Rozdział 6 - Rozpatrywanie zgłoszenia wynalazku i wzoru użytkowego - Ochrona wynalazków i wzorów użytkowych.

Monitor Polski

M.P.1993.18.179

Akt utracił moc
Wersja od: 13 kwietnia 1993 r.

Rozdział  6

Rozpatrywanie zgłoszenia wynalazku i wzoru użytkowego

§  17.
1.
Po otrzymaniu zgłoszenia wynalazku Urząd Patentowy nadaje mu kolejny numer, stwierdza datę jego dokonania oraz zawiadamia o tym zgłaszającego.
2.
Za zgłoszenie wynalazku, o którym mowa w ust. 1, nie uważa się przesyłki nie zawierającej podania i przynajmniej jednego z dokumentów określonych w § 3 ust. 1 pkt 2-4.
3.
Jeżeli zgłoszenie zostało nadane w polskim urzędzie pocztowym, lecz w chwili otrzymania zgłoszenia przez Urząd Patentowy nie można ustalić daty nadania przesyłki, za datę dokonania zgłoszenia wynalazku przyjmuje się datę otrzymania zgłoszenia wynalazku przez Urząd Patentowy. Na postanowienie w tej sprawie przysługuje zażalenie.
§  18.
1.
Po otrzymaniu i zarejestrowaniu zgłoszenia wynalazku (§ 17 ust. 1) Urząd Patentowy sprawdza, czy zgłoszenie to zawiera:
1)
podanie, z którego wynika wola zgłaszającego ubiegania się o udzielenie patentu lub patentu dodatkowego,
2)
część wyglądającą zewnętrznie na opis wynalazku,
3)
część wyglądającą zewnętrznie na zastrzeżenie lub zastrzeżenia patentowe.
2.
Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi, że zgłoszenie wynalazku nie spełnia warunków określonych w ust. 1, wzywa zgłaszającego do usunięcia wskazanych braków w wyznaczonym terminie. W takim przypadku za datę zgłoszenia wynalazku uznaje się datę złożenia brakujących dokumentów, co Urząd Patentowy stwierdza postanowieniem. Przepis § 17 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
3.
Jeżeli w wyznaczonym terminie wskazane w zgłoszeniu braki nie zostaną usunięte, zgłoszenie uważa się za wycofane, a postępowanie umarza się.
§  19.
1.
Jeżeli w toku sprawdzania zgłoszenia wynalazku, o którym mowa w § 18 ust. 1, Urząd Patentowy stwierdzi, że zgłoszenie to powołuje się na rysunki, które nie zostały do zgłoszenia załączone, zawiadamia o tym zgłaszającego i wyznacza mu termin na uzupełnienie zgłoszenia. W takim przypadku za datę zgłoszenia wynalazku uznaje się datę złożenia brakujących rysunków, co Urząd Patentowy stwierdza postanowieniem. Przepis § 17 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
2.
Jeżeli zgłaszający nie nadeśle rysunków, o których mowa w ust. 1, w wyznaczonym terminie, powołanie się na rysunki w zgłoszeniu uważa się za niebyłe.
§  20.
Jeżeli w toku sprawdzania zgłoszenia wynalazku, o którym mowa w § 18 ust. 1, Urząd Patentowy stwierdzi, że zgłaszający nie jest uprawniony do dokonania zgłoszenia, zgodnie z art. 4, wydaje decyzję o odmowie udzielenia patentu.
§  21.
1.
Na wniosek zgłaszającego Urząd Patentowy wydaje, w celu zastrzeżenia pierwszeństwa za granicą, dowód dokonania zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym (dowód pierwszeństwa).
2.
Podstawą sporządzenia dowodu pierwszeństwa, o którym mowa w ust. 1, może być tylko zgłoszenie wynalazku spełniające wymagania określone w § 3 ust. 1.
3.
