Rozdział 4 - Uprzednie pierwszeństwo - Ochrona wynalazków i wzorów użytkowych.

Monitor Polski

M.P.1993.18.179

Akt utracił moc
Wersja od: 13 kwietnia 1993 r.

Rozdział  4

Uprzednie pierwszeństwo

§  14.
1.
Uprzednie pierwszeństwo ze zgłoszenia dokonanego za granicą powstaje na podstawie pierwszego prawidłowo dokonanego zgłoszenia wynalazku w kraju będącym stroną Konwencji paryskiej. Uprzednie pierwszeństwo obejmuje także te cechy wyraźnie ujawnione w takim zgłoszeniu wynalazku lub wzoru użytkowego, które nie są podane w jego zastrzeżeniach patentowych lub ochronnych.
2.
Prawidłowo dokonane zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, istnieje wówczas, gdy zostało dokonane w sposób pozwalający przynajmniej na ustalenie daty jego dokonania. Późniejsze zdarzenia dotyczące tego zgłoszenia w danym kraju nie mają wpływu na uprzednie pierwszeństwo powstałe z tego zgłoszenia.
3.
Jeżeli w kraju, o którym mowa w ust. 1, oprócz pierwszego zgłoszenia (pierwsze zgłoszenie wcześniejsze) wniesione zostało później zgłoszenie dotyczące tego samego przedmiotu, to późniejsze zgłoszenie uważa się za pierwsze zgłoszenie w rozumieniu ust. 1, pod warunkiem że pierwsze zgłoszenie wcześniejsze było w czasie wniesienia późniejszego zgłoszenia już wycofane, porzucone lub odrzucone, bez udostępnienia przedmiotu zgłoszenia do publicznego wglądu, i nie pozostawiło po sobie żadnego prawa oraz nie służyło za podstawę do zastrzegania uprzedniego pierwszeństwa. W takim przypadku pierwsze zgłoszenie wcześniejsze nie może już służyć za podstawę do zastrzegania uprzedniego pierwszeństwa.
4.
W zgłoszeniu wynalazku dokonanym w Urzędzie Patentowym można zastrzec uprzednie pierwszeństwo wynikające z dwóch lub więcej pierwszych zgłoszeń dokonanych za granicą (uprzednie pierwszeństwo złożone).
5.
W zgłoszeniu wynalazku dokonanym w Urzędzie Patentowym można zastrzec uprzednie pierwszeństwo wynikające z pierwszego zgłoszenia dokonanego za granicą, dotyczącego niektórych tylko części przedmiotu zgłoszenia dokonanego w Urzędzie Patentowym (uprzednie pierwszeństwo częściowe). W tym przypadku pierwszeństwo dla pozostałych części przedmiotu wynalazku oznacza się według daty dokonania zgłoszenia w Urzędzie Patentowym.
6.
W zgłoszeniu wynalazku dokonanym w Urzędzie Patentowym można zastrzec jednocześnie uprzednie pierwszeństwo złożone i uprzednie pierwszeństwo częściowe.
§  15.
W zgłoszeniu dokonanym w Urzędzie Patentowym można zastrzec uprzednie pierwszeństwo wynikające z wystawienia wynalazku na krajowej wystawie publicznej, określonej w zarządzeniu Prezesa Urzędu Patentowego (art. 24 ust. 2), albo na międzynarodowej wystawie oficjalnej lub oficjalnie uznanej, zorganizowanej na obszarze państwa będącego stroną Konwencji paryskiej.