odwoławczym rozpoznanie sprawy następuje na podstawie stanu faktycznego ustalonego w postępowaniu zakończonym decyzją o ukaraniu, a także w toku postępowania odwoławczego. Przepis § 69 stosuje się odpowiednio.
2.
Wyższy przełożony może zaskarżoną decyzję:
1)
utrzymać w mocy,
2)
zmienić i uniewinnić obwinionego,
3)
zmienić i wymierzyć karę łagodniejszą,
4)
uchylić i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia,
5)
uchylić i umorzyć postępowanie.
3.
W postępowaniu odwoławczym nie można wymierzyć kary surowszej niż orzeczona w zaskarżonej decyzji.
4.
Orzeczenie wyższego przełożonego powinno być wydane w ciągu 14 dni od daty otrzymania odwołania. Orzeczenia w wypadkach wymienionych w ust. 2 pkt 1-3 i 5 stają się prawomocne z chwilą wydania.
§  104.
Kary uważa się za wykonane po uprawomocnieniu się decyzji o ukaraniu:
1)
upomnieniem i naganą - z chwilą podania do wiadomości ukaranego,
2)
naganą z ostrzeżeniem, zmniejszeniem lub pozbawieniem urlopu wypoczynkowego - po ogłoszeniu w zarządzeniu,
3)
pozbawieniem wyróżniającego tytułu i odznaki - po ogłoszeniu w zarządzeniu oraz odebraniu ukaranemu odznaki i legitymacji,
4)
pozbawieniem tytułu starszego junaka - po ogłoszeniu w zarządzeniu,
5)
wykonywaniem czynności porządkowych poza kolejnością i zakazem opuszczania miejsca zakwaterowania - po ich odbyciu przez ukaranego.
§  105.
1.
W razie uchylenia kary dyscyplinarnej przełożony, który karę uchylił, powiadamia o tym przełożonego, który karę wymierzył.
2.
Uchylone kary dyscyplinarne uważa się za niebyłe. Przepis § 84 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  106.
1.
W razie uchylenia kary pozbawienia wyróżniającego tytułu i odznaki, pozbawienia tytułu starszego junaka, a także zmniejszenia lub pozbawienia urlopu, ulegają uchyleniu skutki, jakie wynikły z wymierzenia tej kary w zakresie ustalonym w decyzji o uchyleniu kary.
2.
Decyzja o uchyleniu kary powinna rekompensować szkodę materialną, a w miarę możliwości - krzywdę moralną wyrządzoną junakowi przez niesłuszne wymierzenie kary.
§  107.
Wszystkie kary dyscyplinarne junaków lub członków formacji obrony cywilnej skreśla się z ewidencji i uważa się za niebyłe po upływie sześciu miesięcy od wykonania ostatniej kary.
§  108.
1.
Przełożeni uprawnieni są do udzielania wyróżnień:
1)
komendant drużyny:
a)
skreślenia z ewidencji poprzednio wymierzonej kary dyscyplinarnej,
b)
pochwały;
2)
komendant plutonu i szef oddziału:
a)
skreślenia z ewidencji poprzednio wymierzonej kary,
b)
pochwały,
c)
krótkotrwałego urlopu do 3 dni;
3)
zastępca komendanta oddziału:
a)
skreślenia z ewidencji poprzednio wymierzonej kary,
b)
pochwały,
c)
krótkotrwałego urlopu do 5 dni;
4)
komendant oddziału:
a)
skreślenia z ewidencji poprzednio wymierzonej kary,
b)
pochwały,
c)
wręczenia pisma pochwalnego,
d)
krótkotrwałego urlopu do 10 dni,
e)
przyznania nagrody rzeczowej lub pieniężnej,
f)
wręczenia dyplomu uznania,
g)
nadania wyróżniającego tytułu i odznaki wzorowego junaka,
h)
wpisania nazwiska i zasług do kroniki oddziału obrony cywilnej,
i)
mianowania na stopień starszego junaka.
2.
Przełożeni uprawnieni są do wymierzania kar dyscyplinarnych:
1)
komendant drużyny:
a)
upomnienia,
b)
nagany,
c)
wykonywania czynności porządkowych poza kolejnością do 3 razy;
2)
komendant plutonu:
a)
upomnienia,
b)
nagany,
c)
nagany z ostrzeżeniem,
d)
wykonywania czynności porządkowych poza kolejnością do 5 razy,
e)
zakazu opuszczania miejsca zakwaterowania do 5 dni;
3)
szef oddziału:
a)
upomnienia,
b)
nagany,
c)
nagany z ostrzeżeniem,
d)
wykonywania czynności porządkowych poza kolejnością do 7 razy,
e)
zakazu opuszczania miejsca zakwaterowania do 7 dni;
4)
zastępca komendanta oddziału:
a)
upomnienia,
b)
nagany,
c)
nagany z ostrzeżeniem,
d)
wykonywania czynności porządkowych poza kolejnością do 9 razy,
e)
zakazu opuszczania miejsca zakwaterowania do 10 dni;
5)
komendant oddziału:
a)
upomnienia,
b)
nagany,
c)
nagany z ostrzeżeniem,
d)
wykonywania czynności porządkowych poza kolejnością do 14 razy,
e)
zakazu opuszczania miejsca zakwaterowania do 14 dni,
f)
pozbawienia wyróżniającego tytułu i odznaki wzorowego junaka,
g)
zmniejszenia lub pozbawienia urlopu,
h)
pozbawienia tytułu starszego junaka.
§  109.
Szef Obrony Cywilnej Kraju może udzielić osobie odbywającej służbę w obronie cywilnej każdego wyróżnienia oraz uchylić każdą karę, przewidzianych zarządzeniem.