Dowód pierwszeństwa składa się z zaświadczenia Urzędu Patentowego zawierającego nazwisko i imię lub nazwę zgłaszającego, tytuł wynalazku, jeżeli został on w zgłoszeniu określony, datę i numer zgłoszenia oraz kopii tych dokumentów spośród wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 2-4, które zgłaszający dołączył do podania w zgłoszeniu dającym podstawę do ustalenia daty tego zgłoszenia. Urząd Patentowy potwierdza zgodność tych kopii z oryginałem.
§  22.
1.
Jeżeli zgłoszenie wynalazku zostało dokonane przez pełnomocnika, a Urząd Patentowy stwierdzi brak dokumentu pełnomocnictwa, wzywa osobę podającą się za pełnomocnika zgłaszającego do nadesłania tego dokumentu w wyznaczonym terminie, zawiadamiając o tym zgłaszającego. W razie nienadesłania dokumentu pełnomocnictwa w wyznaczonym terminie, zgłoszenie uważa się za wycofane, a postępowanie umarza się, chyba że zgłaszający potwierdzi w tym terminie dokonanie zgłoszenia.
2.
Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi, iż nie została wskazana podstawa prawa do patentu, zawiadamia o tym zgłaszającego, wyznaczając mu termin do usunięcia tej usterki. W razie niezastosowania się w wyznaczonym terminie do postanowienia Urzędu Patentowego, zgłoszenie uważa się za wycofane, a postępowanie umarza się.
3.
Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi brak uiszczenia opłaty wymaganej od zgłoszenia, wzywa zgłaszającego do usunięcia tego braku w terminie jednego miesiąca. W tym samym terminie zgłaszający może złożyć wniosek o zwolnienie go z części opłaty. W razie nieuiszczenia tej opłaty i niezłożenia wniosku o zwolnienie z opłaty, zgłoszenie uważa się za wycofane, a postępowanie umarza się.
§  23.
Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi brak skrótu, wzywa zgłaszającego do usunięcia tego braku w wyznaczonym terminie. W razie nienadesłania skrótu w wyznaczonym terminie, zgłoszenie uważa się za wycofane, a postępowanie umarza się. Przepis stosuje się odpowiednio, jeżeli nadesłany skrót rażąco nie odpowiada wymaganiom określonym w § 10. Na postanowienie wzywające do usunięcia usterek skrótu przysługuje zażalenie.
§  24.
W razie gdy Urząd Patentowy stwierdzi występowanie w zgłoszeniu braków i istotnych usterek innych niż wymienione w § 19 i 20, wydaje postanowienie wzywające do ich usunięcia (art. 29 ust. 1).
§  25.
1.
Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi, że dokumenty określone w § 3 ust. 2 pkt 2-4 nie zostały złożone w terminie czterech miesięcy od daty zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym, uważa oświadczenie o korzystaniu z uprzedniego pierwszeństwa za wycofane i wydaje w tej sprawie postanowienie. Na postanowienie to przysługuje zażalenie.
2.
Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi, że nie zostało złożone w terminie czterech miesięcy od daty zgłoszenia wynalazku zaświadczenie o zdeponowaniu mikroorganizmu, o którym mowa w § 3 ust. 2 pkt 5, powołanie się zgłaszającego na zdeponowany mikroorganizm nie wywołuje skutku dla oceny ujawnienia wynalazku w zgłoszeniu. Na postanowienie Urzędu Patentowego w tej sprawie przysługuje zażalenie.
§  26.
W uzasadnionych przypadkach Urząd Patentowy może wezwać zgłaszającego do nadesłania w wyznaczonym terminie dowodów i wyjaśnień dotyczących zgłoszenia, w szczególności dla uzasadnienia prawa do patentu lub patentu dodatkowego albo prawa do uprzedniego pierwszeństwa.
§  27.
1.
W toku postępowania Urząd Patentowy wyznacza zgłaszającemu termin:
1)
jednego miesiąca, jeżeli zgłaszający ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce,
2)
dwóch miesięcy, jeżeli zgłaszający ma miejsce zamieszkania lub siedzibę za granicą.
2.
W uzasadnionych przypadkach Urząd Patentowy może termin, o którym mowa w ust. 1, wyznaczyć odpowiednio dłuższy, lecz nie więcej niż o dwa miesiące.
3.
