Rozdział 9 - Rejestry. - Ochrona wynalazków i wzorów użytkowych.

Monitor Polski

M.P.1984.26.179

Akt utracił moc
Wersja od: 6 grudnia 1984 r.

Rozdział  9

Rejestry.

§  47.
Urząd Patentowy prowadzi rejestr patentowy i rejestr praw ochronnych na wzory użytkowe, przeznaczone do wpisów przewidzianych w ustawie.
§  48.
1.
Prowadzony przez Urząd Patentowy rejestr patentowy składa się z części jawnej oraz z części tajnej. W części jawnej rejestru patentowego dokonuje się wpisów dotyczących patentów na wynalazki jawne, natomiast w części tajnej rejestru patentowego dokonuje się wpisów dotyczących patentów na wynalazki tajne.
2.
O wydaniu świadectwa autorskiego na wniosek twórcy po umorzeniu postępowania (§ 37 i 38) dokonuje się wpisu w oddzielnej księdze rejestrowej.
§  49.
1.
Wpisu do rejestru patentowego na wniosek zainteresowanego dokonuje się na podstawie postanowienia o dokonaniu tego wpisu.
2.
Urząd Patentowy bada, czy złożone dokumenty mające uzasadniać wydanie postanowienia o dokonaniu wpisu do rejestru patentowego odpowiadają obowiązującym przepisom. Na postanowienie o odmowie dokonania wpisu do rejestru patentowego przysługuje zażalenie.
3.
Patent, o którego udzieleniu dokonuje się wpisu do rejestru patentowego, otrzymuje kolejny numer rejestrowy.
4.
Przy dokonywaniu wpisu do rejestru patentowego należy wskazać podstawę jego dokonania.
5.
Poszczególne wpisy dokonane w danej rubryce otrzymują kolejną numerację i powinny być oddzielone od siebie linią poziomą.
6.
Zmiany i wykreślenia wpisów należy umieszczać pod nowym kolejnym numerem w tej samej rubryce, w której dokonano wpisu zmienionego lub wykreślonego.
7.
Wpisy poprzednie, których dotyczą zmiany lub wykreślenia, należy podkreślić czerwoną linią.
8.
Błędy pisarskie oraz inne oczywiste pomyłki we wpisach należy przekreślić czerwonym atramentem w sposób umożliwiający odczytanie pierwotnego tekstu, dokonując prawidłowego wpisu w tej samej rubryce.
9.
Osoba dokonująca wpisu zamieszcza datę wpisu i składa swój podpis.
§  50.
1.
Dla części jawnej i części tajnej rejestru patentowego zakłada się oddzielne księgi rejestrowe.
2.
Sposób prowadzenia ksiąg rejestrowych określa § 9 i 10 załącznika do zarządzenia.
§  51.
W razie stwierdzenia przez właściwego ministra, że wynalazek tajny jest pozbawiony cech wynalazku tajnego, Urząd Patentowy dokonuje wpisu dotyczącego patentu na ten wynalazek do części jawnej rejestru patentowego pod kolejnym numerem rejestrowym oraz dokonuje o tym wzmianki w części tajnej rejestru na stronicy dotyczącej tego patentu.
§  52.
O wpisach dokonanych w części jawnej rejestru patentowego oraz o wpisach, o których mowa w § 48 ust. 2, Urząd Patentowy ogłasza w "Wiadomościach Urzędu Patentowego", chyba że treść wpisu wynika już z innego ogłoszenia.
§  53.
Prawo wglądu do określonego zapisu w części jawnej rejestru patentowego ma każda osoba, a do części tajnej rejestru patentowego osoba upoważniona przez właściwego ministra w granicach upoważnienia.
§  54.
1.
Urząd Patentowy na pisemny wniosek każdej osoby i po uiszczeniu przez nią należnej opłaty wydaje z części jawnej rejestru:
1)
odpis z rejestru,
2)
wyciąg z rejestru,
3)
zaświadczenie o istnieniu wpisu.
2.
Odpis z rejestru powinien zawierać wszystkie aktualne dane wpisane do rejestru i dotyczące określonego patentu. Na żądanie wnioskodawcy w odpisie z rejestru zamieszcza się również wpisy zmienione lub wykreślone.
3.
Wyciąg z rejestru powinien zawierać dane, których stwierdzenia żąda wnioskodawca.
4.
Zaświadczenie o istnieniu wpisu powinno zawierać stwierdzenie istnienia określonego wpisu, podstawę jego dokonania, oznaczenie rejestru, oznaczenie części rejestru, numer rejestrowy i numer stronicy księgi rejestrowej.
5.
Wolne rubryki i ich części w odpisach i wyciągach z rejestru przekreśla się.
6.
Na dokumentach wymienionych w ust. 2-4 zamieszcza się okrągłą pieczęć Urzędu Patentowego.
7.
O wydaniu dokumentów wymienionych w ust. 2-4 sporządza się wzmiankę na wniosku z podaniem daty ich wydania.
§  55.
Do rejestru praw ochronnych stosuje się odpowiednio przepisy § 47-54.