Urząd Patentowy uwzględni jeden raz niedotrzymanie wyznaczonego terminu, nie więcej niż o dwa miesiące, jeżeli przed jego upływem zgłaszający zawiadomi Urząd Patentowy na piśmie o przyczynach uzasadniających zwłokę.
§  28.
1.
Wszelkie pisma Urząd Patentowy kieruje na adres podany przez zgłaszającego.
2.
Jeżeli zgłaszający działa przez pełnomocnika, Urząd Patentowy kieruje pisma na adres pełnomocnika.
3.
Jeżeli jest kilku zgłaszających i nie działają przez wspólnego pełnomocnika, Urząd Patentowy kieruje pisma pod adresem osoby upoważnionej do odbioru korespondencji. Jeżeli zgłaszający nie określi osoby uprawnionej, uważa się, że jest nią zgłaszający wymieniony w podaniu na pierwszym miejscu. Doręczenie pisma takiej osobie ma skutki prawne doręczenia pisma wszystkim zgłaszającym.
4.
Osoby wymienione w ust. 1-3 powinny zawiadomić Urząd Patentowy o każdej zmianie nazwy lub adresu. W razie zaniedbania tego obowiązku, doręczenie pisma pod dotychczasowym adresem ma skutek prawny, chyba że nowy adres jest znany Urzędowi Patentowemu.
§  29.
1.
Urząd Patentowy dokonuje ogłoszenia o zgłoszeniu wynalazku (art. 34), zamieszczając w "Biuletynie Urzędu Patentowego" następujące dane:
1)
symbol międzynarodowej klasyfikacji patentowej,
2)
numer zgłoszenia wynalazku,
3)
datę zgłoszenia wynalazku,
4)
datę i kraj uprzedniego pierwszeństwa oraz numer zgłoszenia dokonanego za granicą lub oznaczenie wystawy,
5)
nazwisko i imię lub nazwę zgłaszającego,
6)
miejsce zamieszkania lub siedzibę oraz kraj zgłaszającego,
7)
nazwisko i imię wynalazcy,
8)
tytuł wynalazku,
9)
skrót opisu, w razie potrzeby z figurą rysunku,
10)
liczbę zastrzeżeń.
2.
Datą ogłoszenia o zgłoszeniu wynalazku jest dzień, w którym dane określone w ust. 1 zostały opublikowane w "Biuletynie Urzędu Patentowego".
3.
W miejsce skrótu, o którym mowa w ust. 1 pkt 9, Urząd Patentowy może też zamieścić w ogłoszeniu o zgłoszeniu zastrzeżenie patentowe, jeżeli uzna, że przedstawia ono lepiej wynalazek.
4.
Nie dokonuje się ogłoszenia o zgłoszeniu wynalazku, jeżeli przed zakończeniem przygotowań technicznych do publikacji zgłoszenie zostało wycofane lub zostało uznane za wycofane albo Urząd Patentowy odmówił udzielenia patentu, a decyzja w takiej sprawie stała się ostateczna.
§  30.
1.
Urząd Patentowy wydaje postanowienie o odmowie przyznania uprzedniego pierwszeństwa w całości lub w części, jeżeli stwierdzi, że:
1)
zgłaszający nie jest uprawniony do korzystania z uprzedniego pierwszeństwa lub
2)
zgłoszenie dokonane za granicą, na którym zgłaszający opiera swoje zastrzeżenie uprzedniego pierwszeństwa, nie jest pierwszym zgłoszeniem w rozumieniu przepisów § 14 ust. 1-3, lub
3)
wystawa, na której wystawienie jest podstawą zastrzeżenia uprzedniego pierwszeństwa przez zgłaszającego, nie spełnia wymagań określonych w § 15, lub
4)
przedmiot zgłoszenia dokonanego w Urzędzie Patentowym lub odpowiednia część tego przedmiotu różni się od przedmiotu, do którego zgłaszającemu przysługuje uprzednie pierwszeństwo, lub
5)
zgłaszający uchybił terminowi na złożenie oświadczenia o korzystaniu z uprzedniego pierwszeństwa lub terminom na dokonanie zgłoszenia w myśl art. 24 i 25 albo też zgłaszającemu nie przysługuje prawo do uzyskania uprzedniego pierwszeństwa w myśl art. 25.
2.
Na postanowienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje zażalenie.
§  31.
1.
Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi, że zgłoszenie wynalazku narusza przepisy o jednolitości wynalazku, wyznacza zgłaszającemu termin do złożenia oddzielnych zgłoszeń wynalazków zawartych w pierwszym zgłoszeniu oraz uiszczenia opłat za te zgłoszenia. Na postanowienie w tej sprawie przysługuje zażalenie. Uiszczoną już opłatę dotyczącą pierwszego zgłoszenia uważa się za opłatę dotyczącą zgłoszenia wynalazku określonego w pierwszym spośród zastrzeżeń podtrzymywanych przez zgłaszającego.
2.
Jeżeli zgłaszający nie złoży w wyznaczonym terminie oddzielnych zgłoszeń wynalazków lub nie uiści za nie opłat, uważa się, że zgłoszenie dotyczy wynalazku określonego na pierwszym miejscu w zastrzeżeniach patentowych. W tym przypadku w części dotyczącej pozostałych wynalazków zgłoszenie uważa się za wycofane, a postępowanie umarza się.
3.
Zgłaszający może bez wezwania Urzędu Patentowego złożyć oddzielne zgłoszenia wynalazków zawartych w pierwszym zgłoszeniu, uiszczając jednocześnie opłaty za te zgłoszenia.
4.
W przypadku określonym w ust. 3 zgłoszenia późniejsze uważa się za dokonane w dacie pierwszego zgłoszenia, jeżeli zostały złożone przed ogłoszeniem pierwszego zgłoszenia. Urząd Patentowy przyzna jednak oddzielnym zgłoszeniom datę pierwszego zgłoszenia, mimo że zostały one złożone po ogłoszeniu, jeżeli pierwsze zgłoszenie narusza przepisy o jednolitości wynalazku. Na postanowienie odmawiające przyznania daty pierwszego zgłoszenia przysługuje zażalenie.
§  32.
1.
Urząd Patentowy może wzywać zgłaszającego do złożenia wyjaśnień dotyczących treści opisu, zastrzeżeń lub rysunków, a także do wprowadzenia określonych poprawek lub uzupełnień w opisie wynalazku, w zastrzeżeniach lub rysunkach, jeżeli jest to potrzebne dla należytego przedstawienia wynalazku pod rygorem umorzenia postępowania. Na postanowienia w sprawie wprowadzenia poprawek lub uzupełnień przysługuje zgłaszającemu zażalenie.
2.
Urząd Patentowy może żądać od zgłaszającego dostarczenia w wyznaczonym terminie modeli lub próbek, jeżeli w istotnym stopniu ułatwi to zrozumienie wynalazku i nie będzie stanowić dla zgłaszającego znacznego utrudnienia.
3.
Jeżeli zgłaszający nie nadeśle modeli i próbek w wyznaczonym terminie, Urząd Patentowy podejmie decyzję w sprawie udzielania patentu na podstawie posiadanych materiałów.
4.
Wymiary modeli i próbek nie mogą przekraczać 50 cm x 50 cm x 50 cm. Modele i próbki powinny być wykonane w sposób trwały.
5.
Modele i próbki po wykorzystaniu są niszczone, chyba że zgłaszający przesyłając je zaznaczy, iż żąda ich zwrotu.
§  33.
Jeżeli zgłaszający w toku rozpatrywania zgłoszenia wprowadzi do zgłoszenia uzupełnienia lub poprawki zmieniające istotę zgłoszonego wynalazku lub uzasadniające zmianę pierwszeństwa do uzyskania patentu, Urząd Patentowy stwierdza ich niedopuszczalność, wydając w tej sprawie postanowienie. Na postanowienie to przysługuje zażalenie.
§  34.
Po przeprowadzeniu badania Urząd Patentowy:
1)
nie uznaje przedmiotu zgłoszenia za rozwiązanie o charakterze technicznym, w szczególności jeżeli stwierdzi, że nie dotyczy ono żadnego wytworu materialnego określonego za pomocą cech technicznych odnoszących się do jego budowy lub składu ani określonego sposobu technicznego oddziaływania na materię,
2)
nie uznaje przedmiotu zgłoszenia za rozwiązanie nowe, jeżeli może wskazać dowody, w świetle których wszystkie istotne cechy tego rozwiązania uwzględnione łącznie obejmują w całości znane już wcześniej rozwiązanie,
3)
uznaje zgłoszony wynalazek odpowiadający kryteriom nowości za rozwiązanie oczywiste, jeżeli może wskazać dowody określające stan techniki w zakresie uzasadniającym stwierdzenie, że realizacja lub stosowanie wynalazku wynika bezpośrednio z tego stanu, przy uwzględnieniu przeciętnej wiedzy właściwej dla znawcy danej dziedziny techniki,
4)
nie uznaje przedmiotu zgłoszenia za rozwiązanie mogące nadawać się do stosowania, w szczególności jeżeli stwierdzi niemożliwość jego wykorzystania w świetle powszechnie przyjętych i uznanych zasad nauki lub jeżeli nadaje się ono jedynie do jednokrotnego zastosowania.
§  35.
1.
Urząd Patentowy wydaje decyzję o odmowie udzielenia patentu w przypadkach, o których mowa w § 34, a także jeżeli stwierdzi, że:
1)
zgłoszony wynalazek jest wyłączony spod ochrony (art. 12),
2)
rozwiązanie nie zostało przedstawione w sposób dostatecznie ujawniający wszystkie istotne dane potrzebne do jego zrealizowania albo w zastrzeżeniach patentowych zgłaszający nie określił żądanej ochrony przez wskazanie choćby jednej cechy technicznej odnoszącej się do przedmiotu zgłoszenia (art. 26),
3)
ubiegający się o patent nie jest uprawniony do patentu,
4)
zgłaszającemu nie przysługuje prawo do uzyskania patentu w myśl art. 4 lub też
5)
patentu udzielono uprawnionemu do patentu z wcześniejszym pierwszeństwem.
2.
Przed wydaniem decyzji, o której mowa w ust. 1, Urząd Patentowy wyznacza zgłaszającemu termin na wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów mogących świadczyć o braku ustawowych warunków do uzyskania patentu.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio, w razie gdy brak ustawowych warunków wymaganych do uzyskania patentu dotyczy tylko części zgłoszenia, a zgłaszający nie ograniczy zakresu przedmiotowego żądanej ochrony.
§  36.
1.
Jeżeli Urząd Patentowy nie stwierdzi braku ustawowych warunków wymaganych do uzyskania patentu i upłynął termin na zgłoszenie uwag w tym przedmiocie przez osoby trzecie (art. 34 ust. 3), wydaje decyzję o udzieleniu patentu.
2.
Przed wydaniem decyzji, o której mowa w ust. 1, Urząd Patentowy może zażądać od zgłaszającego usunięcia, z opisu wynalazku, zastrzeżeń i rysunków, fragmentów sprzecznych z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami albo określających cechy i zalety, których wynalazek oczywiście nie posiada, a także określeń fantazyjnych i imion własnych, wydając w tej sprawie postanowienie. Urząd Patentowy może sam dokonać korekty opisu wynalazku, zastrzeżeń lub rysunków jedynie w celu usunięcia oczywistych pomyłek i błędów językowych.
§  37.
1.
Do rozpatrywania zgłoszenia wzoru użytkowego stosuje się odpowiednio przepisy § 17, 18, 20-33, 34 pkt 1, 2 i 4, § 35 i 36, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2.
Sprawdzenie zgłoszenia wzoru użytkowego obejmuje poza zakresem, o którym mowa w § 18, również stwierdzenie, czy zgłoszenie to zawiera rysunek lub rysunki.
3.
Jeżeli Urząd Patentowy w toku badania stwierdzi, iż złożony w zgłoszeniu wzoru użytkowego rysunek nie ilustruje rozwiązania, stosuje się odpowiednio przepis § 35 ust. 1 pkt 2.